125 ccm
Aktualnie czytasz:
Pilne: Sejm przyjął ustawę o 125 ccm dla posiadaczy prawa jazdy B
9

Za około 2 miesiące każdy właścicicel prawa jazdy kat. B od conajmniej 3 lat będzie mógł jeździć motocyklem 125 ccm zarówno z automatyczną jak i manualną skrzynią biegów. Sejm właśnie przyjął poprawkę numer dwa Senatu.

Głosowanie poprzedziło pytanie poselskie Maciej Banaszak z Twojego Ruchu. Ostrzegał, że przyjęcie poprawki niesie ze sobą spore niebezpieczeństwo. Jednak Sejm nie podzielił tego zdania. Za wniesieniem poprawki głosowało 372 posłów. Sprzeciw zgłosiło 40.

Od kiedy będzie można jeździć motocyklem/skuterem 125 na prawie jazdy B? Wynik tego głosowania oznacza, iż wkrótce, po podpisaniu ustawy przez Prezydenta oraz vacatio legis trwającym 30 dni każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B z doświadczeniem min. 3 lat będzie mógł jeździć motocyklem 125 ccm. Dotyczy to jednośladów zarówno z automatyczną jak i manualną skrzynią biegów. Głowa państwa ma na podpis również 30 dni. Łączny czas oczekiwania na wejście w życie tej ustawy to do 60 dni od dziś.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Czy można już kupować motocykl 125?
Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B
Dyskutuj na ten temat na Forum 125.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe Druid
  26 czerwca 2014 at 08:52

  Wśród dyskutujących na tematy bezpieczeństwa, poza oczywistymi głosami rozsądku, jest też cała masa dyletantów, którzy o statystyce nie mają zielonego pojęcia. Klasa 125ccm jest obecnie słabo rozpowszechniona w Polsce. Idę o zakład, że najdalej za dwa lata pojawią się u nas głosy, że wprowadzenie tego przepisu (125ccm na kat. B) \”spowodowało znaczny wzrost wypadków\”.

 • Zdjęcie profilowe Evert
  26 czerwca 2014 at 10:31

  W sumie trochę zaskakujące jest nagle bardzo negatywne stanowisko i panika posła-motocyklisty Macieja Banaszaka z TR. We wcześniejszej, majowej dyskusji sam pytał, dlaczego ograniczamy się do automatu, bo są również półautomaty itp.

  Słabo natomiast wypadł (wczoraj i dziś) wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, tłumacząc stanowisko senatu obawami lobbingu. Z tego, co pamiętam, chodziło tam bardziej o wątpliwość, dlaczego motorowerem można jeździć manualu, a motocyklem już nie i na podstawie tego dopiero wyszła obawa lobbingu. Minister nie odniósł się też do kwestii, dlaczego rząd na komisji poparł poprawkę nr 2 bez żadnego „ale”. W sumie nietrudno się domyśleć dlaczego – przecież ludziom się spodoba.

  Warto dodać, że odrzucono poprawkę senatu, w myśl której przepisy o zniesieniu obowiązku szkolenia teoretycznego weszłyby w życie po 3 miesiącach zamiast pół roku, jak pierwotnie proponowano. W sumie wszystko poszło zgodnie z rekomendacją komisji infrastruktury.

  Podsumowując – mnie w tych wszystkich dyskusjach, które miały miejsce od kwietnia (a właściwie od lutego, bo poprawka PZM już wtedy się pojawiła, tylko została przez redaktorów różnych portali przeoczona) zabrakło odniesienia do przepisów europejskich oraz jakich te dodatkowe uprawnienia funkcjonują w innych krajach.

  Czas zweryfikuje, co będzie dalej z tym przepisem, o ile prezydent podpisze ustawę. Podobno we Francji pojawiły się głosy ograniczenia uprawnienia kat. B na 125-tki z powodu wzrastającej liczby wypadków. W innych krajach europejskich, w których to funkcjonuje, na razie nie ma takich planów.

 • Zdjęcie profilowe Druid
  26 czerwca 2014 at 10:39

  Chłopie… jak tylko możesz, to realizuj swoje marzenia… Jak coś pójdzie nie tak (bardzo bym się zdziwił), to najwyżej zrobisz kat. A i też Ci nie zaszkodzi! 😉

 • Zdjęcie profilowe spiewaczek1
  26 czerwca 2014 at 11:52

  A mam do szanownego grona takie oto pytanie? Czy już mozna przyjąć że ustawie nic sie nie wydarzy, i juz moge na poważnie kupować swoją wymarzoną 125? Czy jeszcze sie wstrzymać? Nie chciałbym aby okazało sie że zie uciesze z posiadanego sprzętu a tu coś pójdzie nie tak i co wtedy. Albo jeździć bez kwita albo iść na A.

 • Zdjęcie profilowe Tomu
  26 czerwca 2014 at 12:18

  Ja na Twoim miejscu wstrzymałbym się minimum te 30 dni do podpisu Bronka. Te hieny z ośrodków szkolenia będą teraz robiły wszystko żeby prezydent nie podpisał ustawy. Zaskarżą ja gdzie tylko się da, bo to dla nich oczywisty spadek dochodów, a i tak już cienko przędą.

 • Zdjęcie profilowe Evert
  26 czerwca 2014 at 13:28

  W sumie, patrząc na wyniki głosowania, posłowie są w stanie raczej bez problemu zebrać kwalifikowaną większość 3/5 głosów, żeby obalić prezydenckie weto, gdyby zostało zgłoszone.Widać, że większość parlamentarzystów była w miarę jednomyślna. Poprawka nr 2, którą torpedował M. Banaszak, została przyjęta trochę mniejszą ilością głosów niż pozostałe, ale i tak powyżej 3/5 obecnych na głosowaniu.

  Dlatego ustawa w całości raczej nie powinna mieć problemu. Nie zmienia to faktu, że OSK mogą rozpocząć rozpaczliwy lobbing na rzecz odrzucenia ustawy w całości i nie tylko ze względu na te 125-tki. W sumie w tej nowelizacji mogliby dopatrzyć się szans dla siebie: na pewno będzie wielu zainteresowanych dodatkowymi jazdami na 125. Czemu więc tego faktu nie wykorzystać?

  Z drugiej strony warto pomyśleć o przepisach, które w większym stopniu będą uderzały w WORD-y niż w OSK. OSK-i to firmy prywatne, a WORDy to molochy administracyjne, które w ogóle nie muszą być potrzebne. W wielu krajach ich kompetencje egzaminacyjne posiadają wydziały ruchu drogowego policji, albo egzamin prowadzi urzędnik wydziału komunikacyjnego.

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  26 czerwca 2014 at 14:12

  Evert napisał: Podobno we Francji pojawiły się głosy ograniczenia uprawnienia kat. B na 125-tki z powodu wzrastającej liczby wypadków. W innych krajach europejskich, w których to funkcjonuje, na razie nie ma takich planów.

  Właśnie we Francji żaden motocykl nie może posiadać więcej niż 100 koni mechanicznych. Wszystkie mocniejsze muszą być zdławione. Protesty na nic się nie zdały i ten przepis ciągle obowiazuje. Francuska wolność nie jest tak słodka jak choćby francuskie ciasteczka…

 • Zdjęcie profilowe
  26 czerwca 2014 at 15:10

  Francja to już praktycznie państwo muzułmańskie, różne ciekawe rzeczy z naszego punktu widzenia będą od nich napływać z biegiem czasu 😉

 • Zdjęcie profilowe Evert
  27 czerwca 2014 at 10:53

  Wygląda na to, że we Francji ten limit 100 KM zostanie zniesiony:

  http://www.motocykl-online.pl/newsy/Francja-limit-mocy-100-KM-bedzie-wreszcie-zniesiony,2545,1

  Swoją drogą rozwiązania szkoleniowo-egzaminacyjne na kat. A są bardzo ciekawe i warto może brać z nich przykład. Jeśli ktoś posiada A2, to może otrzymać pełne A po min. 2 latach stażu na A2 i odbycia szkolenia, ale już bez egzaminu. Wynika z tego, że po szkoleniu egzamin trzeba zdać, jeśli się idzie na A1 i A2 oraz A (gdy się nie miało wcześniej A2), natomiast samo szkolenie wystarczy dla motocykli 125 na kat. B oraz – jak wyżej – dla kat. A, gdy się posiada A2.

  Z treści poniższego artykułu zrozumiałem, że szkolenie na 125 dla kierowców osobówek jest wymagane dla praw jazdy wydanych po 1 marca 1980. Wcześniejsze nie muszą tego przechodzić.

  http://fr.wikipedia.org/wiki/Permis_moto_en_France

  U nas oczywiście wybiera się najgorsze rozwiązania, nabijające tylko kasę państwu. Wczorajsze głosowanie to mimo wszystko mały krok w dobrym kierunku, ale ustawa o kierujących pojazdami wymaga dalszych zmian. Zresztą z wypowiedzi Rynasiewicza w senacie wynika, że plany ułatwiające otrzymanie innych kategorii prawa jazdy są dyskutowane. Konkretów jednak nie podał:

  http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,277,1.html