To juz fakt! Obowiązkowe ograniczniki prędkości w samochodach od 2022

Na początku stycznia przegłosowano unijne prawo, które reguluje konieczność wprowadzenia nowych systemów bezpieczeństwa do samochodów od 2022 roku. Zmiany maja jeden cel: zero ofiar śmiertelnych na drogach.

W lutym zeszłego roku pisaliśmy o przegłosowaniu projektu ustawy dotyczącej obowiązkowych systemów bezpieczeństwa. Na liście znalazły się ograniczniki prędkości, które uniemożliwiają przekraczanie prędkości na podstawie informacji z GPS i kamer „czytających” znaki (system nazywa się „ISA”). To jeden z wielu systemów, które będą obowiązkowe w nowych pojazdach od maja 2022 roku. 

5 stycznia 2020 w życie weszło prawo, które reguluje obowiązkowe systemy w nowych samochodach. Uściślając chodzi o modele wprowadzane w 2020 roku - bieżące modele będą musiały być rozbudowane o dodatkowe systemy do 2024 roku. 

Na liście obowiązkowych systemów, obok ograniczników prędkości, także system automatycznego hamowania, wykrywania pieszych i rowerzystów, wykrywania zmęczenia kierowców, asystent pasa ruchu czy możliwość instalacji alkomatu. Oczywiście to nie koniec, wymieniliśmy tylko najważniejsze z nich.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Obowiązkowy ogranicznik prędkości 2022

Najwięcej kontrowersji wzbudza obowiązek wprowadzeniu systemu ISA (ogranicznik prędkości) do nowych samochodów od 2020 roku. System ten na podstawie danych z GPS i informacji drogowych ustala czy kierowca porusza się z odpowiednią prędkością – zgodną z obowiązującym w danym miejscu. Jeśli nie, to poinformuje kierowcę o przekroczeniu prędkości i automatycznie dostosuje prędkość pojazdu. Czyli na ograniczeniu 90 km/h poza terenem zabudowanym taki pojazd będzie mógł jechać tylko 90 km/h.

Wbrew wcześniejszym informacjom system będzie można ominąć wciskając pedał gazu. Najprawdopodobniej jednak takie działanie będzie zanotowane w odpowiednim urządzeniu i w teorii może być chociażby podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Ograniczniki także w samochodach ciężarowych i busach

Rozwiązanie to ma pojawić się także we wszystkich nowych samochodach dostawczych. Będzie uzupełnione o system monitorujący dekoncentrację kierowcy - np. czy korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy. Dodatkowo pojawi się w nich w/w „czarna skrzynka” oraz obowiązkowe kamery cofania.

Nowe systemy bezpieczeństwa 2022 w punkach 

  • ogranicznik prędkości (ISA)
  • automatyczne hamowanie awaryjne
  • wykrywanie pieszych i rowerzystów
  • czarna skrzynka
  • aktywny tempomat
  • możliwość instalacji alkomatu odcinającego zapłon
  • ostrzeganie przed zmęczeniem
  • nowe pasy bezpieczeństwa

Kiedy ograniczniki prędkości w motocyklach?

Od kilku lat Bosch razem z producentami motocykli pracują nad możliwością wdrożenie aktywnego tempomatu i systemu awaryjnego hamowania do motocykli (obydwa są niezbędne do zrealizowania organicznika prędkości). Do czasu, gdy takie rozwiązania nie pojawią się w motocyklach nie ma mowy o prawnym zobligowaniu producentów. Z drugiej jednak strony do dawna mówi się, że motocykle muszą „nadgonić” w systemach bezpieczeństwa - to jedyny sposób, żeby jednoślady znalazły miejsce na bezpiecznych drogach przyszłości. 

Źródło: prawodrogowe.pl 

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button