Jak odpowiednio ubrać się na motocykl: Bielizna termoaktywna i jej właściwości

Nawet najlepsza warstwa wierzchnia z superwydajną membraną nie zda się na wiele, gdy pod spodem gromadzi wilgoć zwykła bawełniana koszulka.

Aby nowoczesne materiały mogły wykazać się swoimi właściwościami, muszą być skompletowane z sensem. By odzież oddychała, a przez to również odprowadzała parę wodną na zewnątrz, musimy stworzyć do tego odpowiednie warunki. Ludzka skóra posiada niezwykłe zdolności. Potrafi regulować temperaturę naszego ciała. Aby tego dokonać używa zgromadzonych w organizmie zapasów wody, które poprzez gruczoły potowe są uwalniane na powierzchnię skóry. Wtedy do gry wchodzi tzw. zjawisko ewaporacji, czyli parowania. Ciecz zmienia swój stan skupienia na lotny a zużyta w tym procesie energia pozwala schłodzić nasz organizm. Problem zaczyna się w momencie, gdy nasz pot nie zdoła odparować, a zamiast tego zostanie wchłonięty przez naszą bieliznę. Nie dość, że w ten sposób nie odparuje schładzając organizm, to jeszcze zaczynamy się czuć jak w foliowym worku. Każdy z nas zna to uczucie. Gdy dodamy do tego wysoką temperaturę plus aktywność fizyczną, która często towarzyszy nam podczas jazdy na motocyklu, to otrzymujemy wzmocnienie nieprzyjemnego efektu. Dlatego tak ważnym jest stosowanie odpowiedniej bielizny, której właściwości wspierają proces oddychania naszej skóry i odparowywania nadmiaru wilgoci. A ta, gdy trafi do bielizny, nie zostaje w niej magazynowana, a jest transportowana na jej zewnętrzną stronę, by tam ponownie odparować i jako para wodna zostać wydaloną na zewnątrz przez membranę w kurtce, czy spodniach.

Dobrym przykładem na funkcyjną bieliznę termoaktywną jest kolekcja SECA S-Cool. To spodnie bluzy i kominiarki, które zostały stworzone by wspierać odpowiednie działanie nowoczesnych ociepleń i membran. Jej zdolność odtransportowywania wilgoci pozwala na optymalną regulację temperatury ciała. Bieliznę SECA S-Cool stworzono z dwóch warstw specjalnie dobranych materiałów, pierwszą z nich jest warstwa Skindry, której zadaniem jest szybkie przechwytywanie wilgoci i transport jej do warstwy Lycra Cooling – ta z kolei pomaga w ponownym odparowaniu cieczy. Dodatkowo bieliznę wyposażono w strefy kompresyjne, które zapewniają lepsze przyleganie odzieży, a co za tym idzie jej odpowiednie funkcjonowanie. Delikatny w dotyku materiał nie tylko wpływa korzystanie na komfort noszenia, ale pomaga także ubierać i zdejmować wierzchnią odzież motocyklową. Całość posiada minimalną ilość szwów (brak szwów bocznych) i jest bardzo elastyczna. O wysoki poziom komfortu dbają wplecione w strukturę jony srebra, które działają antybakteryjnie, redukując nieprzyjemny zapach generowany przez żyjące na naszej skórze bakterie.

Porządna bielizna termoaktywna zachowuje się podobnie do naszej skóry, dając przy tym warstwę ochronną oraz zabezpieczenie termiczne. Dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o niej nie tylko przed przełożeniem nogi nad motocyklowym siodłem, ale także podczas każdej aktywności fizycznej – niezależnie od pory roku.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button