125 ccm
Aktualnie czytasz:
Czy motocyklista powinien płacić w strefie płatnego parkowania?
11

Ciężko włożyć bilet za szybę w motocyklu, ale z drugiej strony nowoczesne parkometry rejestrują opłatę podczas zakupu biletu (stąd wpisywanie numerów rejestracyjnych). W teorii motocykl zajmuje mniej miejsca niż samochód, ale w praktyce powinien przecież parkować niezależnie na jednym z miejsc parkingowych. 

Sprawa parkowania motocykla w strefie płatnego parkowania pojawiła się ostatnio w Białymstoku. Jak podaje redaktor Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska z ddb24.pl, parkujący w strefie płatnego parkowania motocykliści z Białegostoku otrzymali wezwania do zapłaty. Zirytowani zgłosili się do w/w mediów oraz radnych, a sprawą zajęła się radna Katarzyna Todorczuk. Ta ostatnia w liście do prezydenta Białegostoku zasugerowała, że w większości polskich i europejskich miast kierowcy jednośladów zwolnieni są z opłaty parkingowej.

W praktyce sprawa regulowana jest przez władze miasta i rzeczywiście w większości dużych miast kierowcy jednośladów zwolnieni są z opłaty. Nawet w przypadku braku stosownej regulacji, przyjęło się, że motocykliści za parking nie płacą. Komentujący słusznie zauważają, że z jednej strony przy motocyklu ciężko zostawić „bilecik”, ale z drugiej stojący na środku miejsca parkingowego motocykl zajmuje je w ten sam sposób jak samochód – bez względu na gabaryty.

Co o tym myślicie? 

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
30%
23%
13%
11 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe Dawid181
  24 lipca 2017 at 21:13

  Jednoślady i quady są zwolnione z opłat parkingowych. Poczytaj trochę na ten temat

  • BowHunter
   25 lipca 2017 at 14:15

   Nie masz racji , przepisy dotyczą tylko jednośladów (motocykl, skuter, motorower) Inna sprawa że Quady, te gów*a, nie mające przecież nic wspólnego z motocyklem, powinny być obciążane dodatkowymi opłatami w miastach zaparkowanie.

 • Adam Z.
  24 lipca 2017 at 21:31

  A kto parkuje motorem lub skuterem na miejscu dla samochodu? Chyba to zadkosc.

  • Zdjęcie profilowe Dawid181
   25 lipca 2017 at 19:53

   Żebyś się nie zdziwił. Są takie pół mózgi. Nie dawno byłem na jakiejś imprezie na Torwarze i widzę motocykl na jednym miejscu a skuterek 50-tke na miejscu obok. A sznur aut do zaparkowania tylko nie było gdzie.

 • Jp mario
  24 lipca 2017 at 22:26

  Chore na wszystkim chcą zarobić. Jeszcze dojdzie do trgo ze za uzywanie chodnika piesi będą płacić

  • Zdjęcie profilowe Dawid181
   25 lipca 2017 at 19:51

   No a jak. A jak będziesz chciał przejść przez pasy ze światłami to będziesz musiał wrzucić 1zł koło przycisku i dopiero zapali się zielone 🙂

 • Mariusz_kk
  28 sierpnia 2017 at 10:34

  To bardzo zle i kroktowzroczne podejscie wladz bialegostoku. Skoro motocyklisci musza placic tyle samo w strefie platnego parkowania co kierowcy samochodow, to nie ma zachety do tego, by korzystac ze skuterow ani motocykli. Jezdze bartonem-bmaxem wlasnie po to, by nie przyczyniac sie do powstawania korkow w centrum ani nie dokladac sie do smogu. Skuter pali mi 3 litry benzyny a diesel 9 litrow ropy. Dodatkowo nigdy nie mialem problemu w tym, by calkiem duzy maxiskuter jakim jest b-max zaparkowac w taki sposob, by nie zajmowac niepotrzebnie miejsca dla aut. Czesto tez widze jedno miejsce parkingowe, na ktorym zaparkowane sa np. 3-4 skutery. Dlaczego ich kierowcy mieliby wiec placic za zajecie calego miejsca parkingowego? Jesli wladze chca wprowadzac platnosc za parkowanie motocyklem lub skuterem, niech przygotuja odpowiednie dla nich miejsca, np. jedno miejsce parkingowe samochodowe podzielone na 3. Wowczas i oplaty powinny trzy razy mniejsze.

 • will
  28 czerwca 2018 at 13:05

  Dziwne miasto Białystok, ciągle o nim słyszę w telewizji , radiu i czytam w gazetach. Co za ludzie tam mieszkają ? białoruskie czy ruskie ? w całej UE nie spotkałem się z płatnym parkowaniem dla motocykli, gdzie wsadzić sobie bilet ? w d..ę ? podawanie nr rej. pojazdu w parkomacie jest po to aby kierowca kończący parkowanie nie oddał komuś innemu swojego biletu, straż miejska czy policja nie wie kto kupił bilet, jak niema biletu za szybą samochodu.