Aktualnie czytasz:
Jazda motocyklem z cofniętym licznikiem 2020: Co mi grozi w razie kontroli?
1

Co zrobić jeśli kupiłeś motocykl z „kręconym” licznikiem, co grozi w razie kontroli policyjnej i jak sprawdzić, czy twój pojazd nie ma cofniętego licznika przebiegu?

w 2019 roku zostało określone nowe przestępstwo w polskim systemie prawnym. Jest nim zmiana wskazań licznika pojazdu, ingerencja w prawidłowość pomiaru, a także zlecenie tej czynności innej osobie. Zgodnie z art. 306a, Kodeksu Karnego, który wszedł w życie 25 maja 2019 roku, przestępstwo to może skutkować karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do działań utrudniających życie oszustom dołączyło także od 1 stycznia 2020 roku obligatoryjne spisywanie stanu licznika przebiegu w samochodach oraz motocyklach i wpisywanie go do bazy CEPiK przez policjantów podczas kontroli drogowych.

Co w takim razie jeśli okaże się, że kupiliśmy motocykl lub motorower od nieuczciwego sprzedawcy, który cofnął w nim licznik?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Sam fakt posiadania pojazdu z przekręconym licznikiem nie jest podstawą do odpowiedzialności. Nastąpić ona może dopiero wtedy, gdy dowiemy się o fakcie cofnięcia licznika w naszym pojeździe i nie poinformujemy o tym nabywcy podczas odsprzedaży pojazdu, zawyżając w ten sposób jego wartość.

Jak zatem na własną rękę sprawdzić czy nastąpiła ingerencja we wskazanie licznika przebiegu motocykla?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Aby sprawdzić aktualne wskazania licznika i móc porównać je do poprzednich wartości została stworzona strona historiapojazdu.gov.pl By tego dokonać wystarczy numer rejestracyjny, numer VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji. Baza ta posiada jednak swoje ograniczenia, gdyż obejmuje jedynie przebiegi pojazdów sprawdzanych już w krajowych stacjach kontroli pojazdów, lub od 1 stycznia br. także przez policję.
W ustaleniu faktycznego przebiegu pojazdu świeżo sprowadzonego z zagranicy pomoże np. zaświadczenie o odbytym przeglądzie w zagranicznym odpowiedniku naszych SKP. Wydawanie tego dokumentu jest przy każdym przeglądzie obowiązkowe w całej Unii Europejskiej od 2015 roku, a wśród informacji w nim zawartych widnieje także aktualny dla dnia wydania zaświadczenia przebieg pojazdu. Istnieją także prywatne firmy zajmujące się gromadzeniem danych dotyczących pojazdów pochodzących nie tylko z terenu UE, które odpłatnie udostępniają historię pojazdu, o ile oczywiście znajduje się w jej bazie. Najpopularniejsze z nich to AutoDNA oraz Carfax.

Warto też zaznaczyć, że nie istnieje obowiązek zgłoszenia faktu wykrycia „przekręconego” licznika w naszym pojeździe. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego mamy jedynie „społeczny obowiązek” poinformowania o przestępstwie. Jednak wydaje się oczywistym, że należy każdorazowo poinformować odpowiednie organy o wykryciu takiego przestępstwa.

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
  • Przemek
    13 stycznia 2020 at 09:33

    Nie zapominajmy o Polskich firmach udostępniających dane na temat historii pojazdu autobaza.pl czy vin-info.pl