Usuwanie owadów z motocykla oraz kasku. Jak to zrobić bez ryzyka uszkodzenia lakieru?

Prosty, niedrogi i bezpieczny sposób na usuwanie owadów z kasku motocyklowego, wizjera kasku oraz z samego motocykla. 

Ile razy widzieliście motocyklistę czyszczącego wizjer w kasku szczotką na stacji benzynowej? Tą samą szczotką, którą kierowcy samochodów ściągają brud z przednich lamp, czyszczą szyby a czasem nawet karoserię i – o zgrozo! – felgi. Takie działanie daje 100% pewność, że wizjer w naszym kasku zostanie porysowany i zniszczony. Czasem nawet za pierwszą próbą czyszczenia go w ten sposób. Są łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze sposoby na usuwanie owadów z kasku oraz motocykla. 

Dlaczego wspominamy o bezpieczeństwie? Mikro-rysy na wizjerze w ostrym świetle potrafią skutecznie ograniczyć pole widzenia motocyklisty, tak samo jak robi to brud. Mniejsza widoczność = większe prawdopodobieństwo przegapienia zagrożenia. 

Żeby zadbać o kask oraz lakier motocykla przede wszystkim należy unikać mechanicznego usuwania zabrudzeń organicznych (jak owady). To bez sensu z dwóch powodów: owady z reguły nie znikają od pocierania mikrofibrą, więc korzystamy z twardszych materiałów, a te niszczą powłokę lakierniczą lub szybę. Owadów można pozbyć się praktycznie bezdotykowo, korzystając z odpowiedniej chemii. 

Jak usunąć owady z kasku?

Wiecie dlaczego „stara” metoda mówiła o tym, że na wizjer kasku trzeba splunąć? Ślina człowieka posiada enzymy, które wstępnie rozpuszczają pokarm. Owady to związki jak najbardziej organiczne, więc ślina rzeczywiście wstępnie je rozpuszcza i ta metoda w pewnym stopniu działa. Tylko… można zrobić to dużo łatwiej. Ślinę zastąpimy specjalnym preparatem do czyszczenia kasku, takim jak MOTUL M1 Helmet & Visor Clean.

  1. Na wizjerze i kasku połóż ścierkę lub papier kuchenny
  2. Namocz ścierkę / papier wodą
  3. Odczekaj kilka minut
  4. Zdejmij ścierkę, ale NIE POCIERAJ! 
  5. Nałóż preparat MOTUL M1 Helmet & Visor Clean
  6. Odczekaj chwilę i wytrzyj preparat delikatną ścierką

Metoda ma 100% skuteczności i można stosować ją także w trasie. Wystarczy zabrać ze sobą pakowany w nieduży atomizer preparat oraz delikatną ściereczką. Preparatem można myć nie tylko wizjer, ale także cały kask. Jest bezpieczny dla delikatnych, drobnych elementów plastikowych kasku. 

Jak usunąć owady z motocykla?

Tutaj zasada działania jest identyczna. Chcemy pozbyć się owadów bez uszkadzania lakieru. Najczęściej będą znajdywać się w przedniej części motocykla, ale np. jeśli nasz motocykl stał kilka dni „pod chmurką” to inne organiczne zabrudzenia niebezpieczne dla lakieru możemy znaleźć praktycznie wszędzie (tak, mówię o ptasich odchodach). 

  1. Nałóż preparat MOTUL E7 Insect Remover w zabrudzone miejsca
  2. Odczekaj kilka minut (ale unikaj ostrego słońca, najlepiej robić to w cieniu!)
  3. Wytrzyj preparat ścierką

Preparatu nie trzeba spłukiwać, ale można np. wykorzystać go do pozbycia się owadów przed generalnym myciem. Insect Remover rozpuszcza brud i nie zostawia po nim śladów z wszystkich powierzchni (plastik, metal) i jest bezpieczny dla lakieru. 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

https://www.youtube.com/watch?v=MakHC9WVDiQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button