Aktualnie czytasz:
Za co można stracić dowód rejestracyjny od swojego motocykla lub skutera?
9

Policja ma prawo zabrać dowód rejestracyjny pojazdu, a nawet zakazać dalszej jazdy. Za co? Lista przewinień jest długa i dotyczy głównie zagadnień dotyczących stanu technicznego naszych dwóch kółek…

Jednak nie tylko za zły stan skutera można zarobić mandat i pokwitowanie za zatrzymany dowód. Między innymi za co jeszcze?

Za głośny wydech? Przepisy jasno definiują – motorower, albo motocykl o pojemności do 125 ccm może emitować 94 dB w połowie zakresu obrotowego. Pozostałe jednoślady do 96 dB. Co mi zrobi policja za wybebeszony, pseudosportowy i nieatestowany wydech? Zabierze dowód rejestracyjny, wlepi mandat i co najlepsze zakaże dalszej jazdy. Pozostaje jedynie laweta.

Odblokowany motorower (do 50 ccm), albo pojemność inna, niż w dowodzie rejestracyjnym. Mimo, że bez hamowni nie da się jednoznacznie sprawdzić czy dany pojazd jest motorowerem to policja może odebrać „papiery”. Na rządzenia funkcjonariusza mamy obowiązek udostępnić pojazd celem jego sprawdzenia. Jeśli policja nabierze podejrzeń co do osiągów pojazdu możemy zostać skierowani na badania techniczne (pokwitowanie na dowód rejestracyjny). Możemy też otrzymać zakaz dalszej jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Brak badań technicznych. Jeżdżąc bez ważnego przeglądu bez wątpienia podczas pierwszej lepszej kontroli stracimy dokument pojazdu. Na dodatek w takiej sytuacji nie zadziała nasza polisa OC. W razie wypadku/kolizji cała odpowiedzialność spada na nas.

Stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pod tym stwierdzeniem kryje się wiele. To m.in. niesprawny układ hamulcowy, kierowniczy, łyse opony, bardzo zła geometra pojazdu czy nawet wycieki płynów eksploatacyjnych, np. oleju, źle ustawione (oślepiające) światła mijania.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Na przykład oświetlenia, klaksonu, błotnika, podświetlenia tablicy rejestracyjnej, kierunkowskazów, a nawet światła odblaskowego na tyle skutera.

Oczywistym jest, że powodów do zatrzymania dokumentów pojazdu jest znacznie więcej. Każdy z nich rodzi spore kłopoty…

Policja zabrała mi dowód rejestracyjny, co dalej?
Dostajesz pokwitowanie na zatrzymany dokument. Na nim widnieje data kontroli, ew. ilość dni warunkowego dopuszczenia do ruchu i wszystkie dane pojazdu. Kolejnym krokiem jest naprawienie ujawnionych usterek/niezgodności i wizyta w stacji kontroli pojazdu. Czy jednoślad trafi tam o własnych siłach czy na lawecie zależy od wydania zakazu do dalszej eksploatacji. Diagnosta będzie nas prosić o okazanie pokwitowania na zatrzymany dowód rejestracyjny. Na jego postawie będzie wiedzieć jakiego elementu, albo elementów będą dotyczyć cząstkowe badania techniczne motoroweru/motocykla. Jeśli wskazane przez policję usterki zostały przez nas usunięte, wówczas otrzymamy zaświadczenie. Na jego podstawie będziemy mogli odebrać nasz dowód rejestracyjny.

Policja każdorazowo zatrzymane dokumenty przesyła do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. To może rodzić dodatkowe komplikacje.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%