Zabójstwo drogowe i rozszerzona konfiskata pojazdów jako nowe narzędzia walki z piratami drogowymi

Kolejne zaostrzenie przepisów na horyzoncie.

W skrócie
  • Zabójstwo drogowe ma być zapisane w prawie
  • Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem zabójstwa drogowego
  • Co rusz pojawiające się nowelizacje mają poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz zmniejszyć liczbę wypadków

Najnowsze przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach zakładają znaczące zmiany w zakresie odpowiedzialności karnej za poważne wykroczenia drogowe, w tym wprowadzenie kategorii „zabójstwa drogowego” oraz rozszerzenie możliwości konfiskaty pojazdów. Przepisy te mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy powodują wypadki pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

Na drogach ma być bezpieczniej – wprowadzone w ostatnich latach przepisy miały znacznie zmniejszyć liczbę wypadków, ale przeprowadzone statystyki potwierdziły, że daleko jest jeszcze do przedstawianych założeń. Koniecznie jest zatem wprowadzenie kolejnych nowelizacji, które przede wszystkim mają dotyczyć piratów drogowych. To grupa, z którą aktualnie najbardziej chce walczyć Ministerstwo Sprawiedliwości, a wszystko za sprawą co rusz pojawiających się w Internecie filmików, na których przedstawiona jest ryzykowna i niebezpieczna jazda.

Kategoria „zabójstwa drogowego” ma zostać wprowadzona do Kodeksu karnego, aby skuteczniej karać kierowców, którzy popełniają poważne przestępstwa na drodze. Zgodnie z nowymi przepisami, osoba, która w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji psychoaktywnych doprowadzi do śmiertelnego wypadku, może być sądzona za zabójstwo drogowe, a nie tylko za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Przestępstwo to będzie zagrożone wyższymi karami, włącznie z wieloletnim pozbawieniem wolności.

Najważniejsze informacje:

  1. Nadchodzą poważne zmiany w prawie, które mają uderzyć w piratów drogowych.
  2. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzenia zabójstwa drogowego oraz poszerzenie możliwości konfiskaty pojazdów.
  3. Na drogach ma być bezpieczniej i systematycznie ma spadać liczba wypadków – pomóc w tym ma najnowszy bat w postaci zaostrzonych przepisów i nowych kar.

Przeczytaj również:

Fotoradary ponownie na wyposażeniu Straży Miejskiej? Grupa posłów chce powrotu do przepisów obowiązujących do 2015 roku

Zabójstwo drogowe – nowy sposób na karanie piratów drogowych

Nowelizacja ma na celu skuteczniejsze odstraszanie kierowców od jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Zabójstwo drogowe będzie kwalifikowane w przypadku, gdy kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających, co będzie uznawane za działanie z zamiarem pośrednim – co oznacza, że sprawca mógł przewidzieć możliwość wystąpienia tragicznych skutków swojego działania​.

– W najbliższych dniach prowadzone będą intensywne prace dotyczące rozwiązań prawnych ukierunkowanych na zapewnienie maksymalnie wysokiej skuteczności w walce z przestępczością na polskich drogach. Ostatnie przypadki zmuszają nas do podjęcia radykalnych kroków, żeby zmieniać prawo w tym kierunku. – skomentował Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

Profesor Ryszard Stefański, zaznacza, że kolejne zaostrzenie przepisów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Ekspert w dziedzinie prawa drogowego jest przekonany, że zdecydowanie lepiej na obniżenie liczby wypadków drogowych wpłynęłoby zwiększenie liczby patroli drogowych, zwłaszcza tych nieoznakowanych. Dodatkowo pojawiają się wątpliwości, czy wprowadzenie kategorii “zabójstwa drogowego” jest słusznym posunięciem, ponieważ bardzo trudne będzie stworzenie precyzyjnych uregulowań prawnych, aby uniknąć potencjalnych problemów interpretacyjnych w stosowaniu nowych przepisów.

Rozszerzona konfiskata pojazdów

Wraz z wprowadzeniem kategorii zabójstwa drogowego, ustawodawcy planują zaostrzyć przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów. Już w marcu 2024 roku wprowadzono regulacje umożliwiające konfiskatę samochodów kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Drugą propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości jest rozszerzenie tych przepisów. Wszystkie działania skierowane są aktualnie przeciwko piratom drogowym, w związku z czym przepadek samochodu lub motocykla ma również obowiązywać w przypadku zmotoryzowanych, którzy wsiadają za kółko pomimo sądowego zakazu.

To jednak nie koniec zmian w przepisach, a resort sprawiedliwości zaznacza, że systematycznie będą pojawiały się nowelizacje, które mają pomóc w utemperowaniu piratów drogowych. Docelowo prawo jazdy będzie odbierane na okres trzech miesięcy za przekroczenie prędkości o 51 km/h lub więcej poza terenem zabudowanym. Zniesiona zostanie również możliwość usuwania punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, takie jak przekroczenie prędkości o 51–70 km/h, wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej lub przed i na przejściu dla pieszych.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button