Motocykle Norton: Saga trwa? Technologia pod nową banderą

O marce motocykli Norton zrobiło się ostatnio dość głośno. Niestety nie za sprawą nowego modelu motocykla, a poprzez finansowe machloje i będące ich efektem bankructwo. Jednak historia projektów i rozwiązań technicznych jakie powstały w trakcie ostatnich lat pod legendarnym logiem nie dobiegła końca.

Jak wiemy Norton Motorcycles padło definitywnie 29 stycznia. Wtedy też wyszła na jaw sprawa przekrętów podatkowych na sumę ponad 300 tysięcy funtów. Zanim jednak to nastąpiło, pod koniec roku Stuart Garner - właściciel marki sprzedał platformę silnikową modelu 961. Mechaniczna piękność jaką jest rzędowy twin o ponadczasowej, klasycznej formie, trafiła w ręce Chińczyków, a konkretnie firmy Jinlang. Ta z kolei zajmuje się głównie produkcją skuterów oraz motocykli o pojemności 125 cm3, a także produkuje silniki dla innego chińskiego potentata o nazwie Zongshen oraz dla Polarisa i Indiana. Firma ma obecnie chrapkę na uszczknięcie kawałka światowego tortu rynkowego dużych jednośladów i postanowiła wykorzystać nadarzającą się okazję.

 

Jak podaje portal motorcyclenews.com, nie jest wiadomym za jaką kwotę Garner odsprzedał platformę wraz z całym oprzyrządowaniem, ale z pewnością suma nie była wystarczająca, by podnieść Nortona z dna bankructwa. O ile sprawa pozwów przeciwko Garnerowi jeszcze z pewnością się pociągnie, to Chińczycy nie zamierzają czekać na jej wyjaśnienie. Już teraz zapowiadają współpracę z włoskich biurem projektowym przy tworzeniu nowego motocykla opartego o tę niepowtarzalną platformę. Pod jaką marką mają pojawić się nowe motocykle? Tego jeszcze nie wiemy, ale plany zakładają sprzedaż motocykli na wielu światowych rynkach.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

[trending]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button