![TOP 10 najtańszych nowych motorowerów w 2025 roku! [RANKING]](https://www.jednoslad.pl/wp-content/uploads/2025/02/Projekt-bez-nazwy.png)
- Oto ranking najtańszych nowych motorowerów w 2025 roku
- Najtańszy jednoślad kosztuje zaledwie 4399 zł
- Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie www.jednoslad.pl
W motocyklowym świecie prym wiodą najbardziej zaawansowane, najszybsze i mocne jednoślady, które przede wszystkim dedykowane są dla posiadaczy prawa jazdy kategorii A2 oraz A. Producenci nie zapominają jednak o najmłodszych, którzy swoją przygodę z motocyklami rozpoczynają już w wieku 14 lat zdobywając uprawnienia AM. Oto 10 najtańszych nowych motorowerów w 2025 roku.
Skoro niemalże wszyscy producenci w swojej ofercie posiadają całą gamę jednośladów, a w tym również motorowery, to i również my nie możemy zapomnieć o najmłodszych adeptach dwóch kółek. W myśl powiedzenia “czym skorupka za młodu nasiąknie” na łamach naszego portalu chcemy prezentować treści zarówno dla wszystkich motocyklistów, tych małych i tych dużych, a dzisiejszy ranking poświęcony będzie nastolatkom posiadającym uprawnienia AM. Przygotowałem dzisiaj dla was 10 najtańszych motorowerów dostępnych na rynku, które świetnie sprawdzą się zarówno do rozpoczęcia swojej przygody z motoryzacją, jak i również codziennych dojazdów do szkoły.
O prawo jazdy AM mogą ubiegać się wszystkie osoby, które ukończyły 14. rok życia. W praktyce wygląda to nieco inaczej, bo na kurs można zapisać się na trzy miesiące przed 14. urodzinami. Zgodnie z zapisami w ustawie osoba posiadające te uprawnienia może kierować rowerem, wózkiem rowerowym, lekkim czterokołowcem, pojazdem zaprzęgowym oraz motorowerem, czyli dwukołowym lub trójkołowym pojazdem, w którym pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego 4 kW. Zaliczane są do niego nie tylko najbardziej znane skutery, ale również wiele motorków, które do granic możliwości przypominają choppery czy ścigacze. Najważniejsze w przypadku tego typu pojazdu jest zachowanie pojemności silnika, a także zapisu, który ogranicza jego prędkość maksymalną do 45 km/h.
Najważniejsze informacje:
- Rozpoczęcie swojej przygody z motorowerami nie musi być wcale sporym wydatkiem – najtańszy motorower w dzisiejszym zestawieniu kosztuje 4399 zł!
- Junak, Zipp, Romet, Keeway czy Barton – który wybrać?
- Od skuterów, przez motorowery o klasycznych liniach, aż do nakedów o sportowych kształtach.
Wszystko o kategorii AM – niezbędnik wiedzy dla nastolatków:
TOP 10 najtańszych motorowerów w 2025 roku
Junak 905F – masywny motorower, którego wygląd i gabaryty mogą zmylić
Junak 902F to nowoczesny motorower, którego design łączy w sobie estetykę nakedów z masywną konstrukcją, dzięki czemu na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z motorowerem. Agresywne kształty przedniej lampy i rozbudowane owiewki przyciągają wzrok, a nisko umiejscowione siedzisko gwarantuje całkiem sportową pozycję, jednakże przy zachowaniu komfortu. Jednoślad napędza silnik 4T, który generuje moc 3,2 KM pozwalający na całkiem dynamiczną jazdę. Warto zaznaczyć, że wszystkie informacje wyświetlane są na cyfrowym kokpicie z niebieskim podświetleniem, a oświetlenie LED idealnie dopełnia jego nowoczesny charakter. Wyróżnij się wyglądem, technologią i osiągami, a przy tym ekonomicznie przemierzaj swoje pierwsze kilometry.
Cena – 7999 zł
Junak 902 – mniejszy brat 125-tki
Znacie te kształty? Jestem przekonany, że tak, bo model 902 bazuje na sprawdzonym motocyklu Junak 121, który napędzany jest silnikiem o pojemności 124 cm3. 902 została dopasowana do wymagań motorowerów, więc nieznacznie inżynierowie musieli zmodyfikować ramę, dzięki czemu prowadzenie tego jednośladu jest jeszcze prostsze. Za sprawą szerokich opon w rozmiarze odpowiednio 2.75 – 18 oraz 110/90-16 jest to idealny wybór dla osób, które chcą używać go zarówno do codziennych dojazdów, jak i również weekendowych wypadów na bezdroża. Czterosuwowy silnik o mocy 3,5 KM zapewnia wystarczającą dynamikę, a hydrauliczny hamulec tarczowy z przodu oraz bębnowy z tyłu, gwarantują bezpieczne i pewne hamowanie. Junak 902 to prosty, ale bardzo funkcjonalny motorower, idealny dla każdego posiadacza kategorii AM.
Cena – 7199 zł
Barton Sprint RS 50 – usportowiony naked
Przenosimy się na kilka chwil do gamy motorowerów marki Barton, bo kolejną propozycja jest model Sprint RS 50 będący usportowioną wersją miejskiego nakeda z charakterystyczną dużą owiewką przednią, w której znajduje się lampa. Niech nie zwiedzie was sam wygląd, bo ten motorower świetnie się prowadzi za sprawą lekkiej konstrukcji i dużych 18-calowych aluminiowych felg, które bez żadnych problemów radzą sobie z asfaltowymi drogami o gorszej nawierzchni, a także wszechobecnymi dziurami. Czterosuwowa jednostka generująca moc 3,3 KM współpracuje z manualną 4-biegową skrzynią biegów. Za hamowanie odpowiedzialny jest pojedynczy przedni hamulec hydrauliczny oraz tylny bębnowy mechaniczny. Układ bez problemu radzi sobie z masą własną motocykla wynoszącą 96 kg.
Cena – 6599 zł
Junak 901 – znany i lubiany
Przechodzimy do najtańszego motoroweru w gamie Junaka, czyli modelu 901. Jestem przekonany, że i ten jednoślad kojarzycie, bo na rodzimym rynku jeszcze do niedawna występował pod nazwą Ferro 901, będącym jednym z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się propozycji w segmencie motorowerów. Junak 901 posiada duże 18-calowe koła, dzięki którym prowadzi się bardzo pewnie i zyskał popularność zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych użytkowników. Silnik 4T o pojemności 49 cm3 generuje moc 3,5 KM i zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi rozpędza się maksymalnie do 45 km/h. Zestaw wskaźników został ukryty za przednią owiewką. Szeroka kierownica i nisko umiejscowione podnóżki pozwalają na przyjęcie bardzo komfortowej pozycji. Junak 901 to idealne połączenie ekonomii, komfortu i codziennej uniwersalności.
Cena – 6499 zł
Romet Ogar Caffe 50 – bulwarowy styl
Musicie przyznać, że ten motorower zdecydowanie przyciąga uwagę. Nowoczesna interpretacja kultowego modelu marki Romet została wzbogacona o eleganckie detale i subtelne akcenty sportowe, przez co wyróżnia się z tłumu. Dodatkowo niewielka owiewka nad przednią lampą, skórzana pikowana kanapa w stylu retro i wieloramienne aluminiowe felgi nadają mu niepowtarzalnego charakteru, a chromowane detale na reflektorze, kielichach zegarów oraz półce przedniego widelca podkreślają jego elegancję. Koła o średnicy 17-cali zapewniają stabilność i komfort jazdy nawet na nierównych nawierzchniach. Przedni hamulec tarczowy zwiększa skuteczność hamowania, a szerokie podnóżki dla kierowcy i pasażera podnoszą ergonomię jazdy. Rometa Ogar Caffe 50 napędza czterosuwowy silnik o pojemności 49 cm3 i mocy 2 KM. Nieśpieszne pokonywanie kolejnych kilometrów w eleganckim stylu będzie zatem wyjątkowo tanie.
Cena – 6499 zł
Barton Scalpel 50 – precyzyjny jak skalpel
Motorowery od zawsze kojarzą się ze skuterami, a Barton Scalpel 50 udowadnia, że niska cena może iść w parze z niezawodnością. Prosta konstrukcja, niewielkie gabaryty, a do tego znikome spalanie to jego mocne cechy. Lekki i zwrotny skuter idealnie sprawdza się w ruchu miejskim, a kompaktowe rozmiary oraz łatwe prowadzenie czynią go idealnym wyborem dla 14-latków posiadających prawo jazdy kategorii AM. Schowek pod siedziskiem pomieści szkolny plecak, kask lub torbę z zakupami, co czyni go praktycznym pojazdem do codziennego użytkowania. Jednoślad napędzany jest czterosuwową jednostką o pojemności 49 cm3 o mocy 2,9 KM, która współpracuje z automatyczną skrzynią biegów.
Cena – 5699 zł
Zipp City 50 – gotowy do jazdy w miejskiej dżungli
Ten skuter już podczas pierwszego kontaktu zdradza, że jest gotowy nie tylko na wszystkie trudy codziennych dojazdów, ale także na świeżo upieczonych kierowców, o czym świadczą pokaźne gmole mające za zadanie chronić jednoślad podczas upadku. Zipp City 50 został zaprojektowany z myślą o codziennej mobilności w zatłoczonych aglomeracjach, więc jego wymiary i waga wynosząca 83 kg nie jest bez znaczenia – skuter musiał się pewnie prowadzić, a łatwe manewrowanie przy niskich prędkościach miało być kluczowe. City 50 wyposażony jest w jednocylindrowy, czterosuwowy silnik o pojemności 50 cm3 chłodzony powietrzem, który generuje moc 2,85 KM. Jednostka współpracuje z automatyczną skrzynią biegów, a rozruch jest możliwy zarówno elektrycznie, jak i przy użyciu kick startera, co gwarantuje niezawodność w każdej sytuacji. Zipp City 50 został wyposażony w wielofunkcyjny licznik cyfrowy, elementy wykończeniowe w stylu karbonowym oraz nowoczesne, agresywne linie. Dodatkowo, skuter posiada gniazdo USB do ładowania telefonu oraz oświetlenie LED, zwiększające widoczność i bezpieczeństwo na drodze.
Cena – 5599 zł
Romet Ogar 202 FI – znajoma nazwa modelowa i kształty, prawda?
Mam wrażenie, że nie ma osoby, która chociaż raz nie widział tego modelu na polskich drogach. Przetestowany w każdych warunkach na przestrzeni lat Ogar wraca w odświeżonej i nowoczesnej formie, co niejako zdradzają nam dwie dodatkowe litery w nazwie modelowej. Zresztą niemalże identyczny model od wielu lat króluje na drogach azjatyckich krajów, gdzie modernizowany był już na wszystkie możliwe sposoby. Jego prosta konstrukcja ma za zadanie zrobić z niego maksymalnie uniwersalny i tani jednoślad, a obszerna, dwuosobowa kanapa pozwala na jazdę z pasażerem. Dodatkowy stelaż umożliwia zamocowanie kufra lub torby, co szczególnie docenimy podczas codziennych dojazdów do szkoły czy pracy. Ogar 202 FI napędzany jest silnikiem o pojemności 48 cm3 i mocy 2 KM, co zapewnia płynne przyspieszenie do prędkości 45 km/h. Nowoczesny wtrysk paliwa nie tylko poprawia dynamikę jazdy, ale także spełnia rygorystyczne normy emisji spalin Euro 5.
Cena – 5500 zł
Barton Ranger Classic 50 – klasyka w dobrej cenie
Im taniej, tym konstrukcje wydają się bliźniacze. Trochę jest w tym prawdy, bo jednoślady te są najróżniejszymi interpretacjami tanich wschodnich motorowerów, które wiodą prym na tamtejszych drogach. Barton w swojej ofercie ma Rangera Classic 50, który przypomina Rometa Ogara 202 FI i kilka innych modeli za sprawą klasycznego designu i linii nawiązujących do dawnych lat. Ranger Classic 50 napędzany jest czterosuwowym, jednocylindrowym silnikiem o pojemności 48 cm3, osiągającym moc 2,72 KM przy 7500 obr./min. Motorower wyposażono w manualną, 4-biegową skrzynię biegów oraz dwa systemy rozruchu: nożny i elektryczny. Motorower posiada 17-calowe szprychowe felgi oraz bębnowe hamulce mechaniczne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zbiornik paliwa mieści 7 litrów, a średnie zużycie paliwa to około 2 l/100 km.
Cena – 5499 zł
Romet EV1 – zwycięża elektromobilność!
Tworząc dla was dzisiejsze zestawienie kompletnie nie spodziewałem się, że na najwyższym stopniu na podium stanie motorower z napędem elektrycznym. Romet EV1 to elektryczny skuter zaprojektowany z myślą o ekologicznych i ekonomicznych rozwiązaniach dla miejskich użytkowników. Jego nowoczesna konstrukcja i funkcjonalność czynią go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnych pojazdów spalinowych. EV1 napędzany jest elektrycznym silnikiem o mocy 1.5 kW, który generuje maksymalny moment obrotowy wynoszący 27,8 Nm. Na jednym ładowaniu baterii w cyklu miejskim można przejechać do 50 km, a czas ponownego uzupełnienia baterii zajmie od 6-8 godzin korzystając z przydomowego gniazdka.
Cena – 4399 zł