Najwyżej położone drogi w Europie – koniecznie musisz pojechać tam motocyklem! [RANKING TOP5]

Tam po prostu każdy powinien pojechać!

W skrócie
  • TOP 5 najwyżej położonych dróg w Europie
  • Jeszcze wyżej, jeszcze dalej i jeszcze więcej zakrętów
  • Czy znasz wszystkie te drogi?

Jeśli jeździć motocyklem to tam, gdzie widoki i krajobraz zapadają na bardzo długo w pamięć. Jeśli jechać motocyklem to tam, gdzie biegną najpiękniejsze, najbardziej kręte i najwyższe trasy. Czy wiesz które drogi w Europie położone są najwyżej i które koniecznie powinieneś zaznaczyć na swojej liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenia?

Europa to część świata leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej. Ma powierzchnię 10 530 000 km² i zamieszkuje ją około 746,4 miliona ludzi. Raczy nas pięknymi górami, fantastycznymi plażami i tak naprawdę znajdziemy na Starym Kontynencie wszystko, czego od świata potrzebują prawdziwi podróżnicy. Regiony górskie szczególnie upodobali sobie fani motoryzacji, dla których zdobywanie najbardziej krętych i wysoko położonych przełęczy stało się swego rodzaju wyzwaniem, które w ramach nagrody oferuje niepowtarzalne widoki, które potęgowane są wraz z pojawiającymi się trudami związanymi z pogodą i charakterystyką samej trasy. Nie zawsze jest łatwo i lekko, ale zdecydowanie zawsze warto.

Wyprawy motocyklowe zaczynamy zazwyczaj od krótkich wypadów i zwiedzania naszego pięknego kraju. Później jedziemy coraz dalej, aby w końcu nasze dwa koła zameldowały się w miejscach, o których jedynie słyszeliśmy z opowieści i o których mogliśmy poczytać w Internecie. Wiele dróg na Starym Kontynencie urosło do nieprawdopodobnej wręcz rangi i dla wielu dopiero zdobycie ich sprawia, że z weekendowego motocyklisty przeobrażamy się w w pełnoprawnego globtrotera. Bzdura.

Najważniejsze informacje:

  1. Czy znasz najwyżej położone drogi na Starym Kontynencie? Ten ranking sprawi, że będziesz musiał na swojej liście zapisać kilka nowych miejsc.
  2. Wraz z największymi organizacjami motocyklowymi w Europie – ACEM i FEMA oraz światową organizacją FIM pracujemy nad stworzeniem jedynej w w swoim rodzaju i niepowtarzalnej Motocyklowej Korony Najwyższych Dróg w Europie.
  3. Wyżej, lepiej, dalej… kilka pomysłów na wyjazd motocyklowy.

Koniecznie przeczytaj:

Chcę pojechać na wyprawę motocyklową, ale się boję – czy i czego powinniśmy się obawiać?

Jeździmy tam, gdzie chcemy, a nie podążamy za tłumem i powstającymi trendami. Dzisiejszy ranking ma wam w pewnym stopniu pokazać, że najbardziej popularne wśród polskich motocyklistów są drogi, które są stosunkowo blisko naszego kraju, a jednocześnie oferują wyjątkowe widoki. Nie są najwyższe, nie są najbardziej kręte, ale potrafią zapaść w pamięć. Długo nad tym myśleliśmy i wraz z największymi organizacjami motocyklowymi w Europie – ACEM i FEMA oraz światową organizacją FIM pracujemy nad stworzeniem jedynej w w swoim rodzaju i niepowtarzalnej Motocyklowej Korony Najwyższych Dróg w Europie. Przed wami pięć pierwszych i najwyższych propozycji:

Najwyżej położone drogi w Europie – Ranking TOP5:

1. Pico de Veleta w Hiszpanii – dach Europy

Pierwsze miejsce jest w pewnym stopniu oszukane, ale inaczej być nie może – najwyżej położona droga w Europie znajduje się w paśmie górskim Sierra Nevada w Hiszpanii, która prowadzi na szczyt Veleta, który mierzy 3394 m n.p.m. W zdecydowanej większości droga pokryta jest asfaltem, który powstał zaraz po utworzeniu parku narodowego, ale nasza faktyczna przejażdżka zakończy się jednak znacznie wcześniej, gdyż tuż powyżej stacji narciarskiej w Hoya de la Mora ruch jest zamknięty. Można pokusić się o otrzymanie zezwolenia na wjazd od zarządu parku, jednakże nie jest to prosta sprawa. Droga asfaltowa prowadzi do wysokości około 3100 m n.p.m., a resztę trasy na szczyt Veleta należy pokonać drogą szutrową.

2. Col de la Bonette we Francji – zapadnie Ci w pamięci 

To przełęcz we francuskich Alpach blisko granicy z Włochami, która oddziela Alpy Prowansalskie od Alp Nadmorskich. Choć Col de la Bonette sama w sobie znajduje się na wysokości 2715 m n.p.m., to pętla wokół Cime de la Bonette wspina się w najwyższym miejscu na wysokość 2802 metrów n.p.m. i stanowi część długiej na ponad 720 km trasy Router des Grandes Alpes. Co ciekawe, Col de la Bonette nie jest najwyższą przełęczą Alp, bo zarówno Passo Stelvio, jak i Col de l’Iseran pobijają ją o kilkadziesiąt metrów, ale to dodatkowa pętla wokół szczytu sprawia, że jesteśmy w stanie wjechać na wysokość 2802 m n.p.m.

Sam wjazd jest wyjątkowo ciekawy, ale nie można nazwać go ekstremalnym. Nie oznacza to jednak, że trasie tej brakuje widowiskowości. Nic bardziej mylnego, bo widok Alp będzie czymś absolutnie niezapomnianym. Podjazd jest wyjątkowo długi, a sam ruch znacznie mniejszy niż na znacznie bardziej popularnych trasach. Asfalt na całej długości drogi jest dobrej jakości, ale szczególnie należy uważać na zakrętach, gdzie z powodu erozji skał i deszczy zazwyczaj jest dużo żwiru, piachu i kamieni.

3. Col de l’Iseran we Francji – Bonjour!

Droga na Col de l’Iseran nie jest najwyższą asfaltową drogą w alpach. Ta leży nieco dalej na południe, zaraz obok Col de la Bonette, ale jest jednak najwyżej położoną asfaltową drogą leżącą na przełęczy. Trasa na przełęcz Col de l’Iseran jest częścią bezapelacyjnie genialnego, niesamowitego i pięknego szlaku Route des Grandes Alpes, który wije się wzdłuż najpiękniejszych pasm Alp Francuskich.

Sama przełęcz jest wyjątkowo ciekawa, gdyż jest rozłożysta i płaska na szczycie, ale otoczona jest wysokimi szczytami. Sama trasa jest jednak absolutnie piękna, gdyż wiedzie po stokach doliny i błyskawicznie zamienia się w ostre serpentyny, wokół których roztaczają się skaliste zbocza. Asfalt jest całkiem niezłej jakości, ale na każdym kroku trzeba być niezwykle ostrożnym, gdyż w wielu miejscach brakuje barierek ochronnych, które powinny chronić uczestników ruchu drogowego przez upadkiem w dół stromych przepaści. Najwyższa przejezdna droga w Europie wznosi się na wysokość 2770 m n.p.m.

4. Stelvio Pass we Włoszech – motocyklowa mekka

Droga kultowa, droga niesamowita, droga śniąca się po nocach wszystkim motocyklistom. Jest niezwykła, jest piękna i wyjątkowo kręta, a do tego urosła do rangi miejsca, które powinien odwiedzić każdy prawdziwy fan dwóch kółek zamiast stawiać się na rozpoczęciu sezonu pod Jasną Górą. Przełęcz Stelvio to miejsce kultowe dla wszystkich miłośników motoryzacji, a wszystko za sprawą krętych i ostrych zakrętów, które każdego roku przyciągają setki tysięcy fanów motocykli, samochodów oraz rowerów z całego świata. Najbardziej popularny jest wjazd od strony Bormio, gdzie do szczytu będziemy musieli pokonać 82 winkle, które doprowadzają do szybszego bicia serca. Z każdym kolejnym jesteśmy jeszcze wyżej, a naszym oczom zaczyna ukazywać się druga najwyżej położona utwardzona droga w Alpach Wschodnich, która finalnie wznosi się na wysokość 2757 m n.p.m, obnażając przed zdobywcami szczytu swoje wszystkie najpiękniejsze zalety. Tutaj po prostu trzeba być.

A może motocyklem do Rumunii?

Rumunia na motocyklu – najlepsze miejsca. Odwiedź je zanim wszyscy Twoi kumple już tam pojadą!

5. Przełęcz Col Agnel – na granicy Francji i Włoch

Col Agnel to przełęcz w Alpach Kotyjskich, na zachód od Monte Viso, między Francją i Włochami. Najwyższy punkt na którym znajduje się droga znajduje się na wysokości 2744 m n.p.m., co sprawia, że jest to to trzecie najwyżej położone przejście drogowe w Alpach, po przełęczy Stelvio i Col de l’Iseran. Nie jest trasa bardzo popularna wśród motocyklistów, ale wszyscy Ci, którzy chcą zdobyć kolejną pieczątkę w książeczce Motocyklowej Korony Najwyższych Dróg w Europie koniecznie muszą tam być, aby podczas całego przejazdu delektować się pięknymi widokami Alp zarówno po stronie francuskiej, jak i włoskiej.

 

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button