Czy można jeździć motorem po lesie?

Przepisy mówią jasno...

W skrócie
  • Jazda motocyklem po lesie - przepisy w tej kwestii są bezwzględne
  • Jaki mandat grozi za jeżdżenie motorem po lesie?
  • Przepisy, prawo i kary

Pogoda za oknem zwiastuje rozpoczynający się sezon motocyklowy, a wraz z nim na jednoślady wracają zarówno starzy wyjadacze, jak i również spore grono osób, które dopiero wita się z motocyklowym prawem jazdy. Wyszukiwarka Google pęka w szwach od najróżniejszych pytań dotyczących kwestii jazdy na dwóch kołach, a wśród nich bryluje jedna fraza – czy można motocyklem jeździć po lesie?

Dopóki jeździmy drogą asfaltową raczej nikt nie zastanawia się czy jest ona powiatowa, gminna czy wojewódzka, a ślad rysowany na nawigacji jednoznacznie utwierdza nas w przekonaniu, że poruszamy się zgodnie z prawem. Oczywiście stosujemy się do obowiązujacych przepisów oraz znaków poziomych i pionowych, jednakże zdecydowanie więcej nieścisłości pojawia się kiedy asfaltową nawierzchnie zamieniamy na drogi szutrowe. Zazwyczaj na wjeździe dumnie pręży się czerwony znak z białym paskiem, ale w wielu przypadkach jest on celowo lekceważony. Ale czy jego brak oznacza przyzwolenie na jazdę?

Każdy posiadacz prawa jazdy wie, że pojazdem spalinowym można legalnie poruszać się po wszystkich drogach publicznych, a informację taką znajdziemy w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 1693). Zaliczane są do nich zarówno drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne, ale jak sytuacja wygląda z drogami leśnymi?

Najważniejsze informacje:

  1. Prawo stanowi jasno – jazda pojazdem spalinowym po lasach jest zakazana.
  2. Policjant i strażnicy leśni są bezwzględni. Nie ma przyzwolenia na niszczenie terenów leśnych motocyklami, quadami i samochodami.
  3. TET lekarstwem dla fanów off-roadu.

Przeczytaj również:

Czy ratownik TOPR może wlepić mandat motocykliście?

Leśne drogi, a jazda motocyklem

Leśne dukty szczególnie kuszą wszystkich motocyklistów, którzy nie lubią nakręcać kilometrów po utartych drogach. Zaliczane są one do dróg wewnętrznych, czyli niepublicznych. Najczęściej są to parkingi, place czy drogi osiedlowe, ale także drogi leśne. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, gdyż przez lasy mogą przebiegać zarówno drogi publiczne, po których można się legalnie poruszać, ale także takie, gdzie wjazd jest kategorycznie zabroniony. Drogi leśne są drogami wewnętrznymi zaliczanymi do infrastruktury technicznej, dzięki której możliwe jest prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej oraz mają na celu udostępnienie terenów leśnych społeczeństwu, ale nie oznacza to jednoznacznego pozwolenia na wjazd pojazdów spalinowych.

Prawo jasno zakazuje

Zakaz jazdy motocyklem po lesie regulują przepisy i najważniejszym jest Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 2010 ze zm.). Zgodnie z artykułem 50 ust. 1:

“Na obszarach leśnych zabrania się wprowadzania lub użytkowania pojazdów silnikowych, chyba że wydano zezwolenie na wprowadzenie lub użytkowanie tych pojazdów w celach związanych z gospodarką leśną, ochroną lasu lub ochroną przeciwpożarową.” 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Owy zakaz dotyczy zarówno motocykli, jak i również każdych innych pojazdów mechanicznych. Akurat w tej kwestii leśnicy są bezwzględni. Chętnie współpracując z policją i systematycznie zatrzymują kolejnych zmotoryzowanych, którzy nielegalnie poruszają się po leśnych drogach. Zakaz jest zakazem, a funkcjonariusze w żadnym przypadku nie pokuszą się o zastosowanie taryfy ulgowej wobec kierowców, czego również wymagają spacerowicze i grzybiarze, którzy bardzo często zgłaszają ten proceder.

W jakim przypadku można jeździć jednośladem po drogach leśnych?

Istnieją określone przypadki, w których wjazd pojazdem spalinowym na drogi leśne jest dozwolony. Przede wszystkim należy wiedzieć, że zakaz nadal obowiązuje także na szlakach, które celowo zostały udostępnione społeczeństwu przez Lasy Państwowe. Możliwość legalnej jazdy motocyklem jest tylko wtedy, gdy drogi oznaczone są odpowiednimi drogowskazami, które dopuszczają ruch. Informację taką znajdziecie w artykule 29 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U z 2022 r. poz. 672):

“Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Podobnie postój pojazdów jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.”

Jaki mandat grozi za jazdę motocyklem po lesie?

Zarówno policja, jak i straż leśna jest bezwzględna w kwestii osób, które pojazdami spalinowymi jeżdżą po leśnych drogach, na których obowiązuje zakaz. Wprost zresztą jest to zabronione przez ustawę, a wszyscy zmotoryzowani, którzy dopuszczą się tego wykroczenia podlegają karze z artykułu 139 § 1 pkt 8 Kodeksu Wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 717 ze zm.):

“Kto prowadzi pojazd mechaniczny po lesie, parku, rezerwacie przyrody, obszarze chronionego krajobrazu lub innym obszarze chronionym, na którym jest to zabronione na podstawie odrębnych przepisów, podlega karze grzywny.”

Kierowca ukaranie mandatem karnym w wysokości 500 złotych, jednakże nie musi być to finalna wysokość kary. Jeżeli leśnicy stwierdzą, że podczas jazdy zniszczona została roślinność lub runo leśne, wysokość mandatu może wynieść nawet 5000 złotych.

Legalne trasy leśne

Oczywiście w Polsce zdecydowana większość szlaków zamknięta jest dla ruchu pojazdów spalinowych, ale nie brakuje tras, które legalnie otwarte są dla quadowców, motocyklistów i fanów samochodów terenowych. Jeżeli zamierzacie pojeździć warto jest dopytać o szczegóły w Lasach Państwowych, gdzie otrzymacie rzetelne informacje. W każdym innym przypadku należy stosować się do oznakowania, a brak jakichkolwiek informacji przy drodze należy traktować jak zakaz wjazdu. Jeśli jednak lubujecie się w jeździe po szutrach to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie skorzystanie z Trans Euro Trail, gdzie znajdziecie dokładne trasy i drogi, którymi w pełni legalnie możecie jeździć motocyklem. To nieasfaltowe szlaki, które wytyczone zostały na terenie całej Europy.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button