Aktualnie czytasz:
Skuter, motocykl nie chce odpalić. Co robić?
3

To przydarzyło się chyba każdemu, np. po długim przestoju, albo kiedy silnik jest bardzo rozgrzany. Przyczyn braku reakcji jednośladu może być wiele. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym problemom – poradzimy jak im przeciwdziałać.

Najczęstszy problem to zapowietrzenie się układu paliwowego. Często zdarza się to w gaźnikowych kontrukcjach, albo w skuterach/motorowerach z rozszczelnionymi przewodami. W czasie dłuższego postoju paliwo z przewodów oraz gaźnika wyparowuje przez co przy ponownym uruchomieniu trzeba sporo się nakręcić/nakopać, aby podciśnienie zassało odpowiednią dawkę benzyny. Jak temu zapobieć? Przejrzeć stan układu – czy łączenia z bakiem/gaźnikiem/filtrem paliwa są szczelne?

Odcięcie zapłonu. A może zapomniałeś złożyć boczną podporę skurera? Wciskasz hamulec podczas rozruchu elektrycznego? Czy awaryjne odcięcie zapłonu jest włączone? Niby głupie, ale to może się zdarzyć i najlepszym.

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

 • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
 • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
  • jazdy testowe Triumph
  • grill
  • 20% rabatu na odzież

Źle ustawiony gaźnik. To zamała dawka paliwa (zalewanie świecy), albo zbyt uboga. Tutaj polecamy nasz poradnik: Jak wyregulować gaźnik.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Brak ssania. Słowem zimny silnik potrzebuje bogatszej mieszanki od tej, którą otrzymuje. Powodem takiego stanu rzeczy jest np. źle działający elektrozawór ssania.

Podciśnienie w baku. Kiedyś pewien importer sprowadził całą serię skuterów z brakiem odpowietrznika baku paliwa. Podsiśnienie sprawiało, że do gaźnika nie mogło spływać paliwo. Jeśli masz nieoryginalny korek paliwa to sprawdź czy znajduje się w nim dziurka będąca odpowietrzeniem układu. Jest? Sprawdź czy jest drożna.

Świeca i brak iskry. Kiedy ostatnio wymieniałeś świecę? Dobra jest ustawiona na niej przerwa? Sprawdź również czy pojawia się na niej iskra oraz czy masa nie została zerwana, albo nie obrosła korozją.

Brak prądu. Wówczas pozostaje tylko kopanie, o ile masz kopkę. Rozładowany akumulator sprawia o wiele więcej problemów w skuterach wyposażonych w ssanie (brak kopki). Wtedy nie pozostaje nic innego jak pożyczyć prąd od sąsiada.

Brak paliwa. To też zdarza sie najlepszym…

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
11%
Interesujące
60%
heh...
4%
Że co?
3%
Grrrr!
1%
Smutne
15%
 • Grzegorz
  14 września 2017 at 14:22

  No niewiem silnik po remocie nowe graty na świecy jest iskra iskrownik nowy świeca nowa zawory ustawione paliwo dostaje dalej niechce zagadać bassa t4 2012

 • Grzegorz
  14 września 2017 at 14:29

  No niewiem silnik po remocie nowe graty na świecy jest iskra iskrownik nowy świeca nowa zawory ustawione paliwo dostaje dalej niechce zagadać bassa t4 2012 nawet nowy cylinder nowy wydech sam niewiem co jest czekam na odp

 • Grzegorz
  11 sierpnia 2019 at 21:36

  Mam taki sam problem kombinuje na wszystkie strony i nic