Aktualnie czytasz:
Egzamin na prawo jazdy kategorii A2: Będą zmiany!
3

Nadciągają zmiany w egzaminach praktycznych na prawo jazdy kategorii A2. Według Ministerstwa Infrastruktury będą one dotyczyć wymagań technicznych jakie musza spełniać motocykle egzaminacyjne. Co się zmieni?

Obecnie wymaga techniczne dotyczące motocykli, na których przeprowadzane są egzaminy na prawo jazdy, określa odpowiednie rozporządzenie:

"(...) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A2 powinien być wyposażony w: silnik spalinowy o mocy wynoszącej co najmniej 20 kW i nieprzekraczającej 35 kW, pojemności skokowej co najmniej 395 cm³ i posiadać stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczający 0,2 kW/kg".

Ten zapis sprawia, że spora część motocykli dostępnych na prawo jazdy A2 nie spełnia dotychczasowych wymogów. Na rynku jest coraz więcej motocykli klasy 250-350 cm³, które co prawda dorównują osiągami owym wymaganiom, ale pojemności ich silników są zwyczajnie za małe. Oznacza to spore ograniczenia w doborze pojazdu zarówno pod kątem egzaminu, jaki i samych szkoleń. Przykładem mogą być chociażby Kawasaki Versys-X 300, Yamaha MT-03, BMW serii G, czy motocykle Zontes z serii 310.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

BMW G 310 GS

Dlatego zmiany w wymaganiach technicznych mają dotyczyć właśnie zapisu o minimalnej pojemności skokowej silnika. Ta, po wprowadzeniu nowelizacji, ma zostać obniżona do 245 cm³. Reszta wymagań pozostanie bez zmian.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Przypomnijmy pokrótce, do czego uprawnia kategoria A2 motocyklowego prawa jazdy:

Przepisy określają, że posiadacz prawa jazdy kat. A2 może kierować:

- motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,

- motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Zmiany o których mowa miałyby wejść w życie od 1 listopada 2020 roku

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Hunter
  15 lipca 2020 at 17:01

  Szczyt głupoty, motocykl na kat. A2 powinien być motocyklem egzaminacyjnym kat. A o obniżonej mocy jak to jest do tej pory np. MT07. Nauka na chińczykach o poj. 250cc mija się z celem i tylko uwsteczni kursanta.

 • rawla
  15 lipca 2020 at 19:42

  Mając kat A2 mogę prowadzić motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW, mając kat B mogę prowadzić motocykl trójkołowy bez ograniczeń mocy. fajnie nie?

 • ZX10R
  16 lipca 2020 at 16:57

  Proponuję najpierw poczytać przepisy potem pisać.. Kat. B nie pozwala na prowadzenie motocykli trójkołowych o mocy powyżej 11kW i pojemności powyżej 125cc. Można prowadzić tylko samochody trójkołowe, lub trójkołowce miejskie typu Piaggio MP3 500cc z blokadą kół i hamulcem postojowym i głównym nożnym. Nie można prowadzić motocykli trójkołowych np. Yamahy Nikken. Rawla nawet tutaj piszesz głupoty?