Aktualnie czytasz:
Usuwanie owadów z motocykla oraz kasku. Jak to zrobić bez ryzyka uszkodzenia lakieru?
0

Prosty, niedrogi i bezpieczny sposób na usuwanie owadów z kasku motocyklowego, wizjera kasku oraz z samego motocykla. 

Ile razy widzieliście motocyklistę czyszczącego wizjer w kasku szczotką na stacji benzynowej? Tą samą szczotką, którą kierowcy samochodów ściągają brud z przednich lamp, czyszczą szyby a czasem nawet karoserię i – o zgrozo! – felgi. Takie działanie daje 100% pewność, że wizjer w naszym kasku zostanie porysowany i zniszczony. Czasem nawet za pierwszą próbą czyszczenia go w ten sposób. Są łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze sposoby na usuwanie owadów z kasku oraz motocykla. 

Dlaczego wspominamy o bezpieczeństwie? Mikro-rysy na wizjerze w ostrym świetle potrafią skutecznie ograniczyć pole widzenia motocyklisty, tak samo jak robi to brud. Mniejsza widoczność = większe prawdopodobieństwo przegapienia zagrożenia. 

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

 • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
 • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
  • jazdy testowe Triumph
  • grill
  • 20% rabatu na odzież

Żeby zadbać o kask oraz lakier motocykla przede wszystkim należy unikać mechanicznego usuwania zabrudzeń organicznych (jak owady). To bez sensu z dwóch powodów: owady z reguły nie znikają od pocierania mikrofibrą, więc korzystamy z twardszych materiałów, a te niszczą powłokę lakierniczą lub szybę. Owadów można pozbyć się praktycznie bezdotykowo, korzystając z odpowiedniej chemii. 

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Jak usunąć owady z kasku?

Wiecie dlaczego „stara” metoda mówiła o tym, że na wizjer kasku trzeba splunąć? Ślina człowieka posiada enzymy, które wstępnie rozpuszczają pokarm. Owady to związki jak najbardziej organiczne, więc ślina rzeczywiście wstępnie je rozpuszcza i ta metoda w pewnym stopniu działa. Tylko… można zrobić to dużo łatwiej. Ślinę zastąpimy specjalnym preparatem do czyszczenia kasku, takim jak MOTUL M1 Helmet & Visor Clean.

 1. Na wizjerze i kasku połóż ścierkę lub papier kuchenny
 2. Namocz ścierkę / papier wodą
 3. Odczekaj kilka minut
 4. Zdejmij ścierkę, ale NIE POCIERAJ! 
 5. Nałóż preparat MOTUL M1 Helmet & Visor Clean
 6. Odczekaj chwilę i wytrzyj preparat delikatną ścierką

Metoda ma 100% skuteczności i można stosować ją także w trasie. Wystarczy zabrać ze sobą pakowany w nieduży atomizer preparat oraz delikatną ściereczką. Preparatem można myć nie tylko wizjer, ale także cały kask. Jest bezpieczny dla delikatnych, drobnych elementów plastikowych kasku. 

Jak usunąć owady z motocykla?

Tutaj zasada działania jest identyczna. Chcemy pozbyć się owadów bez uszkadzania lakieru. Najczęściej będą znajdywać się w przedniej części motocykla, ale np. jeśli nasz motocykl stał kilka dni „pod chmurką” to inne organiczne zabrudzenia niebezpieczne dla lakieru możemy znaleźć praktycznie wszędzie (tak, mówię o ptasich odchodach). 

 1. Nałóż preparat MOTUL E7 Insect Remover w zabrudzone miejsca
 2. Odczekaj kilka minut (ale unikaj ostrego słońca, najlepiej robić to w cieniu!)
 3. Wytrzyj preparat ścierką

Preparatu nie trzeba spłukiwać, ale można np. wykorzystać go do pozbycia się owadów przed generalnym myciem. Insect Remover rozpuszcza brud i nie zostawia po nim śladów z wszystkich powierzchni (plastik, metal) i jest bezpieczny dla lakieru. 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
50%
Interesujące
50%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%