125 ccm
Aktualnie czytasz:
Ile można jeździć na czasowym (tzw. miękkim) dowodzie rejestracyjnym?
0

Jaka jest ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego? Czy można go przedłużyć? Co grozi za jazdę z nieważnym „miękkim” dowodem rejestracyjnym? Dzisiaj Skuterowo.com na Wasze życzenie wyjaśnia wszystkie te wątpliwości.

Pozwolenie czasowe, czyli tak zwany miękki, kartonikowy i jednostronicowy dowód rejestracyjny otrzymujemy np. podczas przerejestrowania motocykla, albo skutera. Tak samo jest podczas zdobywania tablic dla nowych jednośladów. Konieczność wystawienia zezwolenia tymczasowego wynika z dwóch faktów. Po pierwsze to względy techniczne – PWPW musi mieć odpowiedni czas na wyprodukowanie stałego dowodu rejestracyjnego. Po drugie, przynajmniej teoretycznie – w tym czasie urząd sprawdza czy oby na pewno można nasz pojazd na stałe zarejestrować. Chodzi tutaj głownie o używane jednoślady – weryfikowana jest ich legalność – w skrócie czy nie zostały np. skradzione, a umowa sprzedaży podrobiona.

Ze względu na powyższe zawsze w urzędzie komunikacji dostajemy jedynie pozwolenie czasowe, które obligatoryjnie musimy wymienić po określonym czasie, np. miesiącu od wydania. Finalny termin określa pieczęć wraz z konkretną datą. Przed upłynięciem wskazanego dnia wraz z potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia OC powinniśmy dokonać odbioru „twardego” dowodu. Zazwyczaj można tego dokonać znacznie wcześniej. Zdarza się, że gotowy dokument czeka na odbiór po 2 tygodniach. Co ciekawe, – na stronie info-car.pl, należącej do PWPW można online sprawdzić czy dowód jest już gotowy. Coraz częściej właściciel dostaje też SMSa z tą informacją. XXI wiek!

Z różnych względów wielu nie po drodze jest do urzędu. Czasami nawet nieświadomi tego faktu podróżują pojazdem z nieważnym „miękkim” dowodem rejestracyjnym. Co w takiej sytuacji grozi? Policja ma sporo różnych możliwości, jednak z biegiem czasu podejście do jeżdżących na nieważnym dowodzie jest liberalizowane. To głównie zasługa systemu CEPiK, który gromadzi na serwerach mundurowych informacje o wszystkich kierowcach i pojazdach w Polsce. Policjant za sprawą terminalu w radiowozie może w kilka chwil sprawdzić losy naszych dokumentów. Jeśli funkcjonariusz wykaże się wyrozumiałością wystawi nam mandat 50 zł za brak ważnego dokumentu i pouczy o konieczności jego wymiany. Może też odebrać przeterminowany dowód rejestracyjny. W najgorszej sytuacji policjant może uznać (zgodnie z prawem), że motocykl nie jest dopuszczony do ruchu i zakazać dalszej jazdy. Mając na uwadze taką możliwość warto podczas kontroli względem mundurowych wykazać się kulturą i nie nadużywać ich cierpliwości.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
15%
8%
8%