Indian Chieftain/Roadmaster 2020: Pierwsze motocykle z chłodzeniem… siedzenia?

Tego jeszcze nie grali. Różne patenty stosowano w motocyklach przez lata. Przyzwyczailiśmy się już do poduszek powietrznych, multimediów czy nawet nawiewów (!). Znane są także podgrzewane manetki czy kanapy, ale o chłodzeniu siedzenia jeszcze nie słyszeliśmy. 

Chłodzone siedzenia z technologią Clima Command mają pojawić się jeszcze w sierpniu tego roku w motocyklach Indian. Oferta dotyczyć będzie dużych, obudowanych krążowników typu Cheftain czy Roadmaster. Naturalnie pojawi się także zapewne w nowym Challengerze. Samo chłodzenie to jednak nie wszystko, bo system będzie umożliwiał także podgrzewanie. Słowem, pełna klima!

Część z nas miała już okazję sprawdzić jak to jest podróżować w samochodzie z wentylowanymi siedzeniami. Trzeba przyznać, że to przyjemny bajer. W przypadku siedzenia motocyklowego wentylacja na niewiele by się zdała, bo najczęściej i tak mamy na sobie średnio przepuszczającą wiatr odzież, a w przypadku motocykli Indian, nierzadko są to skórzane spodnie.

Inżynierowie poszli więc w inną stronę i zastosowali specjalne grafenowe płytki, które za pomocą odpowiedniego sterowania i zmiany napięć potrafią generować ciepło. W zależności od wysterowania ciepło pojawią się z jednej lub drugiej strony płytki, a odpowiedzią na to jest schłodzenie tej drugiej. Nie wdając się w półprzewodnikowe szczegóły, można w ten sposób podgrzewać lub chłodzić każdą ze stron. Dzięki temu zjawisku i zastosowaniu nowoczesnych materiałów, udało się podobno stworzyć całkiem wydajny układ klimatyzowania naszych i pasażera czterech liter.

Jak to się sprawdza w praktyce? Jeszcze nie mieliśmy okazji się przekonać, ale szczęśliwcy zza oceanu, gdzie już przetestowano to rozwiązanie, mówią o przyjemnym chłodku dobiegającym z miejsca, gdzie zazwyczaj w lecie robi się zbyt ciepło.

Kanapa ma być dostępna jako akcesorium i obejmować modele krążowników do 2016 roku wstecz. Za ten kosmiczny dodatek trzeba będzie jednak wyłożyć ok. 6500 zł. Niemało, ale tak to już jest z gadżetami dodającymi luksusu.

Co ciekawe, nowe kanapy z klimatyzacją Indian Clima Command produkowane są w Hiszpanii.

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button