Motocykle polskiej policji 2021: Będą oznakowane, ale lepiej uważać

Prawie 500 nowych motocykli trafia do służby w polskiej policji!

W skrócie
  • Prawie 550 sztuk nowych motocykli trafi do służby w polskiej policji
  • Mają to być motocykle o pojemności powyżej 1000 cm3
  • Umowa dotycząca projektu opiewa na kwotę 56 mln złotych

“Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego” – pod tą nazwą kryje się projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Policja zostanie wyposażona w aż 500 nowych motocykli, które mają ułatwić pracę służbom, ze względu na zalety jednośladów względem zwinności i szybkości docierania do celu. 

W podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda i I zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Dariusz Augustyniak. Zakupy będą realizowane z funduszy unijnych, z których, jak powiedział wiceminister, oprócz inwestycji w nowe drogi, dofinansowane zostaną także działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakup 500 nowych jednośladowych radiowozów dla policji ma być tego znamiennym przykładem.

Prawie 500 nowych motocykli trafi do służby w polskiej policji. Będzie bezpieczniej?

W ramach wyżej wspomnianego projektu, Komenda Główna Policji otrzyma ponad 56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na zakup motocykli oraz kompletów odzieży motocyklowej dla funkcjonariuszy. Projekt ma objąć także szkolenie z doskonalenia techniki jazdy jednośladem dla policjantów. Nowe motocykle to większy komfort i skuteczność pracy, a także znacznie zwiększona mobilność służb. 25 z tych motocykli zostanie przekazanych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie policjanci będą doskonalić swoje umiejętności w sprawnym poruszaniu się na jednośladach.

Nie wiemy jeszcze jakie dokładnie będą to maszyny, ale wiadomo już, że mają być to tzw. motocykle ciężkie o pojemności silnika powyżej 1000 cm³.

Z kolei Nadinspektor Dariusz Augustyniaka przypomniał, że w Polsce obecnie zarejestrowanych jest już niemal 1 mln 700 tysięcy motocykli. Ta liczba stale rośnie, dlatego konieczna jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Co prawda nie do końca wiemy jak sam fakt zakupu nowych motocykli dla policji ma wpłynąć bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa samych motocyklistów, ale nie zmienia to faktu, że policjant na motocyklu (przynajmniej nam) jakoś milej się kojarzy.

Motocykle Policyjne: Na czym jeżdżą polscy policjanci?

Łączna wartość wsparcia unijnego z POIiŚ 2014-2020 dla Komendy Głównej Policji wynosi blisko 229 mln złotych. Obecnie, oprócz omawianego projektu, realizowanych jeszcze cztery inne.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Zgadza się. Policjant na motocyklu milej się kojarzy, a dodatkowo w moich stronach to duża rzadkość więc ostatnio, kilka dni temu, kiedy spotkałem takiego zjeżdżającego z ronda, machnąłem mu LwG i widziałem mimo zamkniętego kasku, że facet był autentycznie zdziwiony. Nie wiem co z wami, braci motocyklowa! Nie machacie LwG policji na 2oo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button