Skutery Vespa: Dlaczego zdobyły tak ogromną popularność?

Vespa - włoska marka skuterów kojarzących się z szykiem, elegancją i niezawodnością. Każda zakochana w motoryzacji dziewczyna marzy o swojej Vespie, niejeden inżynier w garniturze dojeżdża swoją Vespą do pracy. Co sprawiło, że właśnie Vespa zdobyła tak ogromną popularność?

Vespa to model skutera marki Piaggio. Enrico Piaggio, syn Rinalda, założyciela firmy, gdy po raz pierwszy zobaczył model skutera zaprojektowany przez genialnego inżyniera Corradino D'Ascanio powiedział - "Sempra una vespa" - czyli - Wygląda jak osa. Był rok 1946 i Vespę 98 ccm wprowadzono do masowej produkcji.

Produkcja tego modelu rosła z roku na rok. Od 2 484 skuterów w pierwszym do 19 822 w 1948 roku, kiedy to wprowadzono Vespę z silnikiem 125 ccm. W 1950 roku, sprzedano licencję na produkcję skuterów Vespa do Niemiec, i dzięki temu w tym roku zanotowano rekordową liczbę wyprodukowanych pojazdów - 60 tysięcy. Po trzech latach roczna produkcja wynosiła już 171 200 pojazdów. Wkrótce Vespę zaczęto produkować w 13 krajach, a sprzedawać w 114 na całym świecie.

Produkcja i popularność Vespy rosła jak kula śniegowa. W 1953 roku skuter wystąpił w filmie „Rzymskie wakacje” u boku Audrey Hepburn i Gregory'ego Pecka. W 1956 roku powstał milionowy egzemplarz, a już w 1960 – dwumilionowy. Dzisiaj Piaggio może się pochwalić ponad 18 milionami sprzedanych skuterów Vespa - ta liczba jest wprost oszołamiająca.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Jak to osiągnięto? Dbaniem o szczegóły, niezawodnością, smakiem i elegancją. Skuterami Vespa nie wstydzi się jeździć nikt - od listonoszy, do szefów firm. Skutery Vespa to w stu procentach użytkowe pojazdy, które nie straciły nic ze swojego pierwotnego szyku.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Vespa to elegancka firma. Uważam jednak że warto postawić na komfort jazdy i niezawodność. W tych aspektach moim zdaniem najlepszy jest Barton B- Max. Komfort jazdy, nie duże spalanie i ładny wygląd. Osobiście polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button