Aktualnie czytasz:
KE: „Buty motocyklowe będą obowiązkowe na terenie UE od 2021 roku”. Za ich brak dostaniesz 350 zł mandatu
4

KE: „Buty motocyklowe będą obowiązkowe na terenie UE od 2021 roku”. Za ich brak dostaniesz 350 zł mandatu

autor: Leszek Śledziński1 kwietnia 2017

Cirillo Giacinto z Europejskiej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ECSD) zainicjował prace Parlamentu Europejskiego w kierunku przymuszenia motocyklistów z krajów wspólnoty do jazdy w certyfikowanym obuwiu. Pomysł ten rodzi wiele kontrowersji, zwłaszcza na południu Europy.

Wedle założeń projektu z dróg mają zniknąć kierowcy skuterów czy motocykli podróżujący w codziennym obuwiu. Tyczy się to zwłaszcza kierowców z południa – Włoch, Hiszpanii oraz Francji. Wedle przeprowadzonych przez ECSD badań w wyniku wypadków i kolizji niezwykle częstym następstwem są „czasowe lub trwałe uszkodzenia kończyn dolnych na skutek bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami ruchu drogowego bądź infrastruktury”.

Jak pisze Cirillo Giacinto w swoim oświadczeniu:

Sam przed laty uległem wypadkowi, na skutek którego doszło w moim przypadku do trwałego uszkodzenia w obrębie stawu skokowego oraz trójkostkowego złamania goleni lewej z podwichnięciem więzozrostu. Pomimo lat kontuzja ta utrudnia mi normalną aktywność życiową. Od lat prowadzę liczne seminaria edukacyjne. Jednak te działania okazują się niewystarczające. Jednocześnie przeraża mnie tak popularny w moim kraju (Włochy – red.) widok kierowców skuterów, który najczęściej podróżują w zwykłych klapkach czy nawet szpilkach (zazwyczaj kobiety – red.).

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Winni Włosi, za ich grzechy odpowiedzą Polacy

Pomimo, iż problem tyczy się kierowców z południa, nowe regulacje obejmą wszystkie kraje wspólnoty. Dopuszczone podczas jazdy jednośladem będą wyłącznie buty motocyklowe, posiadające stabilizator stawu skokowego (zakrywające kostki) oraz „slider boczny zlokalizowany po zewnętrznej stronie stopy”. Wraz z zakończeniem procesu legislacyjnego ma zostać opracowana wspólna norma bezpieczeństwa dla obuwia motocyklowego o nazwie OMG. Podobne rozwiązanie przed laty zostało wprowadzone w przypadku kasków. Wówczas wypracowano wspólnotowy standard ECE.

Stosowanie należytej ochrony nóg będzie egzekwowane przez służby mundurowe podczas kontroli. Także na terenie Polski. Prawo zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2021 roku.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

O, tak, chciałbym dodać: Prima Aprilis!

Jaka jest Twoja reakcja?
34%
5%
3%
 • Daniel
  2 kwietnia 2018 at 00:05

  Nazwa normy OMG rozwiala moje wszelkie wątpliwości 😀

 • Tom
  2 kwietnia 2018 at 13:12

  To jakiś żart chyba. Bo jeśli nie, to motocykl już coraz mniej kojarzy się z tzw. „wolnością i wiatrem we włosach”. Biurokraci i wszyscy którzy chcą ulepszać świat na siłę ” bo im się wydaje że to lepsze” zabijają to coś co jest piękne w motocyklach i tym wszystkim co z nimi związane!

 • JJ
  2 kwietnia 2018 at 13:23

  Koniec debili w klapkach na moto.
  OMG