Honda liderem rynku nowych motocykli i skuterów w 2022 roku.

Ranking sprzedaży jednośladów pada łupem Japończyków

W skrócie
  • Japończycy utrzymują prowadzenie w rankingu sprzedaży nowych motocykli i skuterów w 2022 roku
  • Honda, dzięki skuterom PCX 125 oraz Forza 125, zdobywa także pierwsze miejsce w kategorii jednośladów dostępnych na samochodowe prawo jazdy

Honda po raz drugi z rzędu została liderem sprzedaży motocykli i skuterów w Polsce, dostarczając je 4332 klientom i plasując się na szczycie rankingu aż w 15 polskich województwach.

Rok 2022 był wymagający dla branży motocyklowej, która zmagała się z problemami wynikającymi z braku dostępności podzespołów do produkcji jednośladów, co z kolei przełożyło się na opóźnienia w dostawach finalnych produktów do ich przyszłych użytkowników.

Pomimo powyższych trudności, polskiemu oddziałowi Hondy udało się obronić pozycję lidera. Marka stanęła na najwyższym stopniu podium w sprzedaży ogółem, w której to kategorii osiągnęła ponad 18-procentowy udział w rynku, wyprzedzając drugą w zestawieniu Yamahę o blisko 7 punktów procentowych. W 2022 roku Honda zwiększyła ogólną przewagę nad konkurentami, poprawiając ubiegłoroczny rezultat o 18,52%.

Skutery 125 Hondy rozdają karty

Dwa pierwsze miejsca rankingu sprzedaży za rok 2022 należą do skuterów Hondy – PCX125 (739 szt.) oraz Forza 125 (592 szt.). Tym samym Honda została liderem segmentu motocykli z silnikami o pojemności do 125 cm3, uzyskując tu ponad 19% udziału w rynku i wyprzedzając markę Junak o blisko 2 punkty procentowe. Do tego wyniku przyczyniła się też wysoka sprzedaż modelu CB125R – najmniejszego reprezentanta linii Honda Neo Sports Cafe. Znaczny wzrost zainteresowania jednośladami wyposażonymi w oszczędne jednostki napędowe o pojemności do 125 cm3, których prowadzenie nie wymaga posiadania prawa jazdy kategorii A, był zdaniem przedstawicieli marki wynikiem systematycznie rosnących cen paliwa.

Przeczytaj też:

Honda Transalp powraca. Czy XL750 będzie godnym następcą?

Sukces Hondy to także rezultat dużej popularności maszyn klasy Adventure – kultowego, wszechstronnego modelu Africa Twin oraz dającego ogromną frajdę z jazdy w terenie, lekkiego motocykla CRF300L. W 2022 roku Honda sprzedała odpowiednio 382 i 333 sztuki tych jednośladów, przy czym oba trafiły do pierwszej dziesiątki rankingu sprzedaży 2022. Dzięki temu oraz dzięki znaczącej sprzedaży modeli CB650R, CBR650R, CB500X i tegorocznej nowości – NT1100, Hondzie udało się objąć pozycję lidera sprzedaży również w segmencie dużych motocykli, wyposażonych w silniki spalinowe o pojemności powyżej 125 cm3.

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button