Aktualnie czytasz:
Montaż ksenonów, LEDów i świateł dziennych w motocyklu. Social 16 Jednoślad.pl
11

Temat ostatnio na topie. Montaż kolorowych, świecących bajerów motocyklowych ostatnio jest w modzie. Odpowiadamy na Wasze pytania dotyczące tuningu oświetlenia. Bierzemy pod lupę instalację ksenonów, ledów i świateł do jazdy dziennej w motocyklu i skuterze.

Tutaj jednoślad.pl, tutaj nasz garaż i dzisiaj w Socialu jednoślad.pl odpowiadamy na te pytania, które bardzo często witały i gościły na naszej skrzynce Social@jednoślad.pl. Pojawiło się mnóstwo waszych pytań, jeżeli chodzi o montaż opcjonalnego oświetlenia do naszego jednośladu. To na skutek publikacji, która pojawiła się kilka tygodni temu i ona traktowała o instalacji świateł do jazdy dziennej do motocykla, motoroweru, skutera itd.

W nim przekonywaliśmy, że nie warto tego robić z dwóch względów. Pierwszy to oczywiście kwestie związane bezpośrednio z naszym bezpieczeństwem. Musicie sobie zdawać sprawę, że światła do jazdy dziennej nie poprawiają naszej widoczności i na pewno nie są tak efektywne jak światła mijania, których używamy przez 24 godziny na dobę w naszym jednośladzie. Z prostego względu. Jest to mniej wydajne światło, posiadające mniej lumenów. Jest to zazwyczaj też światło, które jest umiejscowione w mało rozsądnym miejscu – za nisko, bądź też za wysoko - przez co utrudniamy innym użytkownikom ruchu drogowego dostrzeżenie nas, a od tego właśnie zależy nasze bezpieczeństwo.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Wielu użytkowników mówi, że instalacja świateł do jazdy dziennej wpływają na to, że spalają mniej paliwa, jednakże powiedziałbym wam szczerze, że w przypadku 50-125'tek jest to oszczędność rzędu 3-4 złotych podczas takiego sezonu. Oczywiście ktoś powie, że jeszcze dochodzą koszty żarówki. Żarówka faktycznie potrafi kosztować 6 złotych, ale też na dobrą sprawę 60, jednakże nawet jeżeli ta oszczędność wynosiła rocznie 500 złotych to nigdy nie zdecydowałbym się na montaż świateł tego typu, które też musicie wiedzieć, że najczęściej nie są homologowane do użytkowania w ruchu drogowym. Kupując w znanym serwisie aukcyjnym zestaw do oświetlenia ledowego do motocykla za przysłowiowe 20 złotych no niestety, ale nie macie do czynienia z czymś co zostało w odpowiedni sposób przebadane, zahomologowane, coś co jest wykonane w takiej jakości, że zapewni nam bezproblemową eksploatację takiego dodatkowego układu przez kilka sezonów. Moim zdaniem, ledy za 20 złotych nie są w stanie wytrzymać dużej niż pół roku, nie dają odpowiedniej ilości światła, dają światło nieodpowiedniej barwy, nie jest to białe światło drogowe, a niebieskie, które bardziej przypomina swoim odcieniem denaturat, niż coś co powinno świecić. Wydaję mi się, że też często motywem instalacji takiego oświetlenia jest moda na ledy i kończy się to w dosyć przykry sposób. Podczas kontroli policyjnej może nam zostać odebrany dowód rejestracyjny, a jeżeli policjant będzie miły to da nam tylko mandat tylko za brak świateł mijania w naszym jednośladzie. Właściwie za nieużytkowanie ich przez całą dobę. Też musicie sobie zdawać z tego sprawę, że nie każdy jednoślad zgodnie z prawem może mieć zainstalowane światła do jazdy dziennej, bo do tego też jest potrzebna odpowiednia homologacja typu i większość motocykli, które są obecne na naszym rynku, sprzedawane teraz, nie są przystosowane pod względem prawnym do montażu świateł do jazdy dziennej. Wynika to po prostu z szerokości takiego motocykla, motoroweru, skutera itd.

Druga kwestia, dosyć kontrowersyjna, a ostatnio również modna to montaż świateł ksenonowych do naszego skutera, czy też motocykla. Też bardzo często w artykułach poruszany temat i też mnóstwo waszych pytań i wątpliwości. Ja chciałbym potwierdzić, że montaż jakiegokolwiek zestawu opartego na żarnikach ksenonowych, na lampach wyładowczych jest niezgodna z prawem. Po pierwsze ze względów formalnych, a po drugie – na bezpieczeństwo. Musicie wiedzieć, że taka lampa ksenonowa oślepia innych z bardzo prostego względu. Tego typu klosze, które są przystosowane do obsługi żarówek typu H nie posiadają stabilizacji, auto-poziomowania, które w odpowiedni sposób czuwa nad odpowiednim kątem padania naszego światła mijania, czy też długiego, w odpowiedni sposób ustalając granicę tak zwanego światłocienia.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Druga kwestia to jest wymóg posiadania układu czyszczenia klosza, który obsługuje lampy wyładowcze, czyli ksenonowe. To też jest obowiązkowym elementem wyposażenia zestawu zaopatrzonego w światła ksenonowe, dlatego samochody, jak widzicie, jeżeli posiadają fabryczne światła ksenonowe, posiadają też spryskiwacz. To nie jest tak, że producent w prezencie nam go dał tylko to jest po prostu wymóg. Inaczej takiego czegoś nie da się dopuścić do użytku na terenie Unii Europejskiej, nie da się zahomologować.
Ostatnia sprawa to wasze pytania dotyczące, czy można zamontować akcesoryjne, dodatkowe światło stopu, dodatkowe światło pozycyjne. Często jest to bardzo rozsądne działanie, ponieważ, jak wiecie doskonale, większość motocykli posiada jedną żarówkę pozycyjną z tyłu, jedno światło stopu i jeżeli przepali się tego typu żarówka to nie zostaniemy w żaden sposób ostrzeżeni i może się okazać, że we mgle, w nocy, poza terenem zabudowanym jedziemy już dobrą godzinę, kilkanaście kilometrów kompletnie nie oświetleni i z tego względu jest to racjonalne działanie, ale z drugiej strony niestety jest też prawo, które nie dopuszcza w ingerowanie w układ naszego pojazdu, ponieważ został on zahomologowany właśnie w takim stanie w jakim on wyjechał z fabryki i tutaj też mamy do czynienia z niehomologowanymi elementami oświetlenia, które po prostu nie zostały w odpowiedni sposób przebadane i z atestowane. To także wiąże się z utratą dowodu rejestracyjnego. Policja, mam wrażenie, jest coraz bardziej wyczulona na punkcie tego typu elementów, które często są montowane ze względu na chęć podniesienia bezpieczeństwa, ale też wydaję mi się, że najczęściej jest to podatność na różne mody i trendy, które się pojawiają. Niekiedy to także jest wynik tak zwanego agrotuningu, który szeroko znamy w naszym kraju, choć nie tylko. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą wam chciałem przy tej okazji powiedzieć, a dotyczy świateł. Małe rezime. Jeżeli macie do wyboru wydać 30 złotych na zakup dodatkowego oświetlenia to o wiele lepszym pomysłem jest kupienie sobie kamizelki odblaskowej, która daje piorunujące efekty na drodze. Jesteśmy kilkukrotnie lepiej dostrzegalni przez innych użytkowników ruchu drogowego, paradoksalnie – zwłaszcza w dzień taka kamizelka pomaga nam, by być lepiej widocznym i kamizelka kosztuje grosze. Nie musimy kupować kamizelki z najwyższej półki za 100 złotych. Możemy kupić nawet zwykłą budowlaną kamizelkę i ona też będzie pełniła swoją rolę i to jest dużo bardziej racjonalne działanie. Jeżeli trochę więcej kasy i bardziej nam zależy na naszym bezpieczeństwie to także pomyśleć o jasnym stroju. Nie ma nic gorszego jak szara, czarna kurtka, szary, czarny kask. Świetnie sprawdzają się białe kaski, już nie mówiąc o kaskach typu fluo, które są w znanym wam odcieniu złamanej zieleni razem z kolorem żółtym. Też to daje rewelacyjne rezultaty, jeżeli chodzi o takie bierne podnoszenie naszego bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajcie, że najwięcej wypadków z udziałem jednośladów dochodzi na skutek tego, że nie zostaliśmy w porę zauważeni. Wymuszenia pierwszeństwa, zajeżdżanie pasa ruchu to często nie jest złośliwość tylko skutek tego, że motocyklista zawsze będzie gorzej widoczny, niż inny samochód, niż inny pojazd, który nie jest pojazdem jednośladowym.

To tyle, jeżeli chodzi o ten mój dzisiejszy, nieco przydługi wywód, ale mam nadzieje, że tym sposobem odpowiedziałem na te dziesiątki maili, które gościły na Social@jednoślad.pl. Jeżeli Ty masz jeszcze jakieś pytanie dotyczące tej kwestii, choć nie tylko to zapraszam was serdecznie do kontaktu w komentarzach, jak i również poprzez naszą skrzynkę. Subskrybujcie kanał Jednoślad.pl na YouTube i wpadajcie również na naszego Facebook'a za co będziemy wam ogromnie wdzięczni. Dzięki bardzo i już wkrótce do zobaczenia. Być może pogoda się poprawi i juz nie w garażu za co trzymajcie kciuki. Cześć!

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
11 Komentarze
1 2
  • Tomaek
    31 października 2016 at 00:19

    A co z żarówkami Xenon Effect są to zwykłe żarówki tylko dają więcej światła więc takie żarówki też odpadają według prawa ? To jest tylko moje pytanie bo jestem bardzo ciekaw.