W jakich przypadkach pasażer motocykla może zostać ukarany mandatem karnym?

Motocyklisto - jeśli jeździsz z plecaczkiem musisz znać te przepisy!

W skrócie
  • Za jakie wykroczenia zostanie ukarany pasażer na motocyklu?
  • Czy jednośladem można przewozić pijanego pasażera?
  • Te przepisy musisz znać jeśli jeździsz na motocyklu we dwie osoby!

Niemalże we wszystkich przypadkach winą za popełnione wykroczenie zostaje obarczony kierujący, który przecież prowadzi pojazd i jest świadomy obowiązujących przepisów. Wszystko wydaje się bardzo klarowne, jednakże są w polskim prawie o ruchu drogowym sytuacje, w których ukarany może zostać pasażer.

Przewożony przez kierującego pasażer z punktu widzenia prawa również jest osobą, która w pewnym stopniu może przyczynić się do popełniania wykroczeń, jednakże należy również zaznaczyć, że w kilku przypadkach jego obojętność i brak reakcji na łamanie prawa również traktowane jest jako wykroczenie. Dotyczy to nie tylko osób, które podróżują na prawym fotelu samochodu, ale także tych, które przemierzają drogi na tylnym siedzisku motocykla. W taryfikatorze znajduje się kilka pozycji, za które mogą zostać one ukarane dotkliwą karą finansową lub o jej wysokości i typie może zdecydować sąd.

Czy można przewozić motocyklem pijanego pasażera?

W tym przypadku odpowiedź wydaje się być prosta, a wyjaśnienie znajdziemy przepisach w Prawo o ruchu drogowym (Art. 45.3.), które brzmi: “Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1, (pod wpływem alkoholu) na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku”. Okazuje się zatem, że jest sytuacja, w której jest do dopuszczalne, ale doskonale wiemy, że liczba jednośladów z dodatkowym bocznym wózkiem jest bardzo niewielka i zazwyczaj królują one jedynie na zlotach motocyklowych.

Jeżeli do kontroli zatrzyma nas policja i na tylnym siedzisku będzie nietrzeźwy pasażer to oczywiście jest to wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości 150 złotych. Warto jednak wspomnieć, że ukarany nim zostanie… kierowca, jednakże na jego konto nie trafią punkty karne.

Kto śmiecił?

Szczególnie duże, turystyczne motocykle charakteryzują się tym, że nasz plecaczek w naprawdę komfortowych warunkach przemierza kolejne kilometry, co często wiąże się z piciem, jedzeniem, czy nawet przeglądaniem telefonu w czasie jazdy. Jeżeli jednak wyrzuci on za pokład śmieci lub nawet wypluje gumę, policjanci będą mieli prawo wystawić mandat w wysokości do nawet 500 złotych. Podstawą prawną będzie w tym przypadku art. 145 kodeksu wykroczeń, który dotyczy zaśmiecania miejsc publicznych.

Pasażer bez kasku

Wszyscy zmotoryzowani wiedzą, że w Polsce istnieje obowiązek zakładania kasku ochronnego podczas jazdy motocyklem. Jego brak lub niespełnianie warunków technicznych podczas jazdy wiąże się z mandatem karnym w wysokości 100 złotych, za które zapłaci pasażer. Na tym jednak sprawa się nie zakończy, gdyż dodatkowa kara, w tej samej wysokości zostanie nałożona na kierującego za przewożenie pasażera bez kasku ochronnego.

Pasażer doprowadzi do wypadku

Wina pasażera może zostać również uznana podczas wypadku i z pewnością jest to najsurowiej karane przewinienie. Chociaż z pozoru może wydawać się, że do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często to historia pokazała nam, że często błahe wciśnięcie hamulca, odchylanie ciała w przeciwną stronę czy inne zachowania doprowadziły do śmiertelnych wypadków. W tym przypadku sprawą zajmie się sąd, który może orzec wobec pasażera karę finansową lub pozbawienia wolności.

Pijany kierowca, trzeźwy pasażer

Takich sytuacji na polskich drogach jest mnóstwo i bardzo często prowadzą one do śmiertelnych wypadków. W przypadku jazdy na motocyklem takie zachowanie również jest możliwe, a słuszne jest podejście przepisów do tak karygodnego zachowania. Uwaga, pasażer, który pozwala pijanemu kierować motocyklem może otrzymać mandat do nawet 5000 złotych. Jeszcze większe problemy będą grozić, gdy dojdzie do wypadku. Wówczas część konsekwencji spadnie na nasz plecaczek, który w pewnym stopniu będzie musiał pokryć koszty związane z wyrządzonymi szkodami. Nie jest to jednak koniec, ponieważ w przypadku ubiegania się o odszkodowanie, zostanie one wypłacone z OC sprawcy. Na ten moment wszystko wydaje się proste, jednakże ubezpieczyciel może podważyć roszczenie pasażera, jeśli uzna, że do wypadku mogło dojść również z jego winy, ponieważ pozwolił pijanemu kierowcy jechać motocyklem.

To jedynie kilka głównych wykroczeń, za które do odpowiedzialności karnej lub finansowej zostanie pociągnięty pasażer motocykla. Oczywiści są także inne przypadki, jednakże najczęściej wówczas sprawa ma finał w sądzie. 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button