Aktualnie czytasz:
KE: „Buty motocyklowe będą obowiązkowe na terenie UE od 2021 roku”. Za ich brak dostaniesz 350 zł mandatu
4

KE: „Buty motocyklowe będą obowiązkowe na terenie UE od 2021 roku”. Za ich brak dostaniesz 350 zł mandatu

autor: Leszek Śledziński1 kwietnia 2017

Cirillo Giacinto z Europejskiej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ECSD) zainicjował prace Parlamentu Europejskiego w kierunku przymuszenia motocyklistów z krajów wspólnoty do jazdy w certyfikowanym obuwiu. Pomysł ten rodzi wiele kontrowersji, zwłaszcza na południu Europy.

Wedle założeń projektu z dróg mają zniknąć kierowcy skuterów czy motocykli podróżujący w codziennym obuwiu. Tyczy się to zwłaszcza kierowców z południa – Włoch, Hiszpanii oraz Francji. Wedle przeprowadzonych przez ECSD badań w wyniku wypadków i kolizji niezwykle częstym następstwem są „czasowe lub trwałe uszkodzenia kończyn dolnych na skutek bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami ruchu drogowego bądź infrastruktury”.

Jak pisze Cirillo Giacinto w swoim oświadczeniu:

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

Sam przed laty uległem wypadkowi, na skutek którego doszło w moim przypadku do trwałego uszkodzenia w obrębie stawu skokowego oraz trójkostkowego złamania goleni lewej z podwichnięciem więzozrostu. Pomimo lat kontuzja ta utrudnia mi normalną aktywność życiową. Od lat prowadzę liczne seminaria edukacyjne. Jednak te działania okazują się niewystarczające. Jednocześnie przeraża mnie tak popularny w moim kraju (Włochy – red.) widok kierowców skuterów, który najczęściej podróżują w zwykłych klapkach czy nawet szpilkach (zazwyczaj kobiety – red.).

Winni Włosi, za ich grzechy odpowiedzą Polacy

Pomimo, iż problem tyczy się kierowców z południa, nowe regulacje obejmą wszystkie kraje wspólnoty. Dopuszczone podczas jazdy jednośladem będą wyłącznie buty motocyklowe, posiadające stabilizator stawu skokowego (zakrywające kostki) oraz „slider boczny zlokalizowany po zewnętrznej stronie stopy”. Wraz z zakończeniem procesu legislacyjnego ma zostać opracowana wspólna norma bezpieczeństwa dla obuwia motocyklowego o nazwie OMG. Podobne rozwiązanie przed laty zostało wprowadzone w przypadku kasków. Wówczas wypracowano wspólnotowy standard ECE.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Stosowanie należytej ochrony nóg będzie egzekwowane przez służby mundurowe podczas kontroli. Także na terenie Polski. Prawo zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2021 roku.

O, tak, chciałbym dodać: Prima Aprilis!

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
33%
Interesujące
12%
heh...
3%
Że co?
5%
Grrrr!
1%
Smutne
3%
 • Daniel
  2 kwietnia 2018 at 00:05

  Nazwa normy OMG rozwiala moje wszelkie wątpliwości 😀

 • Tom
  2 kwietnia 2018 at 13:12

  To jakiś żart chyba. Bo jeśli nie, to motocykl już coraz mniej kojarzy się z tzw. „wolnością i wiatrem we włosach”. Biurokraci i wszyscy którzy chcą ulepszać świat na siłę ” bo im się wydaje że to lepsze” zabijają to coś co jest piękne w motocyklach i tym wszystkim co z nimi związane!

 • JJ
  2 kwietnia 2018 at 13:23

  Koniec debili w klapkach na moto.
  OMG