Aktualnie czytasz:
Indian Chieftain/Roadmaster 2020: Pierwsze motocykle z chłodzeniem... siedzenia?
0

Tego jeszcze nie grali. Różne patenty stosowano w motocyklach przez lata. Przyzwyczailiśmy się już do poduszek powietrznych, multimediów czy nawet nawiewów (!). Znane są także podgrzewane manetki czy kanapy, ale o chłodzeniu siedzenia jeszcze nie słyszeliśmy. 

Chłodzone siedzenia z technologią Clima Command mają pojawić się jeszcze w sierpniu tego roku w motocyklach Indian. Oferta dotyczyć będzie dużych, obudowanych krążowników typu Cheftain czy Roadmaster. Naturalnie pojawi się także zapewne w nowym Challengerze. Samo chłodzenie to jednak nie wszystko, bo system będzie umożliwiał także podgrzewanie. Słowem, pełna klima!

Część z nas miała już okazję sprawdzić jak to jest podróżować w samochodzie z wentylowanymi siedzeniami. Trzeba przyznać, że to przyjemny bajer. W przypadku siedzenia motocyklowego wentylacja na niewiele by się zdała, bo najczęściej i tak mamy na sobie średnio przepuszczającą wiatr odzież, a w przypadku motocykli Indian, nierzadko są to skórzane spodnie.

Inżynierowie poszli więc w inną stronę i zastosowali specjalne grafenowe płytki, które za pomocą odpowiedniego sterowania i zmiany napięć potrafią generować ciepło. W zależności od wysterowania ciepło pojawią się z jednej lub drugiej strony płytki, a odpowiedzią na to jest schłodzenie tej drugiej. Nie wdając się w półprzewodnikowe szczegóły, można w ten sposób podgrzewać lub chłodzić każdą ze stron. Dzięki temu zjawisku i zastosowaniu nowoczesnych materiałów, udało się podobno stworzyć całkiem wydajny układ klimatyzowania naszych i pasażera czterech liter.

Jak to się sprawdza w praktyce? Jeszcze nie mieliśmy okazji się przekonać, ale szczęśliwcy zza oceanu, gdzie już przetestowano to rozwiązanie, mówią o przyjemnym chłodku dobiegającym z miejsca, gdzie zazwyczaj w lecie robi się zbyt ciepło.

Kanapa ma być dostępna jako akcesorium i obejmować modele krążowników do 2016 roku wstecz. Za ten kosmiczny dodatek trzeba będzie jednak wyłożyć ok. 6500 zł. Niemało, ale tak to już jest z gadżetami dodającymi luksusu.

Co ciekawe, nowe kanapy z klimatyzacją Indian Clima Command produkowane są w Hiszpanii.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%