125 ccm
Aktualnie czytasz:
Przepisy o 125 ccm na prawo jazdy B: Wady i zalety

Jutro głosowanie nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami. Ma zostać zliberalizowana i dać możliwość posiadaczom prawa jazdy kategorii B prawo do poruszania się skuterami i motocyklami o pojemności do 125 ccm. Jednak czy to słuszny kierunek?

Zacznijmy od Wad nowych przepisów. W ich świetle każdy kto ma prawo jazdy kategorii B od trzech lat będzie mogł pójść do salonu, kupić sobie motocykl o pojemności do 125 ccm i po zarejestrowaniu od razu wyjechać na drogi. Nie jest istotne czy wie która dźwignia do czego służy, jak hamować, jak zachować się na śliskiej nawierzchni. W skrócie – stopień przygotowania do jazdy i umiejętności prowadzenia jednośladu nie będą wymagane. Ustawodawca w proponowanej nowelizacji nie definiuje poziomu umiejętności. W skrajnych przypadkach nieogarnięci manualnie kierowcy „puszek” po przesiadce na dwa kółka mogą siać postrach na naszych drogach.

Zdanie to w rozmowie ze Skuterowo.com podziela Jan Szumiał z Praskiej Auto Szkoły.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Trudno się nie zgodzić. Jednak to skrajne założenie. Ustawodawca w nowej ustawie o kierujących pojazdów niejako domniemuje, że kierowca kategorii B nie tylko zna przepisy, ale też jest na tyle intelignetny, że nowym motocyklem nie wyjedzie do razu na drogi, tylko wyedukuje się odpowiednio poza drogami publicznymi. Nabierze pokory do sprzętu i będzie potrafił opanować dwa kółka. Bardzo rozsądni po prostu zapukają do szkoły nauki jazdy i wezmą kilka godzin szkolenia.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Na drugim biegunie są niewątpliwe zalety nowych przepisów o motocyklach 125 ccm.

Po pierwsze to ogromne ułatwienie dla obywateli. Każdy kto ma prawo jazdy B od minimum 3 lat wsiada i jedzie. Bez kursu i egzaminu. Często robienie prawa jazdy A skutercznie odstraszało od zakupu jednośladu większego, niż 50 ccm.

Po drugie zyskuje branża. Wreszcie producenci, importerzy i dealerzy odbiją się od spadkowych trendów. Pewnie kosztem poziomu sprzedaży 50 ccm, ale bilans i tak będzie inplus.

Po trzecie mniejsze korki. Wielu puszkarzy będzie zostawiać auta w garażu i jak tylko pogoda pozwoli będzie śmigać na jednośladzie 125 ccm.

Po kolejne – zyska gospodarka. Więcej sprzedanych motocykli, kurtek, kasków to więcej odprowadzonych podatków.

Trzymajcie kciuki za losy ustawy. Jutro głosowanie.

Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B
Dyskutuj na ten temat na Forum 125.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%