Aktualnie czytasz:
Jazda bez prawa jazdy AM lub prawa jazdy A 2018: Ukryte konsekwencje jazdy bez prawka na motocykl
8

Jakie są konsekwencje jazdy bez uprawnień? Dużo większe, niż 500 zł mandatu. Leszek rozwiewa wątpliwości, co do tego jak bardzo nieprzemyślane jest jeżdżenie bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Nawet jeśli istnienie prawa jazdy AM jest samo w sobie bezsensowne. 

W powyższym materiale Leszek dużo mówi o regresie ubezpieczeniowym. Dalej nie wiecie jak to działa? To proste:

Czym jest regres ubezpieczeniowy? Mówiąc encyklopedycznie to roszczenie zwrotne przysługujące zakładowi ubezpieczeń. Zakład ubezpieczeń, w określonych przez prawo przypadkach, po dokonaniu wypłaty odszkodowania lub świadczenia, może dochodzić zwrotu wypłaconej kwoty, np. od osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie szkody.

Przecież jestem ubezpieczony. W jakiej sytuacji ubezpieczyciel może żądać ode mnie pieniędzy?

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Wyobraź sobie, że jedziesz swoim motocyklem/skuterem/motorowerem i powodujesz kolizję, albo wypadek. Na miejscu pojawia się policja. Przechodzisz rutynowe badanie trzeźwości z którego wynika, że jesteś pod wpływem alkoholu. Fakt ten zostaje odnotowany w dokumentacji, która zostanie przekazana m.in. twojemu ubezpieczycielowi u którego posiadasz polisę OC i/lub AC.

Towarzystwo likwiduje szkody przez Ciebie wyrządzone. Zaraz potem kieruje do Ciebie tak zwany regres ubezpieczeniowy. Dlaczego? Z prostego powodu – w trakcie prowadzenia pojazdy byłeś nietrzeźwy, a tym sposobem złamałeś zapis umowy ubezpieczeniowej. W skrócie – odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje po prostu wyłączona.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Analogicznie ma to miejsce w przypadku narkotyków i innych środków odurzających (dopalacze).

Inna sytuacja – jedziesz odblokowanym motorowerem, dochodzi do potrącenia pieszego. W wyniku urazów trafia on do szpitala, a zdarzenie zostaje zakwalifikowane jako wypadek. Ubezpieczyciel na drodze likwidacji szkód powołuje rzeczoznawcę. On może sprawdzić czy pojazd którym kierowaliśmy w chwili zdarzenia jest technicznie zgodny z Twoją polisą. Ze względu na fakt, że motorower został odblokowany, stał się on de facto motocyklem. Nie poinformowaliśmy o tym fakcie naszego towarzystwa. Przez to złamaliśmy umowę. Tak, przez ten jeden szczegół ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność, a wszelkie koszty odszkodowań, rehabilitacji, czasowej utraty zdolności do pracy są kierowane regresem na nas, albo naszych rodziców. Dlaczego? Bo nie posiadaliśmy uprawnień do kierowania motocyklem.

Następny przykład – jedziesz motocyklem bez uprawnień (brak prawka, albo kategorii). Zagapiłeś się i uderzasz w poprzedzający Ciebie samochód znacznej wartości. W policyjnych aktach zawiera się informacja o braku uprawnień. Znów ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, np. 30 000 zł, a następnie wysyła do nas żądanie jego zwrotu.

Nie da się wykluczyć, że jeżdżąc bez prawa jazdy, pod wpływem, albo na odblokowanym skuterze nie spotka Ciebie ta sytuacja. Nie ważne z czyjej winy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej sytuacji na drodze. Są one niezależne często od naszego doświadczenia i umiejętności. Stąd zapewnienie typu „jeżdżę tyle lat i nic mi się nie stało” nie jest przekonujące.

Na koniec, w ramach podsumowania wymieńmy jeszcze raz najczęstsze przyczyny wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela względem kierowcy:

1. Brak uprawnień (prawa jazdy lub kategorii) do kierowania danym pojazdem.
2. Kierowanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (narkotyki, dopalacze).
3. Nieważna polisa OC/AC.
4. Niesprawny pojazd w chwili zdarzenia (np. brak świateł, hamulców, łyse opony). (AC)
5. Brak badań technicznych. (AC)
6. Pojazd o zmienionych parametrach technicznych (np. odblokowany motorower będący motocyklem). (Jako jazda bez uprawnień).
7. Działanie umyślne (celowe spowodowanie kolizji/wypadku).
8. Ucieczka z miejsca zdarzenia.

Komentarz: Jazda bez prawa jazdy, czyli jak utrudnić sobie życie

 

Jaka jest Twoja reakcja?
6%
9%
5%
 • Tom zimer
  24 lipca 2018 at 23:33

  W tym kraju łatwiej zdać maturę niż prawko.. A i tak mamy najwięcej kolizji.

 • harnasx
  25 lipca 2018 at 07:34

  Jak można pisać takie rzeczy? Warto by zachować minimum przyzwoitości i nie wprowadzać w błąd młodych ludzi. W przypadku OC są trzy przesłanki wyłączające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń i to żadna z wyżej wymienionych! Jedziesz pijany bez prawa jazdy niesprawnym motorowerem i nadal zakład ubezpieczeń wypłaci poszkodowanym całość odszkodowania! inna sprawa że mają w takim przypadku pełne prawo do regresu czyli wystąpią do Ciebie o zwrot wpłaconej kwoty ( w drodze łaski podziela na raty )

 • loli
  25 lipca 2018 at 07:50

  Bzdura. Nie jest tak łatwo jak tu redaktorek napisał. Trzeba udowodnić związek przyczynowo skutkowy

 • Kocur
  25 lipca 2018 at 12:30

  Czyli jak jadę odblokowonym skuterem, a mam kat. B lub A to regres mi nie grozi

 • das
  25 lipca 2018 at 13:19

  a odblokowany motorower i kat.A1 ?

 • Marcin
  26 lipca 2018 at 00:19

  Ja mam z clubcard i śmigam bez problemu.