Aktualnie czytasz:
Za co można stracić dowód rejestracyjny od swojego motocykla lub skutera?
9

Policja ma prawo zabrać dowód rejestracyjny pojazdu, a nawet zakazać dalszej jazdy. Za co? Lista przewinień jest długa i dotyczy głównie zagadnień dotyczących stanu technicznego naszych dwóch kółek…

Jednak nie tylko za zły stan skutera można zarobić mandat i pokwitowanie za zatrzymany dowód. Między innymi za co jeszcze?

Za głośny wydech? Przepisy jasno definiują – motorower, albo motocykl o pojemności do 125 ccm może emitować 94 dB w połowie zakresu obrotowego. Pozostałe jednoślady do 96 dB. Co mi zrobi policja za wybebeszony, pseudosportowy i nieatestowany wydech? Zabierze dowód rejestracyjny, wlepi mandat i co najlepsze zakaże dalszej jazdy. Pozostaje jedynie laweta.

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

  • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
  • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
    • jazdy testowe Triumph
    • grill
    • 20% rabatu na odzież

Odblokowany motorower (do 50 ccm), albo pojemność inna, niż w dowodzie rejestracyjnym. Mimo, że bez hamowni nie da się jednoznacznie sprawdzić czy dany pojazd jest motorowerem to policja może odebrać „papiery”. Na rządzenia funkcjonariusza mamy obowiązek udostępnić pojazd celem jego sprawdzenia. Jeśli policja nabierze podejrzeń co do osiągów pojazdu możemy zostać skierowani na badania techniczne (pokwitowanie na dowód rejestracyjny). Możemy też otrzymać zakaz dalszej jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Brak badań technicznych. Jeżdżąc bez ważnego przeglądu bez wątpienia podczas pierwszej lepszej kontroli stracimy dokument pojazdu. Na dodatek w takiej sytuacji nie zadziała nasza polisa OC. W razie wypadku/kolizji cała odpowiedzialność spada na nas.

Stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pod tym stwierdzeniem kryje się wiele. To m.in. niesprawny układ hamulcowy, kierowniczy, łyse opony, bardzo zła geometra pojazdu czy nawet wycieki płynów eksploatacyjnych, np. oleju, źle ustawione (oślepiające) światła mijania.

Brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Na przykład oświetlenia, klaksonu, błotnika, podświetlenia tablicy rejestracyjnej, kierunkowskazów, a nawet światła odblaskowego na tyle skutera.

Oczywistym jest, że powodów do zatrzymania dokumentów pojazdu jest znacznie więcej. Każdy z nich rodzi spore kłopoty…

Policja zabrała mi dowód rejestracyjny, co dalej?
Dostajesz pokwitowanie na zatrzymany dokument. Na nim widnieje data kontroli, ew. ilość dni warunkowego dopuszczenia do ruchu i wszystkie dane pojazdu. Kolejnym krokiem jest naprawienie ujawnionych usterek/niezgodności i wizyta w stacji kontroli pojazdu. Czy jednoślad trafi tam o własnych siłach czy na lawecie zależy od wydania zakazu do dalszej eksploatacji. Diagnosta będzie nas prosić o okazanie pokwitowania na zatrzymany dowód rejestracyjny. Na jego postawie będzie wiedzieć jakiego elementu, albo elementów będą dotyczyć cząstkowe badania techniczne motoroweru/motocykla. Jeśli wskazane przez policję usterki zostały przez nas usunięte, wówczas otrzymamy zaświadczenie. Na jego podstawie będziemy mogli odebrać nasz dowód rejestracyjny.

Policja każdorazowo zatrzymane dokumenty przesyła do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. To może rodzić dodatkowe komplikacje.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%