Aktualnie czytasz:
Obowiązkowe inteligentne ograniczniki prędkości (ISA) także w motocyklach? 
1

Z początkiem 2020 roku w życie weszło prawo, które reguluje konieczność wdrożenia nowych systemów bezpieczeństwa w pojazdach. Na liście są inteligentnie ograniczniki prędkości, które na podstawie znaków drogowych i danych z GPS uniemożliwiają przekraczanie prędkości. 

Zmiany w prawie, które będą obowiązywać wszystkie nowe samochody osobowe, dostawcze i ciężarówki od 2022 roku, na razie nie dotyczą motocykli. Z prostej przyczyny: organiczniki prędkości, adaptacyjne tempomaty i systemy automatycznego hamowania już istnieją w samochodach. Nowe, unijne prawo reguluje obowiązek ich używania, ale sama technologia jest dostępna od pewnego czasu.

W przypadku motocykli trwają prace nad wszystkimi powyższymi, ale obecnie żaden z producentów nie oferuje seryjnie chociażby systemu automatycznego hamowania awaryjnego. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości motocykle zostaną ominięte. Raczej – tak jak w przypadku ABSu – systemu zostaną wdrożone z opóźnieniem. 

Rozwinięte prototypy w 2019 pokazał Bosch:

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Ograniczenie prędkości w samochodach 2022

5 stycznia 2020 w życie weszło prawo, które reguluje obowiązkowe systemy w nowych samochodach. Uściślając chodzi o modele wprowadzane w 2020 roku – bieżące modele będą musiały być rozbudowane o dodatkowe systemy do 2024 roku. Na liście obowiązkowych systemów, obok ograniczników prędkości, także system automatycznego hamowania, wykrywania pieszych i rowerzystów, wykrywania zmęczenia kierowców, asystent pasa ruchu czy możliwość instalacji alkomatu. Oczywiście to nie koniec, wymieniliśmy tylko najważniejsze z nich.

 

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jaka jest Twoja reakcja?
33%
0%
0%
  • rawla
    15 stycznia 2020 at 17:16

    Nie wiem jak te cholerne ograniczniki prędkości na podstawie GPS mają działać, ale wiem że liczba ofiar systemów bezpieczeństwa rodem z UE … wzrośnie.
    Wystarczy sobie wyobrazić, ze jadę z prędkością 90 km/h i mam wydziedzicz tira jadącego z prędkością 85/km/h na drodze jednopasmowej. Ile będzie trwał czas wyprzedzania? i czy to będzie bezpieczne?
    Chyba że złe myślę, ale jeszcze nikt mi nie wytłumaczył jak toto ma działać