Jak Zdać Testy na Kartę Motorowerową?

Jak się uczyć, aby zdać? Jak ściągać na egzaminie teoretycznym? Przepisy są tak głupie, że ich znajomość przydaje się tylko podczas zdawania na kartę motorowerową. Nie uczę się, przepisy znam doskonale. Zdam na bank, nawet nie zaglądam do testów...

Chyba każdy z nas spotkał się z takimi wypowiedziami. Nic dziwnego, można spotkać wielu, którzy uważają, że znajomość przepisów jest niepotrzebna. Inni z kolei twierdzą, że wszystkie paragrafy mają obcykane. Potem dochodzi do rozczarowań i komentarzy "ale te pytania są głupie..."

Owszem, nie wszystkie są szczęśliwie skonstruowane i w pełni logiczne. Pisaliśmy o tym przy okazji teorii na prawo jazdy A. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku egzaminu na kartę motorowerową mamy nieco inne zestawy pytań. Jednak ich zadaniem jest sprawdzić to samo: znajomość przepisów. Brak wiedzy to najlepszy sposób na zrobienie krzywdy sobie, albo komuś. Niestety spora część młodych ludzi tak tego nie postrzega. Przepisy są po to, aby je łamać, przepisy wymyślił jakiś idiota, co nie zna życia. Przepisy to bzdura - jakże często słyszymy.

Niestety to jawne obnoszenie się ze swoją naiwnością - wiarą w takie tezy. Jeśli nikt od nas nie wymagałby zmiany kodeksu to co by się działo na drogach? Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie co działoby się na drogach. Bez przepisów, bez policji. Myślę, że nikt nie chciałby wsiąść na skuter.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

By the way... Jak zdać taki egzamin teoretyczny na kartę motorowerową? Czasu mało, bo szansa na uzyskanie tego rodzaju uprawnienia mamy tylko do lutego. Potem już każdy nastolatek będzie musiał zrobić prawo jazdy AM.

W internecie znajdziemy setki stron, które udostępniają testy, jakie zazwyczaj rozwiązujemy na egzaminie. Ich wkucie na perfekt zajmuje góra 3 godziny skupienia. Ale tutaj nie chodzi o przygotowanie się do zdania egzaminu, a przygotowanie się do uczestniczenia w ruchu drogowym, do podejmowania decyzji, do oceny ryzyka, do dbania o swoje życie i zdrowie. Moim zdaniem sporą rolę edukacyjną pełnią tutaj rodzice. Jeździsz z nimi autem? Zwracaj uwagę na zachowanie kierowcy. Nie rozumiesz pewnego zachowania, sposobu wykonywania manewru, pytaj, bo prędzej czy później ta wiedza Ci się przyda. Nie tylko na egzaminie. Nawet śmiem twierdzić, że tak naprawdę egzamin w tym systemie szkoleń nie sprawdza niczego. To wydmuszka edukacyjna, fikcja, formalność. Choć wielu polega (na braku wiedzy). To właśnie za sprawą złego podejścia. Część się nie uczy, bo ma to w d. Inni uważają, że wszystko wiedzą, inni mentalnie nie są gotowi i nie powinno samodzielnie prowadzić nawet roweru, bo są niebezpieczni, albo nieodpowiedzialni w swoim postępowaniu wobec innych uczestników. Kluczową rolę gra pokora. Pokora w stosunku do prawa, pokora w stosunku do swoich umiejętności, pokora wobec innych kierowców. Zmiany podejścia i powodzenia. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie.

Inne publikacje na ten temat:

18 opinii

 1. Jeżeli nie ukończysz 18 lat przed styczniem 2013 to będziesz musiał zrobić to AM. Nawet pełnoletni będą musieli mieć to AM. Czy w tego nie czaicie?? Wszyscy co ukończą 18 lat po wejściu ustawy będą musieli robić AM .

 2. ja mam inny problem. Miałem zdawać karte motorowerową w szkole zdałem teorie ale nie mam jazd mam tą karteczkę gdzie mam wszystko wpisane oprócz jazd,więc czy mogę jechać z tym na policje i tam zdać czy jakie mam wyjście?

 3. Wasz artykół odnoście prawka A bardzo przyczynił się do tego że zdałem za pierwszym podejściem za co bardzo dziękuję :).

  Dobry artykół. Ważne rzeczy są podkreślone.

 4. Cześć 🙂

  Mam do was jedno pytanko. Zdałem obecnie egzamin dokładnie 9 lipca w łodzkiej szkole Motodrom w Łodzi. Jako że skończyłem już 13 lat, a 1 września idę do 1 gimnazjum kartę bede miał już we wrześniu. Jednak jeżeli prawo jazdy kategorii AM wchodzi lutego, a ja mam urodziny w czerwcu to czy w okresie od lutego do czerwca(czyli od wejścia prawa do moich urodzin) moja karta motorowerowa będzie nieważna? 14 lat jak już mówiłem skończę 9 czerwca 2013 roku.

 5. @Maxiu prawo nie działa wstecz tzn. że jak masz już kartę motorowerową wyrobioną, to już po ptakach i nie musisz drugi raz podchodzić do egzaminów. A tak na serio to to wchodzi dopiero w 2014r., gdyż musi ustawa odczekać rok po tym jak zostanie ostatecznie potwierdzona tj. ustawa zostanie potwierdzona bodajże 1 stycznia 2013r., a wejdzie w życie od 2014r.

 6. @radwan96
  Ja tak samo mialem, umówiłem się z policją, przejechałem pare skrzyżowan i karta jest.
  @topic
  Teoria – 3 razy
  Praktyczny – za drugim razem -,-

  Mogłoby się wydawać ze zrobienie karty motorowerowej to prościzna, ale nie u mnie w mieście -,- Ale ważne że się udało i jeżdze już moim Junakiem 902 ;d

 7. Nareszcie wymagane będą uprawnienia dla pełnoletnich.
  Co to za bzdurny przepis, który pozwala jeździć skuterem nie mając zielonego pojęcia o przepisach ruchu drogowego?

  Tylko dlaczego będzie wprowadzany z takim poślizgiem? Każdy powinien chociaż zdać egzamin ze znajomości przepisów i znaków drogowych.

 8. siema mam 13 lat rocznik 1999 i mam do was pytanko chce zrobić w roku 2012 karte motorowerową opłaci mi sie to oco chodzi można jezdzić na skuterach z tym nowym prawkiem czy na motorowerach

  sory jestem nowy

 9. @mckayn Tak jak mówił pan na filmiku powyżej. Motorower to pojazd z silnikiem do 51 cm3 i prędkością do 45 km/h. Skuter to typ zabudowania motorowera. Rób kartę motorowerową w szkole, klubie osiedlowym lub na policji jak koledzy wyżej przed styczniem 2013 a wtedy jak będziesz miał 14 lat to będziesz mógł wymienić na prawko AM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button