Kiedy wymienić olej w skuterze i motocyklu? Przed przerwą zimową czy na wiosnę?

Wymiana oleju silnikowego to jedna z podstawowych czynności serwisowych. Niezależnie od liczby przejechanych kilometrów, powinieneś dokonać takiej wymiany przynajmniej raz w roku. W związku z tym rodzi się pytanie – kiedy to zrobić?

Olej silnikowa spełnia kilka skomplikowanych funkcji. Jedną z nich, o której często się zapomina, jest zachowywanie optymalnej temperatury jednostki napędowej. Olej silnikowy tworzy film pomiędzy ruchomymi elementami silnika i oczyszcza go ze szkodliwych związków znajdujących się w paliwie. 

Jak mamy to już ustalone i zdajemy sobie sprawę z konieczności regularnej wymiany oleju, to pojawia się pytanie: kiedy to robić?  

W pierwszej kolejności… na czas!

Bez względu na sezon olej powinniśmy zmieniać wedle zaleceń producenta. W większości popularnych motocykli wymiana oleju silnikowego wymagana jest co 10 000 km , ale np. w małych pojemnościach będzie to 2000 do 6000 km – i należy się tego trzymać. Jeśli nie osiągniemy określonego przez producenta dystansu to wymieniamy olej raz w sezonie. 

Szczegóły dotyczące eksploatacji opisane są w książce serwisowej. Wymianę można przeprowadzić samemu, nie jest skomplikowana. Z drugiej strony wymiana oleju to niedroga czynność, którą może wykonać warsztat lub autoryzowany serwis. Należy pamiętać, żeby dobrać odpowiedni olej do danego motocykla. Jaki? Sprawdzić można choćby TUTAJ.

Odwieczny spór: wiosną czy jesienią?

Jeszcze za czasów olei mineralnych mówiło się, że olej zawsze wymienia się na początku sezonu, żeby jeździć „na świeżym”. Oleje mineralne są coraz mniej popularne, więc i ta metoda odeszła do lamusa. Nowoczesne oleje syntetyczne i półsyntetyczne posiadają szereg innych właściwości i najbezpieczniej jest wymieniać je po sezonie. 

Dlaczego? Przepracowany olej silnikowy zawiera kwaśne związki siarkowe, które powodują korozje. Zostawienie motocykla z przepracowanym olejem na 5-6 miesięcy jest wielokrotnie bardziej niebezpieczne niż ewentualne zbieranie wilgoci. Co do zasady, jeśli motocykl przechowywany jest w suchych, garażowych warunkach to utrata właściwości oleju silnikowego przez zimę będzie minimalna. Niska temperatura także nie szkodzi w sytuacji w której motocykl nie jest odpalany. 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Argumenty za zmianą oleju na wiosnę są mniej ważne w kontekście ewentualnego narażenia silnika na kwaśne związki. Odpowiedź więc jest bardzo prosta: olej wymieniamy po sezonie, przed przerwą zimową. 

Pamiętaj o jakości i parametrach

Wytrzymałość oleju zależy przede wszystkim od jego klasy. Oczywiście najlepiej postawić na syntetyczne oleje, które są przystosowane do wahań temperatury. Starzeją się wolniej od tych półsyntetycznych czy mineralnych. Sprawdź również, jakie parametry oleju zaleca producent Twojego jednośladu. W tym przypadku niezwykle istotny jest klasa lepkości. Świadomie wybierz taki produkt, który będzie jakościowy i dostosowany do potrzeb maszyny – zgodny z instrukcją. 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button