W sumie 500 kilometrów i to bez względu na pogodę. Dziś Skuterowo.com za kierownicą sztandarowego motoroweru Zippa o nazwie Neken. Przekonaj się jaka jest specyfika jazdy tego typu jednośladem z silnikiem czterosuwowym o pojemności 50 ccm. Neken 50 wygląda niepozornie, zdecydowanie dorośle. Styliści zadbali o to, aby pierwsze wrażenie było emocjonujące. Czy to się udało?
Sami widzicie w jakich warunkach przyszło nam testować. Chodzi tutaj o warunki oczywiście pogodowe. Jest nieco powyżej 0, dokładnie 1 stopien i mrzy taki straszny deszcz. Przyznam szczerze że to nawet nie jest deszcz, trudno to nazwać deszczem. Jest to bardziej taka mżawka, która sprawia po pierwsze, że drogi zaczynają być śliskie, a w przypadku testowania tego właśnie Nekena od Zippa ma to szczególne znaczenie z tego względu, że ogumienie w tej temperaturze czyli w okolicach zera jest twarde i tym sposobem trzeba przyznać że jest naprawdę ślisko i trzeba szczególnie uważać.
Dzisiaj przejechaliśmy nim w okolicach 100 km w warunkach miejskich i poza miejskich można powiedzieć ze średnią prędkością przelotową w okolicach 75 km/h. To jest dobry wynik jak na motorower o pojemności 50 ccm w wersji czterosuwowej, która ma w okolicach 3-3.5 konia w wersji oczywiście odblokowanej i taką dzisiaj dysponujemy. Jeżeli chodzi o zastosowanie tego typu sprzętu no bo możecie zadać pytanie dlaczego tutaj pojawia się motorower a nie skuter. Chodziło nam tutaj bardziej o sprawdzenie pojazdu, który może wielu młodych amatorów jednośladów nauczyć obsługi skrzyni manualnej i poznać nie tylko budowę ale również charakterystykę pracy takiego jednośladu. Właśnie dlatego wybieramy też modele ze średniej półki, które w przypadku nauki są obarczone dużym ryzykiem na przykład usterki albo jakiejś wywrotki. Tutaj w przypadku wywrotki nie powinniśmy za bardzo się wykosztować. Ale dobra, kwestia samego pojazdu – jakie on ma wady, jakie on ma zalety. Nie będziemy tutaj rozważać za i przeciw w porównaniu ze skuterem. Chodzi tutaj stricte i ten pojazd czyli o motorower.
Jeżeli chodzi o wygląd, design, budowę tego pojazdu to trzeba przyznać że na pierwszy rzut oka potrafi robić faktycznie wrażenie. Wiele osób nie jest w stanie uwieżyć, że to jest w ogóle 50, że to jest motorower bo sprawia wrażenie dużo większego, masywniejszego i tym sposobem też silniejszego ale tak, to jest 50. Można ją zarejestrować jako motorower i też właśnie dlatego posiada małe tablice rejestracyjne, więc wrażenie i respekt może budzić. Po podejściu do niego bliżej można powiedzieć że nieco czar pryska bo jeżeli przyjżymy się bliżej wykonaniu, bliżej elementom wykończenia tego pojazdu okazuję się że chromy na przykład w rzeczywistości są plastikiem no ale za cenę 4000 złotych nie możemy też wymagać żeby takie elementy były w standardowym wyposażeniu takiego właśnie motoroweru tej klasy. Specyfika prowadzenia takiego pojazdu jest zupełnie inna niż przykładowo skutera. Po pierwsze środek ciężkości 14 kg samego paliwa na wysokości bioder to zupełnie zmienia zachowywanie się takiego jednośladu chociażby w zakrętach czy ruchu miejskim. Do tego po prostu trzeba się przyzwyczaić i po przesiadce ze skutera właśnie na tego typu motorower warto jest początkowo wstrzymać się z ruchem miejskim. Początkowo właśnie przećwiczyć jazdę tym właśnie motorowerem w warunkach ruchu miejskiego, poza ulicznego.
Dobra, jakie są największe wady tego pojazdu. Przede wszystkim ogromne wibracje. One pojawiają się co prawda przy bardzo małym spektrum obrotowym. Między 5.5 a 6.5 tysiąca obrotów na minutę. Te wibrację podczas przebywania w ruchu miejskim podczas uczestniczenia w ruchu miejskim w korkach jest nieco uciążliwe bo te wibrację głównie niestety ale przechodzą nogi i potem mamy wrażenie takiego odrętwienia stóp. Do tego być może da się przyzwyczaić. Jest to jednocześnie wada i cecha właśnie tego pojazdu i powiem wam szczerze że z pośród testowanych wszystkich motorowerów przez Skuterowo.com ta cecha jednakże bardzo często występuję ze względu na to że silnik jest umiejscowiony praktycznie centralnie a nie tak jak w przypadku skutera pod siedziskiem czyli bardziej bliżej tylnej osi pojazdu. To teraz porozmawiajmy jeszcze o innych cechach właśnie Zippa Nekena. Przede wszystkim kwestia bardzo dużych kół. Takie koła spotykamy właśnie w motocyklach nieco wyższej klasy i trzeba przyznać że bardzo dobrze zachowują się podczas jazdy po typowo polskich drogach, a w jakim one są stanie wiecie doskonale i tego nie trzeba tłumaczyć. Ap ropo dziur, ap ropo tego co się dzieje na drogach – zawieszenie. Tutaj jest bardzo istnotne właśnie zawieszenie i warto o nim powiedzieć ze względu na, że z tyłu mamy podwójny amortyzator który bardzo dobrze tłumi wszelkiego rodzaju nierówności, a przednie zawieszenie zachowuję się w cale nie gorszej. Może jest odrobinkę za miękkie, można to odczuć podczas hamowania przednim hamulcem. Ap ropo hamulców. Mamy z tyłu do dyspozycji bęben, który można powiedzieć jest w miarę skuterczny jak na taką masę pojazdu. Z przodu mamy hamulec tarczowy. Też jest wydajny i do jego działania praktycznie nie można się w jaki kolwiek sposób przyczepić.
Zipp Neken to dobry wybór dla tych którzy chcą zacząć przygodę z manualną skrzynią. Niska cena, małe spalanie i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że to bardzo ciekawa propozycja. Więcej o ofercie Zipp na Skuterowo.com.