Aktualnie czytasz:
Czy motocyklista może dostać mandat z fotoradaru? Czy kary da się uniknąć?
5

Wielu może się wydawać, że jazda motocyklem ma tę zaletę, że trudno ustalić tożsamość kierowcy, tak samo jak jego tablice podczas robienie foty od frontu. Jednak ITD jak i straż miejska mogą i korzystają z danego im prawa - robienia zdjęć od tyłu.

Czy samo zdjęcie tablic i prędkości oddalającego się motocykla czy skutera wystarczy? Niestety tak. Zgodnie z art. 38 par. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia to wystarczy. Warto przypomnieć, że na mocy tego paragrafu niemal do wszystkich kierowców, każdej kategorii nie wysyła się obecnie zdjęć, a samą informację o czasie i zarejestrowanej prędkości przez dany pojazd w określonym miejscu. Za sprawą tej procedury, bez wglądu w zarejestrowany obraz mamy za zadanie wskazać sprawcę tego wykroczenia. W praktyce jednak właściciele motocykli korzystają z prawa do odmowy, "niepamiętania" kto w określonym czasie kierował pojazdem o wskazanych numerach rejestracyjnych. To uniemożliwia nałożenie punktów karnych. Niewskazanie kierującego skutkuje koniecznością opłacenia mandatu oraz kary administracyjnej.  Kwota mandatu zostaje wówczas podniesiona zgodnie z art. 96 ust. 3 kodeksu wykroczeń maksymalnie do 500 zł. Z reguły to 50 - 100 zł czyli jest to "usługa" dość tania, zwłaszcza dla tych, którzy cenią swoje punkty karne.

Jest to oczywiście paranoja za sprawą której każdy kto dostanie zdjęcie z fotoradaru może za odpowiednią opłatą zaoszczędzić punkty. Nie brakuje głosów, iż jest to sposób na dodatkowy zarobek dla budżetu Państwa i jedynie opodatkowanie kierowców, którzy lubią mocniej przekręcić manetkę.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości na terenie Polski:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

wykroczenieliczba punktów karnychwysokość mandatu
Przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h1 pktdo 50 zł
Przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h2 pkt100-200 zł
Przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h4 pkt200-300 zł
Przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h6 pkt300-400 zł
Przekroczenie prędkości od 40 do 50 km/h8 pkt400-500 zł
Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h10 pkt500 zł
Jaka jest Twoja reakcja?
4%
4%
37%
 • Zdjęcie profilowe Pierre
  28 maja 2015 at 13:01

  coś ostatnio czytałam na odwolaniemandatu.yanosik.pl że można się odwołać od takich wezwań, generując wniosek. Znajomy próbował, ale czeka jak się dalej będzie wyglądało

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  28 maja 2015 at 15:20

  a ja ostatnio czytałem że każdy wtrącający niueudolnie linka do posta to pedał reklamowy

 • Zdjęcie profilowe Snake
  28 maja 2015 at 15:27

  Nie miej tego mnie za złe. Jestem stary, chory, świata nie poznałem… ;P

  No popa, prowokator i prowodyr w jednym. 😀

 • Zdjęcie profilowe SingSing74
  22 stycznia 2016 at 22:56

  „Czy samo zdjęcie tablic i prędkości oddalającego się motocykla czy skutera wystarczy? Niestety tak.”

  Dlaczego niestety? Popieracie łamanie przepisów. Gratuluję. Jesteście kuul.

  „Nie brakuje głosów, iż jest to sposób na dodatkowy zarobek dla budżetu Państwa i jedynie opodatkowanie kierowców, którzy lubią mocniej przekręcić manetkę.”

  Walić ich po kieszeni, bo to nie kierowcy, tylko kapuśniaki z małymi fiutkami. Łamiesz przepisy, to ponoś konsekwencje, a nie chowaj się za kiecką mamusi!!!

 • Zdjęcie profilowe Dziadek_z_Kielc
  24 stycznia 2016 at 16:06

  Singu, ale nie histeryzuj tak tej swojej własnej paraboli, bo kolejne młode pokolenie też cię teraz czyta. Chyba. ;P