Czy motocyklista może dostać mandat z fotoradaru? Czy kary da się uniknąć?

Wielu może się wydawać, że jazda motocyklem ma tę zaletę, że trudno ustalić tożsamość kierowcy, tak samo jak jego tablice podczas robienie foty od frontu. Jednak ITD jak i straż miejska mogą i korzystają z danego im prawa – robienia zdjęć od tyłu.

Czy samo zdjęcie tablic i prędkości oddalającego się motocykla czy skutera wystarczy? Niestety tak. Zgodnie z art. 38 par. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia to wystarczy. Warto przypomnieć, że na mocy tego paragrafu niemal do wszystkich kierowców, każdej kategorii nie wysyła się obecnie zdjęć, a samą informację o czasie i zarejestrowanej prędkości przez dany pojazd w określonym miejscu. Za sprawą tej procedury, bez wglądu w zarejestrowany obraz mamy za zadanie wskazać sprawcę tego wykroczenia. W praktyce jednak właściciele motocykli korzystają z prawa do odmowy, “niepamiętania” kto w określonym czasie kierował pojazdem o wskazanych numerach rejestracyjnych. To uniemożliwia nałożenie punktów karnych. Niewskazanie kierującego skutkuje koniecznością opłacenia mandatu oraz kary administracyjnej.  Kwota mandatu zostaje wówczas podniesiona zgodnie z art. 96 ust. 3 kodeksu wykroczeń maksymalnie do 500 zł. Z reguły to 50 – 100 zł czyli jest to “usługa” dość tania, zwłaszcza dla tych, którzy cenią swoje punkty karne.

Jest to oczywiście paranoja za sprawą której każdy kto dostanie zdjęcie z fotoradaru może za odpowiednią opłatą zaoszczędzić punkty. Nie brakuje głosów, iż jest to sposób na dodatkowy zarobek dla budżetu Państwa i jedynie opodatkowanie kierowców, którzy lubią mocniej przekręcić manetkę.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości na terenie Polski:

wykroczenie liczba punktów karnych wysokość mandatu
Przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h 1 pkt do 50 zł
Przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h 2 pkt 100-200 zł
Przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h 4 pkt 200-300 zł
Przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h 6 pkt 300-400 zł
Przekroczenie prędkości od 40 do 50 km/h 8 pkt 400-500 zł
Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h 10 pkt 500 zł

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

5 opinii

 1. coś ostatnio czytałam na odwolaniemandatu.yanosik.pl że można się odwołać od takich wezwań, generując wniosek. Znajomy próbował, ale czeka jak się dalej będzie wyglądało

 2. Nie miej tego mnie za złe. Jestem stary, chory, świata nie poznałem… ;P

  No popa, prowokator i prowodyr w jednym. 😀

 3. “Czy samo zdjęcie tablic i prędkości oddalającego się motocykla czy skutera wystarczy? Niestety tak.”

  Dlaczego niestety? Popieracie łamanie przepisów. Gratuluję. Jesteście kuul.

  “Nie brakuje głosów, iż jest to sposób na dodatkowy zarobek dla budżetu Państwa i jedynie opodatkowanie kierowców, którzy lubią mocniej przekręcić manetkę.”

  Walić ich po kieszeni, bo to nie kierowcy, tylko kapuśniaki z małymi fiutkami. Łamiesz przepisy, to ponoś konsekwencje, a nie chowaj się za kiecką mamusi!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button