Ubranie na skuter/motocykl: Kurtka

Sezon w pełni – ostatni moment by zaopatrzyć się w najbardziej potrzebne elementy stroju skuterowego. Do tych niewątpliwie należy kurtka. I chociaż może się wydawać, że coraz cieplejsza pogoda zwalnia nas z obowiązku zakładania tej części garderoby, to jednak każdy kto już jakiś czas jeździ na skuterze doskonale wie, że nawet w największe upały można na naszym jednośladzie całkiem porządnie zmarznąć.

Ale ochrona przed chłodem to nie jedyna funkcja kurtki, w którą powinien zaopatrzyć się każdy kierowca skutera. Powinien – bo obok rękawic jest to podstawowy element garderoby każdego kierowcy, który poważnie podchodzi do podróżowania na skuterze. A tak naprawdę to po co nam w ogóle kurtka?

  1. Chroni przed chłodem – jeżdżąc na skuterze najbardziej wystawiony na działanie pędu powietrza jest nasz tors. Oznacza to, że nasz organizm oddaje ciepło praktycznie największą możliwą powierzchnią. Dzięki temu tak szybko nie marzniemy, bowiem cały czas ogrzewają nas nasze organy wewnętrzne. Jednak kiedy podróż trwa trochę dłużej, wychłodzenie jest już bardzo dotkliwe. Uczucie to doskonale znają osoby, które jechały skuterem kilka godzin. Wtedy nawet najcieplejsza kąpiel nie pomoże, bo czujemy, że zmarzliśmy w środku. Nie jest to ani przyjemne, ani zdrowe. Kurtka chroni też miejsca najszybszego ubytku ciepła – ramiona i ręce.
  2. Chroni przed urazami – już średniej jakości kurtki posiadają specjalne usztywniacze i ochraniacze w najbardziej newralgicznych miejscach. W ten sposób w razie wypadku zabezpieczają przede wszystkim najbardziej narażone na uszkodzenia stawy – łokciowy i barkowy. Wprawdzie nie jest to „żelazna ochrona” która zabezpieczy nas przed spotkanie z ciężarówką, ale w razie kontaktu z asfaltem w zupełności wystarczy. Dobre kurtki mają też usztywnienia na plecach. Oczywiście daleko im do motocyklowych „żółwi”, ale i prędkości rozwijane przez skutery nie należą do astronomicznych.
  3. Zapewnia lepszą widoczność – chociaż w przypadku kurtek na motocykle i skutery dominującym kolorem jest czarny, to jednak najnowsze egzemplarze wyposażone są w specjalne odblaskowe wykończenia. Takie białe paski (często nawet bardzo wąskie) wszyte w ubranie bardzo dobrze odbijają światło i sprawiają, że stajemy się widoczni już odległości kilkuset metrów. O zmierzchu i nocą może nam to uratować życie.

 

Czy w czasie wyboru kurtki należy patrzeć na jej markę? Niekoniecznie. Czasami warto przejść się na targi motocyklowe i tam poszukać najodpowiedniejszego ubioru. Czasami tańsze modele są równie dobrze wyposażone i wykonane jak te markowe. Jednak są rzeczy, na które bezwzględnie należy zwracać uwagę przy zakupie kurtki. O tym już w następnym tekście.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button