Kręcenie liczników w motorowerach karalne

Policja zatrzymała motorower do kontroli, a jej efektem jest wykrycie cofnięcia licznika. Co teraz?

W poniedziałek (20.01), w Andrychowie, policjanci z ogniwa patrolowo – interwencyjnego zatrzymali motorower w celu dokonania kontroli drogowej. Podczas kontroli pojazdu dokonano także obligatoryjnego od 1 stycznia 2020 roku sprawdzenia wskazania licznika przebiegu. Wynik kontroli wykazał niezgodność z poprzednim zapisanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów stanem o 2657 km.
Jak poinformowała Agnieszka Petek, rzecznik prasowy wadowickiej policji, śledczy obecnie wyjaśniają jak doszło do takich rozbieżności wskazań licznika i kto jest za nią odpowiedzialny.

Przypominamy że od 25 maja 2019 roku, „kręcenie” licznika jest w świetle prawa przestępstwem i może skutkować karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli wykryjemy ten fakt na własną rękę w swoim pojeździe, to warto to zgłosić odpowiednim służbom, gdyż nie jest on podstawą do odpowiedzialności. Następuje ona dopiero wtedy, gdy dowiemy się o fakcie cofnięcia licznika i nie poinformujemy o tym nabywcy podczas odsprzedaży pojazdu, zawyżając w ten sposób jego wartość.

Nowe przepisy obejmują wszystkie pojazdy silnikowe, w tym także motorowery.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

2 opinii

  1. To nałapią kupę “przestępców” ;P . O ostatnio nabyłem Jawkę Mustang celem wyremontowania. Jawka ta to tak naprawdę rama z dokumentami i sterta części -Licznika brak Siłą rzeczy nowy będzie miał niewłaściwy przebieg.Kupa narodu bawi się w takie remonty zabytkowych już motorków i większość będzie miała ten sam problem bo licznika albo nie ma albo nie działa albo jest totalnie przerdzewiały. IMHO przepis ten jest co do starych motorków bezsensowny. Kto kupując Jawkę ,Simsona. WSKę itd z przed 40lat w ogóle zwraca uwagę na przebieg. Kupuje się nowy wał cylinder tłok łożyska etc i silnik nówka sztuka. Co innego jak ktoś kupuje 5cio letniego “ścigacza” to tu już przebieg jest istotny ale w 50cio letnim Simsonie???? wiadomo że do remontu i nikt się nie da nabrać że dziadek tylko do kościoła jeździł a kościół odwiedzał tylko na Wielkanoc ;E

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button