Aktualnie czytasz:
Norton sprzedany. Kultowa marka motocykli trafia w ręce Hindusów
0

Kolejna z europejskich marek trafia w ręce Azjatów. Po mocnych przejściach związanych z aferami finansowymi Norton Motorcycles zostało wykupione przez indyjski koncern. Co dalej z brytyjskimi motocyklami?

O tym, że Norton zbankrutował, a część jego majątku trafiła w ręce Chińczyków, pisaliśmy w tym artykule. Teraz jednak pojawiły się spore nadzieje, że kultowa brytyjska marka nie odejdzie w zapomnienie. Odeszła jednak w posiadanie spółki podległej bezpośrednio  pod indyjski koncern TVS Motor Company. Hindusi wykupili prawa do marki za 16 milionów funtów szterlingów - płatne w całości. Tym samym TVS stał się wyłącznym właścicielem motocyklowej marki Norton.

Dobrą informacją jest fakt, że sprzedaż pozwoliła na utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy dla osób pracujących dotychczas przy produkcji motocykli w siedzibie marki. Produkcja ma nadal mieć miejsce w brytyjskiej fabryce. Przynajmniej przez najbliższe pół roku. TVS ma wykorzystać swój potencjał produkcyjny oraz łańcuch dostaw i podwykonawców do usprawnienia procesów produkcji.

Przedstawiciele TVS informują także o posiadaniu planów na utrzymanie tożsamości i wyjątkowości marki, dzięki konkretnym planom biznesowym. Spółka liczy na sukcesy w dalszym rozwoju marki oraz zaprezentowanie jej oferty na międzynarodowych rynkach.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Wygląda na to, że TVS będzie kontynuować istniejącą linię produktów Norton, potwierdzając, że oferta obejmuje „nadchodzącą serię Atlas” - sugerując, że nowa seria równoległych bliźniaczych modeli 650 cm³ trafi do produkcji.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie jak przejęcie marki przez Hindusów wpłynie na sytuację wszystkich wierzycieli, a są ich setki. Ponoć suma 16 milionów funtów ma wystarczyć na pokrycie zadłużeń, ale już nie obejmie inwestycji w programy emerytalne Norton. Jednak dla koncernu wartego 8,5 miliarda dolarów, kolejny zastrzyk funduszy wydaje się być niezbyt problematyczny na tę chwilę.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Kim jest TVS Motor Company?

To producent dwu i trzykołowych pojazdów (motorikszy). Produkuje szeroką gamę skuterów i motocykli o pojemności poniżej 300 cm3, a takze podwykonuje pojazdy dla innych marek, w tym np. motocykle BMW z serii 310. Grupa TVS jest jednym z wiodących dostawców części samochodowych w Indiach, a pod jej parasolem znajduje się ponad 90 firm.

Ciekawi sytuacja związana z odsprzedażą dwóch platform silnikowych dwóm chińskim producentom. Wygląda na to, że silniki charakterystyczne dla motocykli Norton, będzie można zobaczyć w przeróżnych konstrukcjach. Zongshen i Jinlang już prezentują swoje propozycje oparte o brytyjskie jednostki napędowe - np. marka Cyclone. Może to wpłynąć na unikatowość i legendarność produktów Norton. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%