Aktualnie czytasz:
Ubezpieczenie OC dla motocykli na pół roku? Czy jest szansa na nowe przepisy?
4

Na zachodzie możliwość ubezpieczenia jednośladu na okres krótszy niż rok to standard. W Polsce OC na motocykl trzeba obowiązkowo wykupić polisę na cały rok, bez względu na faktyczny okres użytkowania motocykla. Czy to sprawiedliwe?

Z góry należy zaznaczyć, iż obowiązek posiadania OC przez cały rok reguluje polskie prawo, a nie sami ubezpieczyciele. Z przepisów wynika, że każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważną polisę przez cały okres jego posiadania, a nie użytkowania. Wyjątkiem są tutaj pojazdy zabytkowe. Ich właściciele wywalczyli sobie takie prawo kilka lat temu w sejmie.

Według ekspertów bardziej liberalne podejście do kwestii ubezpieczenia spowodowałoby zwiększenie się odsetka kierowców jeżdżących bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

Sytuacja ta może się zmienić, jednak do dziś dnia nikt nie wyszedł z taką inicjatywą, zarówno ze strony rządowej, jak i samych motocyklistów i motorowerzystów.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
50%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • Zdjęcie profilowe eadem
  6 kwietnia 2015 at 08:45

  Wartość pojazdu nie ma znaczenia dla wysokości OC (ewentualnie bardzoznikome). OC mierzy się \”prawdopodobieństwem wyrządzenia szkody\” na innej osobie lub rzeczy. Prawdopodobieństwo rośnie w dużych aglomeracjach, wraz ze wzrostem pojemności skokowej silnika albo też przez niski wiek i doświadczenie kierowcy. Tak tylko mówię gwoli wyjaśnienia 😉

 • Zdjęcie profilowe Cruel
  6 kwietnia 2015 at 10:19

  Maxiskuter 125cm3, wartość 15k zł, OC na rok za 80zł. Po co więc na pół roku? Źadne oszczędności. Tym bardziej,że OC zawsze bierze się najtańsze.

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  7 kwietnia 2015 at 10:13

  Zwłaszcza że ciągłość OC dla pojazdu (OC jest na pojazd a nie właściciela- choć zależy częściowo od \”parametrów\”użytkownika) jest wymogiem ustawowym-wiec po roku wychodzi na jedno. Nie można kupować OC tylko na lato a na zime nie bo to by sie musiało równać z czasowym wyrejestrowaniem. Taka forma opłaty na raty i zapewne droższa niż całoroczne za jednym razem.
  Normalnemu szarakowi to raczej na plaster potrzebne udogodnienie.Natomiast tym co obracają jednośladami lub tym co chcą sprzedać \”po sezonie\” może sie to mniej lub bardziej opłacać.

 • Zdjęcie profilowe elloco
  7 kwietnia 2015 at 11:54

  Dokładnie, a dodatkowo znając ubezpieczycieli to jakby była możliwość wykupienia na pół roku to cena pewnie od rocznej różniła by się kilkoma złotymi.Aha i zostaje druga kwestia, zapewne zabieraliby zniżki za brak ciągłości 🙂