Podgrzewane manetki – zbędny gadżet czy niedocenione akcesorium? Czy warto kupić? Ile kosztuje?

A gdy temperatura znacznie spada warto mieć podgrzewane manetki!

W skrócie
  • Podgrzewane manetki - wady, zalety, montaż i wybór
  • To najprostszy sposób, aby wydłużyć sezon motocyklowy i cieszyć się jazdą nawet przy niskich temperaturach
  • Jakie manetki podgrzewane wybrać i na co zwrócić uwagę?

Podgrzewane manetki szczególnie uwielbiane są przez tych motocyklistów, którzy lubują się w jeździe swoim jednośladem przez całym rok, robiąc przy tym jedynie niewielkie przerwy spowodowane opadami śniegu. Nie straszna jest dla nich niska temperatura czy jesienny deszcz, bo na pokładzie mają akcesoryjne podgrzewane manetki. Jakie wybrać, jak zamontować i na co zwrócić uwagę?

Większość nowych motocykli, które obecnie dostępne są w salonach posiadają je już na liście standardowego wyposażenia i niejako są obowiązkowym punktem szczególnie w modelach należących do segmentu Adventure lub turystyków. Posiadacze starszych jednośladów zazwyczaj muszą we własnym zakresie zadbać o doposażenie swojej maszyny w podgrzewane manetki, a w dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej ich funkcji, montażowi i przede wszystkim zwrócimy uwagę na to, czym należy kierować się przy zakupie.

Rynek wręcz przepełniony jest najróżniejszymi akcesoriami do naszych motocykli, a szczególnie prym w tej kwestii wiodą chińskie firmy, które oferują wszystko – od rzeczy faktycznie całkiem przydatnych, aż po najbardziej bezsensowe gadżety, które w ogóle nie powinny trafić do sprzedaży. W zeszłym tygodniu pochyliłem się na tematem deflektora motocyklowego i nie pomyliłem się – pojawiło się sporo diametralnie różnych od siebie komentarzy i opinii. W przypadku podgrzewanych manetek może być podobnie.

Najważniejsze informacje:

  1. Podgrzewane manetki – najprostszy i najtańszy sposób na wydłużenie sezonu motocyklowego.
  2. Wybierając podgrzewane manetki warto jest zwrócić szczególną uwagę na rodzaj sterowania trybami grzania, obsługę w rękawicach, dobór pod kierownicę oraz pobór prądu.
  3. Montaż podgrzewanych manetek jest całkiem prosty i nie powinien przysporzyć problemów nawet laikowi.

Deflektor motocyklowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Deflektor motocyklowy – czy warto go kupić i założyć? Co daje i ile kosztuje? [CENA, WADY, ZALETY, MONTAŻ]

Mam wrażenie, że gdyby nie ciągła zmiana pogody i zatracenie grubej granicy pomiędzy latem, a zimą, większość z nas używałaby swoich motocykli jedynie w ciepłe dni. Zbliżające się opady śniegu i temperatura spadająca poniżej 10*C wymuszałaby z kolei konieczność zakończenia sezonu i pożegnania się z jednośladem na kilka kolejnych miesięcy. Obecnie jednak jaka zima jest każdy widzi i wie, a sezon motocykl w Polsce śmiało można powiedzieć, że w wielu przypadkach trwa cały rok – kończy się w Sylwestra, a zaczyna już w Nowy Rok. To sprawia, że konieczne jest wprowadzenie kilku niewielkich modyfikacji, które znacznie podniosą komfort jazdy szczególnie w zimne dni.

Podgrzewane manetki

Każdy motocyklista doskonale wie, że chłód zdecydowanie najbardziej czuć z nóg lub z rąk, dlatego o te dwa elementy szczególnie musimy zadbać podczas jazdy przy niskiej temperaturze. Kiedyś najlepszym sposobem na odizolowanie ciała od zimna było stosowanie gazet papierowych, jednakże dziś przy obecnych materiałach stosowanych do produkcji odzieży nie musimy już korzystać z patentów naszych dziadków. Na rynku już od kilku dobrych lat dostępne są podgrzewane manetki, które odpowiedzialne są za zapewnienie ciepła i komfortu naszych dłoni. Ich sama budowa i zasada działania jest niezwykle prosta, ale to właśnie w tym powinniśmy upatrywać ich największych zalet.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Gdy podgrzewane manetki zadebiutowały na rynku na próżno było w nich szukać jakiegokolwiek komfortu – umieszczone wewnątrz elementy grzewcze sprawiały, że manetki były znacznie grubsze od seryjnych, co skutecznie utrudniało jazdę. Obecnie jednak technologia się zmieniła, a zamontowanie ich kompletnie nie wpłynie zarówno na sam wygląd, jak i różnice w chwycie.

Które manetki podgrzewane wybrać?

Stojąc przed wyborem podgrzewanych manetek przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę oraz specyfikacje. Na rynku jest wielu producentów, jednakże w przypadku tego elementu prym wiedzie firma Oxford, która posiada manetki do najróżniejszych modeli i dopasowane są one również do stylu jazdy. Warto wiedzieć, że ich montaż nie jest możliwy w przypadku wszystkich motocykli i będzie on niemożliwe w przypadku tych, które posiadają instalacje 6V lub ze względu na niewielką jednostkę napędową nie będą w stanie udźwignąć dodatkowego obciążenia. Warto jest również dokładnie sprawdzić w jaki sposób odbywa się włączanie manetek oraz regulacja trybów grzania – pamiętajcie, że obsługa musi być prosta i przede wszystkim możliwa w rękawicach motocyklowych.

Warto jest zatem poszukiwania rozpocząć od przeszukania specyfikacji swojego motocykla i dobrać takie manetki, których pobór prądu będzie odpowiedni do możliwości prądnicy lub alternatora. Bez problemu znajdziecie wiele produktów, który pobierają mniej niż 3,5 A – dzięki temu uniknięcie problemów z elektryką lub rozładowanym akumulatorem. W zdecydowanej większości motocykli o dużych pojemności instalacja nie będzie jednak miała żadnego problemu nawet z manetkami, które pobierają ponad 4,5 A. Szczegół, ale jakże ważny.

Następnie warto jest zwrócić uwagę na średnicę kierownicy, długość manetki oraz budowę rollgazu. To najważniejsze parametry, dzięki którym dobierzecie produkt, który nie będzie wymagał od was przeprowadzenia żadnych przeróbek. Podczas poszukiwań warto jest posiłkować się modelem waszego motocykla, aby znacznie przyśpieszyć ten proces i wybrać dedykowane manetki pasujące P&P.

Jak zamontować podgrzewane manetki?

Montaż podgrzewanych manetek jest dosyć prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić. Jeżeli zdecydowaliście się kupić produkt, który jest dedykowany do waszego motocykla i posiada wbudowany rollgaz, to czeka was nieco więcej pracy. Zacznijcie jednak od demontażu ciężarka z lewej strony i pozbądźcie się fabrycznej manetki. Zazwyczaj jest ona przyklejona od wewnętrznej strony do kierownicy, dlatego różnymi sposobami będziecie musieli ją usunąć – możecie przy tym skorzystać z użycia tapeciaka, sprężonego powietrza lub podważać przy pomocy śrubokręta. Przy montażu bądźcie ostrożni, aby nie przerwać i nie uszkodzić elementów grzewczych. Aby nie obracała się ona podczas jazdy również możecie użyć minimalnych ilości kleju. W przypadku prawej manetki należy poluzować linki gazu, aby następnie ściągnąć je z rollgazu. Przy pomocy markera zaznaczcie sobie wyjściową pozycję regulacji zarówno przy samej kierownicy, jak i przy przepustnicy/gaźnikach. Następnie demontujecie fabryczną manetkę i składacie wszystko w odwrotnej kolejności.

Jeśli do sterowania trybami grzania macie dodatkowy panel to wcześniej warto przemyśleć miejsce jego montażu, które powinno znajdować się po lewej stronie. To znacznie bardziej komfortowe, ale również bezpieczniejsze rozwiązanie. Instalację należy podłączyć według schematu, który załączony jest do produktu i podłączenie należy wykonać ze szczególną starannością. Fabrycznie instalacja powinna posiadać bezpiecznik, jednak jeśli nie będzie go w zestawie, koniecznie zamontujcie go we własnym zakresie. Koniecznie.

Podgrzewane manetki – wady i zalety

Posiadanie podgrzewanych manetek niesie za sobą sporo korzyści, do których zaliczyć możemy chociażby:

  • zwiększenie komfortu jazdy – nie ma chyba nic gorszego niż marznące dłonie. Montaż podgrzewanych manetek znacznie poprawi komfort jazdy w zimne dni i sprawi, że was sezon będzie zdecydowanie dłuższy. Nawet niskie temperatury nie będą dla was problemem, a jazda po wysokich górskich przełęczach odbędzie się bez zimnych rąk.
  • wydłużenie sezonu motocyklowego – jeśli teraz narzekacie, że jest wam zimno i sezon kończycie wraz ze spadkiem temperatury poniżej 15*C to gwarantuję wam, że montaż manetek sprawi, że przyjemność z jazdy będziecie czerpać nawet, gdy oczka na termometrze spadną poniżej 10*C. Zadbajcie o dobrej jakości odzież motocyklową i okaże się, że nie taka jesień straszna jak o niej mówią.
  • krótszy czas reakcji – zmarznięte dłonie znacznie wydłużają czas rekacji w podbramkowych sytuacjach, ale sprawiają także, że gorzej czujemy poszczególne zachowania motocykla. Obsługa zarówno manetki gazu, klamki hamulca i sprzęgła musi być pewna, co przekłada się bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo.

Nie jest to jednak produkt idealny, który pozbawiony jest wad:

  • grzanie tylko od wewnętrznej strony – jeśli nie posiadacie motocykla wyposażonego w handbary to pamiętajcie, że grzeją one jedynie od wewnętrznej strony dłoni. Zimny wiatr lub opady deszczu nadal będą odczuwalne.
  • kiepski montaż powodem wielu problemów – jeżeli przy montażu nie zachowamy szczególnej staranności to gwarantuję wam, że prędzej czy później pojawi się wiele problemów przede wszystkim z elektryką, rozładowanym akumulatorem lub brakiem ładowania. W najgorszych wypadkach może dojść nawet do pożaru waszego motocykla.

Podgrzewane manetki – warto?

Wszyscy motocykliści, którzy planują wydłużyć swój sezon motocyklowy i cieszyć się jazda nawet przy niskiej temperaturze powinni mieć na pokładzie swojego motocykla podgrzewane manetki. Ich montaż i sposób działania jest wyjątkowo prosty i skuteczny, pozytywnie przekładając się na samą jazdę. Biorą pod uwagę koszt zakupu, który oscyluje w okolicy 250 złotych za najprostsze manetki uniwersalne, a sięgający nawet 600 złotych za najbardziej zaawansowane i dedykowane do poszczególnych modeli uważam, że po prostu warto. Zadbanie o własne samopoczucie jest najważniejszym elementem, który bezpośrednio wpływa nie tylko na same doznania za jazdy, ale również na bezpieczeństwo.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button