Jazda motocyklem, skuterem i motorowerem w korku a przepisy. Można czy nie?

Nie po to mamy skuter, żeby stać w korku – takiego właśnie zdania jest większość osób, które kupuje te jednoślady. I słusznie. Bo wcale nie chodzi o to, żeby stać w niekończącej się kolejce samochodów. Jednak aby na światłach zająć pole position, trzeba tam najpierw dojechać. A to nierzadko oznacza konieczność przeciskania się między stojącymi w korku samochodami. Czy jednak jest to bezpieczne, a przede wszystkim zgodne z prawem?

Sprawa jest prosta, kiedy auta stoją w korku. Wtedy po prostu omijamy stojące na jezdni samochody.  Art. 23. ust. 1. pkt. 2. Kodeksu drogowego mówi tylko tyle, że przy omijaniu należy zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Warto pamiętać też, że omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Tyle prawo. A realia?

Omijając samochody jesteśmy skazani na przeciskanie się i slalom między nimi. Często musimy liczyć na dobrą wolę kierowców, którzy delikatnie usuną nam się z drogi. Nie brakuje jednak na naszych drogach chamów, którzy są zdolni nie tylko zastawić przejazd, ale czasami nawet otworzyć drzwi tylko po to, żeby nie przepuścić skuterzysty.

W takiej sytuacji warto na chwilę odpuścić . Dlaczego? Ponieważ jeżeli cokolwiek stanie się w czasie omijania przez nas takiego pojazdu (przerysowanie lakieru, uszkodzenie lusterka, najechanie na drzwi), wina zawsze będzie po stronie skuterzysty jako tego, który wykonywał manewr. Dlatego warto czasami wziąć głęboki oddech i poczekać chwilę. I tak na następnych światłach będziemy pierwsi.

Rzecz komplikuje się kiedy poruszamy się w kolumnie powoli jadących pojazdów. Jeżeli w takiej sytuacji będziemy chcieli przedostać się do przodu, musimy pamiętać, że każdy nasz manewr będzie wyprzedzaniem. To zaś jest o wiele trudniejszy, bardziej niebezpieczny, a przede wszystkim o wiele restrykcyjnie opisany manewr. Wyprzedzanie rządzi się swoimi prawami.

1. Zawsze z lewej strony!

Z prawej strony można wyprzedzać pojazd szynowy, pojazd sygnalizujący zamiar skręcenia w lewo, a także gdy jesteśmy na drodze jednokierunkowe, lub na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. Nie wolno tego robić jeżeli na jezdni nie ma namalowanych pasów

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

2. Nigdy:

– przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

– na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

– na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Jednak również w tym wypadku  należy pamiętać, że jeżeli przeciskając się między powoli jadącymi samochodami uszkodzimy komuś drzwi lub lusterko – policja z pewnością to właśnie nas obarczy winą za kolizję.

I to co najważniejsze – nie zapominajmy o tym, aby podziękować kierowcom, którzy mimo wszystko zrobią nam miejsce i pozwolą swobodnie przejechać do przodu.

Inne publikacje na ten temat:

6 opinii

  1. Bardzo fajny artykuł. Teraz już wszystko mam sprostowane co do omijania i wyprzedzania. Dzięki! 😀

  2. Tomku co do jednej rzeczy zgodzić się nie mogę. Jeśli kierowca otworzy drzwi i w nie uderzymy to jest wina auta. Otworzył drzwi nie upewniając się czy może to zrobić.

    Prosiłbym jeszcze o zajęcie się tematem, że motorower może korzystać z pobocza, co nim jest i kiedy można nim jeździć. Dzięki.

  3. @dostawcy:
    Nie do końca – jeżeli omijasz pojazd stojący na ulicy to zgodnie z kodeksem Prawo o Ruchu Drogowym powinieneś zachować od niego bezpieczną odległość. Z drugiej stron Kodeks mówi, że przed otwarciem drzwi kierowca powinien upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia w ruchu.
    Dlatego każda sytuacja pozostaje do indywidualnej interpretacji funkcjonariusza drogówki lub w ostateczności sądu. Doświadczenie pokazuje jednak, że tutaj często kierowcy jednośladów są na przegranej pozycji, bo “przecież trzeba było grzecznie stać w kolejce”. A kierowca samochodu zawsze może się wytłumaczyć, że kiedy sprawdzał w lusterku, czy nikt nie jedzie – skuterzysty jeszcze tam nie było…

  4. Należy podkreślić, bo ludzie różnie interpretują pojęcie “droga jednokierunkowa”, że jeśli przeciwne kierunki ruchu oddzielone są pasem zieleni to są to dwie drogi jednokierunkowe, więc poza terenem zabudowanym można wyprzedzać z prawej strony jeśli jest to taka właśnie droga. Często spotykam się z twierdzeniem, że nie wolno wyprzedzać poza terenem zabudowanym na drogach typu obwodnice czy ekspresowe jeśli mają wyznaczone tylko dwa pasy ruchu, ale one łapią się pod pojęcie drogi jednokierunkowej, więc można.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button