Honda liderem rynku nowych motocykli i skuterów w 2022 roku.

Ranking sprzedaży jednośladów pada łupem Japończyków

W skrócie
  • Japończycy utrzymują prowadzenie w rankingu sprzedaży nowych motocykli i skuterów w 2022 roku
  • Honda, dzięki skuterom PCX 125 oraz Forza 125, zdobywa także pierwsze miejsce w kategorii jednośladów dostępnych na samochodowe prawo jazdy

Honda po raz drugi z rzędu została liderem sprzedaży motocykli i skuterów w Polsce, dostarczając je 4332 klientom i plasując się na szczycie rankingu aż w 15 polskich województwach.

Rok 2022 był wymagający dla branży motocyklowej, która zmagała się z problemami wynikającymi z braku dostępności podzespołów do produkcji jednośladów, co z kolei przełożyło się na opóźnienia w dostawach finalnych produktów do ich przyszłych użytkowników.

Pomimo powyższych trudności, polskiemu oddziałowi Hondy udało się obronić pozycję lidera. Marka stanęła na najwyższym stopniu podium w sprzedaży ogółem, w której to kategorii osiągnęła ponad 18-procentowy udział w rynku, wyprzedzając drugą w zestawieniu Yamahę o blisko 7 punktów procentowych. W 2022 roku Honda zwiększyła ogólną przewagę nad konkurentami, poprawiając ubiegłoroczny rezultat o 18,52%.

Skutery 125 Hondy rozdają karty

Dwa pierwsze miejsca rankingu sprzedaży za rok 2022 należą do skuterów Hondy – PCX125 (739 szt.) oraz Forza 125 (592 szt.). Tym samym Honda została liderem segmentu motocykli z silnikami o pojemności do 125 cm3, uzyskując tu ponad 19% udziału w rynku i wyprzedzając markę Junak o blisko 2 punkty procentowe. Do tego wyniku przyczyniła się też wysoka sprzedaż modelu CB125R – najmniejszego reprezentanta linii Honda Neo Sports Cafe. Znaczny wzrost zainteresowania jednośladami wyposażonymi w oszczędne jednostki napędowe o pojemności do 125 cm3, których prowadzenie nie wymaga posiadania prawa jazdy kategorii A, był zdaniem przedstawicieli marki wynikiem systematycznie rosnących cen paliwa.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Przeczytaj też:

Honda Transalp powraca. Czy XL750 będzie godnym następcą?

Sukces Hondy to także rezultat dużej popularności maszyn klasy Adventure – kultowego, wszechstronnego modelu Africa Twin oraz dającego ogromną frajdę z jazdy w terenie, lekkiego motocykla CRF300L. W 2022 roku Honda sprzedała odpowiednio 382 i 333 sztuki tych jednośladów, przy czym oba trafiły do pierwszej dziesiątki rankingu sprzedaży 2022. Dzięki temu oraz dzięki znaczącej sprzedaży modeli CB650R, CBR650R, CB500X i tegorocznej nowości – NT1100, Hondzie udało się objąć pozycję lidera sprzedaży również w segmencie dużych motocykli, wyposażonych w silniki spalinowe o pojemności powyżej 125 cm3.

Czytaj dalej

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button