Indian Chieftain/Roadmaster 2020: Pierwsze motocykle z chłodzeniem... siedzenia?

Tego jeszcze nie grali. Różne patenty stosowano w motocyklach przez lata. Przyzwyczailiśmy się już do poduszek powietrznych, multimediów czy nawet nawiewów (!). Znane są także podgrzewane manetki czy kanapy, ale o chłodzeniu siedzenia jeszcze nie słyszeliśmy. 

Chłodzone siedzenia z technologią Clima Command mają pojawić się jeszcze w sierpniu tego roku w motocyklach Indian. Oferta dotyczyć będzie dużych, obudowanych krążowników typu Cheftain czy Roadmaster. Naturalnie pojawi się także zapewne w nowym Challengerze. Samo chłodzenie to jednak nie wszystko, bo system będzie umożliwiał także podgrzewanie. Słowem, pełna klima!

Część z nas miała już okazję sprawdzić jak to jest podróżować w samochodzie z wentylowanymi siedzeniami. Trzeba przyznać, że to przyjemny bajer. W przypadku siedzenia motocyklowego wentylacja na niewiele by się zdała, bo najczęściej i tak mamy na sobie średnio przepuszczającą wiatr odzież, a w przypadku motocykli Indian, nierzadko są to skórzane spodnie.

Inżynierowie poszli więc w inną stronę i zastosowali specjalne grafenowe płytki, które za pomocą odpowiedniego sterowania i zmiany napięć potrafią generować ciepło. W zależności od wysterowania ciepło pojawią się z jednej lub drugiej strony płytki, a odpowiedzią na to jest schłodzenie tej drugiej. Nie wdając się w półprzewodnikowe szczegóły, można w ten sposób podgrzewać lub chłodzić każdą ze stron. Dzięki temu zjawisku i zastosowaniu nowoczesnych materiałów, udało się podobno stworzyć całkiem wydajny układ klimatyzowania naszych i pasażera czterech liter.

Jak to się sprawdza w praktyce? Jeszcze nie mieliśmy okazji się przekonać, ale szczęśliwcy zza oceanu, gdzie już przetestowano to rozwiązanie, mówią o przyjemnym chłodku dobiegającym z miejsca, gdzie zazwyczaj w lecie robi się zbyt ciepło.

Kanapa ma być dostępna jako akcesorium i obejmować modele krążowników do 2016 roku wstecz. Za ten kosmiczny dodatek trzeba będzie jednak wyłożyć ok. 6500 zł. Niemało, ale tak to już jest z gadżetami dodającymi luksusu.

Co ciekawe, nowe kanapy z klimatyzacją Indian Clima Command produkowane są w Hiszpanii.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button