Czy można już kupować motocykl 125 cm3 na prawo jazdy B?

Dziś rano Skuterowo.com jako pierwsze poinformowało o przegłosowaniu ustawy o możliwości jazdy motocyklem/skuterem 125 na prawo jazdy B. Za nowelizacją była zdecydowana większość posłów. Co to oznacza? Od kiedy nowe przepisy o 125 cm3 wejdą w życie? Czy można już kupować motocykl?

Zatrzymajmy się na chwilę przy samej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Ostatecznie brzmienie – to dziś głosowane dopuszcza możliwość poruszania się z prawem jazdy kategorii B wszystkimi motocyklami o pojemności maksymalnej 125 ccm i mocy do 11 KW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Rodzaj skrztni nie ma znaczenia. Może to być zarówno automat jak i manual. Ważna uwaga to staż kierowcy. Zasiadając za kierownicą motocykla 125 ccm musisz posiadać prawo jazdy kategorii B od conajmniej 3 lat.

Mając wyjaśnione podstawowe kwestie ustawy możemy przejść do sedna i odpowiedzieć na pytanie – Czy można już kupować motocykl 125 cm3 na prawo jazdy B? Zdecydowanie tak. Co prawda czekamy jeszcze na oficjalny podpis Prezydenta, ale w sytuacji takiej niemal “jednogłośności” Sejmu, w tym koalicji nie ma co liczyć na opór głowy Państwa. Bronisław Komorowski w ciągu kilku dni powinien złożyć podpis nad brzmieniem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Następnym etapem będzie opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw. Od tego czasu obowiązuje vacatio legis. Ile ono trwa w tym przypadku?

Z pomocą przychodzi nam tekst pt. Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami:

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem: 1) art. 1 pkt 4–6, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogło- szenia; 2) art. 1 pkt 12, pkt 16 lit. c oraz pkt 28 lit. a, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

W przypadku nowych uprawnień posiadaczy kategorii B to dokładnie 30 dni od momentu ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Należy prognozować, że nowe przepisy wejdą w życie od końca sierpnia.

Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B
Dyskutuj na ten temat na Forum 125.

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

  1. ja bym poczekał.
    teraz bedzie boom i ceny pójdą w góre. Dobre sztuki w dobrej cenie to są już dawno sprzedane. Rynek sie nasyci i zaczną konkurować ceną i wtedy znormalnieją.

  2. @Dawidsuper8: masz rację;-) Jak kupować, to tylko z Niemiec. Żadne tam francuzy albo italiańce obdrapane…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button