- Akcja Roadpol Operation Speed odbywać się będzie na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej
- Na drogach pojawi się większa liczba patroli policji
- Podczas ubiegłorocznej edycji policjanci wystawili ponad 650 000 mandatów
Wczoraj rozpoczęła się specjalna akcja skierowana przeciwko zmotoryzowanym o nazwie Roadpol Operation Speed, podczas której funkcjonariusze policji szczególnie skupią się na wykroczeniach związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Na drogach zatem pojawi się znacznie więcej patroli, które kontrolować będą pojazdy przez całą dobę.
5 sierpnia rozpoczęła się ogólnoeuropejska akcja zorganizowana przez Roadpol, czyli Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego, podczas której funkcjonariusze przez równo siedem dni będą prowadzili wzmożone kontrole prędkości we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To systematycznie odbywająca się akcja, która ma dosadnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach właśnie poprzez zacznie większą liczbę policjantów, którzy będą łapać kierowców przekraczających szybkość. To właśnie zbyt wysoka prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.
Europosłowie od dłuższego już czasu zapowiadają wprowadzenie pokaźnych zmian w przepisach ruchu drogowego oraz taryfikatorze, co docelowo ma doprowadzić do osiągnięcia tzw. wizji zero. Do 2050 roku wszystkie wprowadzone nowelizacje oraz rozwój technologii ma sprawić, że liczba ofiar śmiertelnych oraz ciężko rannych będzie wynosiła 0.
Najważniejsze informacje:
- Rusza tydzień prędkości w całej Europie – na drogach pojawi się więcej patroli policji kontrolujących prędkość.
- Akcja Roadpol Operation Speed rozpoczęła się wczoraj. Podczas ubiegłej edycji policjanci wystawili ponad 650 000 mandatów karnych.
- Od początku 2024 roku było jedynie 8 dni, kiedy nie odnotowano ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych na polskich drogach.
Przeczytaj koniecznie:
Ograniczenia prędkości w Polsce w 2024 roku [PRZEPISY, MANDATY, PUNKTY KARNE]
Zanim ten ambitny plan się jednak ziści, konieczne jest wprowadzanie cyklicznych akcji skierowanych przeciwko zmotoryzowanym oraz systematyczne dostosowywanie przepisów oraz taryfikatora do panujących trendów. Aktualnie działania te skierowane są szczególnie przeciwko pijanym kierowcom oraz tym, którzy znacznie przekraczają dozwoloną prędkość. Akcja Roadpol Operation Speed odbywać się będzie na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej i szczególnie działania te będą prowadzone również w Polsce, ponieważ po raz kolejny pogorszyły się statystyki dotyczące liczby wypadków oraz ofiar śmiertelnych. Jest gorzej niż w ubiegłym roku, co zdecydowanie nie napawa optymizmem. Przypomnijmy, że w 2022 roku pojawiło się sporo bardzo poważnych zmian w taryfikatorze oraz przepisach ruchu drogowego, co znacznie miało wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Policjanci przez najbliższy tydzień będą wprowadzili wzmożone kontrole prędkości, aby wychwytywać tych kierowców, którzy ją przekraczają i tym samym generują niebezpieczne sytuacje. Od początku 2024 roku było jedynie 8 dni, kiedy nie odnotowano ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych na naszych rodzimych drogach – ostatnim był 7 lipca, a wcześniej 7 stycznia, 2 lutego,2 i 19 marca, 22, 24, i 25 kwietnia.
Poważny problem rosnącej liczby wypadków drogowych możemy zauważyć również na specjalnie przygotowanej przez polską policję interaktywnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych. Od początku wakacji doszło aż do 249 takich wydarzeń, w związku z czym powołany został specjalny zespół, który poszukiwać będzie przyczyn oraz możliwości ich ograniczenia w przyszłości. Działania na naszych drogach będą zatem wzmożone, ale pilnować limitów prędkości trzeba również przemierzając pozostałe kraje członkowskie. W ubiegłym roku podczas akcji Roadpol Operation Speed policjanci wystawili ponad 650 000 mandatów karnych.
Tydzień zmasowanych kontroli prędkości w Polsce i Europie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach poprzez surowe egzekwowanie przepisów dotyczących prędkości. W ramach tej akcji policja korzysta z różnych metod kontroli, takich jak stałe punkty kontroli, patrole mobilne, drony i akcje edukacyjne. Dzięki międzynarodowej współpracy i nowoczesnym technologiom, działania te mają na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych i zwiększenie świadomości kierowców na temat konsekwencji przekraczania prędkości.