Obowiązkowe inteligentne ograniczniki prędkości (ISA) także w motocyklach? 

Z początkiem 2020 roku w życie weszło prawo, które reguluje konieczność wdrożenia nowych systemów bezpieczeństwa w pojazdach. Na liście są inteligentnie ograniczniki prędkości, które na podstawie znaków drogowych i danych z GPS uniemożliwiają przekraczanie prędkości. 

Zmiany w prawie, które będą obowiązywać wszystkie nowe samochody osobowe, dostawcze i ciężarówki od 2022 roku, na razie nie dotyczą motocykli. Z prostej przyczyny: organiczniki prędkości, adaptacyjne tempomaty i systemy automatycznego hamowania już istnieją w samochodach. Nowe, unijne prawo reguluje obowiązek ich używania, ale sama technologia jest dostępna od pewnego czasu.

W przypadku motocykli trwają prace nad wszystkimi powyższymi, ale obecnie żaden z producentów nie oferuje seryjnie chociażby systemu automatycznego hamowania awaryjnego. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości motocykle zostaną ominięte. Raczej - tak jak w przypadku ABSu - systemu zostaną wdrożone z opóźnieniem. 

Rozwinięte prototypy w 2019 pokazał Bosch:

REKLAMA

RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

Ograniczenie prędkości w samochodach 2022

5 stycznia 2020 w życie weszło prawo, które reguluje obowiązkowe systemy w nowych samochodach. Uściślając chodzi o modele wprowadzane w 2020 roku – bieżące modele będą musiały być rozbudowane o dodatkowe systemy do 2024 roku. Na liście obowiązkowych systemów, obok ograniczników prędkości, także system automatycznego hamowania, wykrywania pieszych i rowerzystów, wykrywania zmęczenia kierowców, asystent pasa ruchu czy możliwość instalacji alkomatu. Oczywiście to nie koniec, wymieniliśmy tylko najważniejsze z nich.

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Nie wiem jak te cholerne ograniczniki prędkości na podstawie GPS mają działać, ale wiem że liczba ofiar systemów bezpieczeństwa rodem z UE … wzrośnie.
    Wystarczy sobie wyobrazić, ze jadę z prędkością 90 km/h i mam wydziedzicz tira jadącego z prędkością 85/km/h na drodze jednopasmowej. Ile będzie trwał czas wyprzedzania? i czy to będzie bezpieczne?
    Chyba że złe myślę, ale jeszcze nikt mi nie wytłumaczył jak toto ma działać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button