Zmiany w prawie drogowym: mandaty oraz grzywny do 30 tys. zł i kwota ubezpieczenia OC uzależniona od punktów karnych. Oto bat na piratów drogowych

Wyższe mandaty i więcej punktów karnych - koniec z pobłażliwością dla piratów drogowych! Zmiany już od Grudnia 2021

W skrócie
  • Rząd przygotowuje pakiet zmian w prawie drogowym. Jeśli zmiany te faktycznie w niezmienione formie zostaną w grudniu powołane do życia, to kwoty mandatów ulegną zmianom, kierowcy za jednorazowy występek drogowy będą mogli otrzymać więcej punktów karnych, a wartość obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie zależna od ilości punktów karnych zgromadzonych na koncie kierowcy.
  • Więcej informacji o prawie drogowych znajdziesz na naszej stronie, jednoślad.pl

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, który zakłada podwyższenie kwot mandatów za wykroczenia drogowe, uzależnić składki OC od punktów karnych i zmienić system ich przyznawania. Organami odpowiedzialnymi za opracowanie projektu są: ministerstwa: infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości.

Rząd szykuje pakiet zmian, który ma dotkliwiej i surowiej karać piratów drogowych. Podwyższenie kwot mandatów za popełniane wykroczenia drogowe to jedno, zupełnie inną kwestią jest uzależnienie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC od ilości posiadanych punktów karnych. Czy jest to jedyna droga do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach?

“Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w wojnie z przestępcami drogowymi. (…) Ten projekt jest naszą bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków. Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie”

– napisał na swoim Facebooku szef rządu Mateusz Morawiecki.

Zmiany w prawie drogowym 2021: wyższe mandaty i grzywny już w grudniu?

Zmianie ulegnie maksymalna kwota grzywny. Dotychczas było to 5 tys. zł a po zmianie ustawy kwota ta może wzrosnąć nawet do 30 tys. zł. Zwiększona ma zostać również kwota którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym do 5 tys zł. Ministerstwo Infrastruktury informuje jednak o “promocji” – “Jeśli kierowca opłaci mandat podczas kontroli, to wtedy jego wysokość zostanie pomniejszona o 10 proc.”

Policja
Za nieprawidłowe zachowanie na przejściu dla pieszych czyli wyprzedzanie lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszemu kara wynosić będzie nie mniej niż 1,5 tys. zł a za powtórzenie tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat  – nie mniej niż 3 tys. zł. “W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów” – podkreślono.

Areszt dla pijanych kierowców.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu lub grzywny do 2,5 tys. zł. Wzrośnie też odpowiedzialność kierowców prowadzących po użyciu alkoholu pojazdy inne niż mechaniczne, w tym przypadku sprawca będzie podlegał karze aresztu lub grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Premier Morawiecki odniósł się do projektu na swoim Facebooku: “Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w wojnie z przestępcami drogowymi. (…) Ten projekt jest naszą bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków. Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie” – podkreślił szef rządu.

Nawet 15 punktów karnych na raz

Zmianie ma ulec także maksymalna liczba punktów karnych przyznanych za niektóre wykroczenia. W chwili obecnej jest to 10 punktów a po zmianach nawet 15. Zmianie nie ulegnie natomiast limit punktów –  dla osób posiadających prawo jazdy ponad rok wciąż będzie to 24 punkty, dla osób z krótszym stażem nie więcej niż 20.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Składka OC uzależniona od historii wykroczeń i punktów karnych kierowcy

Nowelizacja ustawy ma umożliwić firmom ubezpieczającym samochody  pobieranie danych o punktach karnych z CEPiK i uzależnienie stawki ubezpieczenia komunikacyjnego od historii wykroczeń kierowcy oraz od posiadanych przez niego punktów karnych. Dzięki temu firmy ubezpieczeniowe będą mogły zaproponować niższe stawki ubezpieczenia kierowcom którzy jeżdżą bezpiecznie.

“Wypadki drogowe to wiele tragedii rodzinnych, ale i koszty dla gospodarki”. “Straty dla budżetu państwa z powodu wypadków drogowych to ponad 56 miliardów złotych rocznie, a w 2018 roku aż 2,7 proc. polskiego PKB. To ogromne sumy, które możemy przeznaczyć na poprawę życia Polaków” – pisze na swoim Facebooku Minister Morawiecki. Dlatego też nowością ma być również to, że środki z kar i grzywien kierowane będą bezpośrednio na finansowanie inwestycji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz na modernizację i przebudowę dróg krajowych.

Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo

“Statystki drogowe nie kłamią, wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, a każdego dnia przybywa rannych” – podkreślił premier.


źródło: TVN24 Biznes

 

Przeczytaj również:

Prawo drogowe 2021: Koniec z jazdą na zderzaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button