Jazda motocyklem z cofniętym licznikiem 2020: Co mi grozi w razie kontroli?

Co zrobić jeśli kupiłeś motocykl z „kręconym” licznikiem, co grozi w razie kontroli policyjnej i jak sprawdzić, czy twój pojazd nie ma cofniętego licznika przebiegu?

w 2019 roku zostało określone nowe przestępstwo w polskim systemie prawnym. Jest nim zmiana wskazań licznika pojazdu, ingerencja w prawidłowość pomiaru, a także zlecenie tej czynności innej osobie. Zgodnie z art. 306a, Kodeksu Karnego, który wszedł w życie 25 maja 2019 roku, przestępstwo to może skutkować karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do działań utrudniających życie oszustom dołączyło także od 1 stycznia 2020 roku obligatoryjne spisywanie stanu licznika przebiegu w samochodach oraz motocyklach i wpisywanie go do bazy CEPiK przez policjantów podczas kontroli drogowych.

Co w takim razie jeśli okaże się, że kupiliśmy motocykl lub motorower od nieuczciwego sprzedawcy, który cofnął w nim licznik?

Sam fakt posiadania pojazdu z przekręconym licznikiem nie jest podstawą do odpowiedzialności. Nastąpić ona może dopiero wtedy, gdy dowiemy się o fakcie cofnięcia licznika w naszym pojeździe i nie poinformujemy o tym nabywcy podczas odsprzedaży pojazdu, zawyżając w ten sposób jego wartość.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Jak zatem na własną rękę sprawdzić czy nastąpiła ingerencja we wskazanie licznika przebiegu motocykla?

Aby sprawdzić aktualne wskazania licznika i móc porównać je do poprzednich wartości została stworzona strona historiapojazdu.gov.pl By tego dokonać wystarczy numer rejestracyjny, numer VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji. Baza ta posiada jednak swoje ograniczenia, gdyż obejmuje jedynie przebiegi pojazdów sprawdzanych już w krajowych stacjach kontroli pojazdów, lub od 1 stycznia br. także przez policję.
W ustaleniu faktycznego przebiegu pojazdu świeżo sprowadzonego z zagranicy pomoże np. zaświadczenie o odbytym przeglądzie w zagranicznym odpowiedniku naszych SKP. Wydawanie tego dokumentu jest przy każdym przeglądzie obowiązkowe w całej Unii Europejskiej od 2015 roku, a wśród informacji w nim zawartych widnieje także aktualny dla dnia wydania zaświadczenia przebieg pojazdu. Istnieją także prywatne firmy zajmujące się gromadzeniem danych dotyczących pojazdów pochodzących nie tylko z terenu UE, które odpłatnie udostępniają historię pojazdu, o ile oczywiście znajduje się w jej bazie. Najpopularniejsze z nich to AutoDNA oraz Carfax.

Warto też zaznaczyć, że nie istnieje obowiązek zgłoszenia faktu wykrycia „przekręconego” licznika w naszym pojeździe. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego mamy jedynie „społeczny obowiązek” poinformowania o przestępstwie. Jednak wydaje się oczywistym, że należy każdorazowo poinformować odpowiednie organy o wykryciu takiego przestępstwa.

Czytaj dalej

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button