Aktualnie czytasz:
Prawo: Skuter lub quad jako prezent pierwszokomunijny? Uwaga – fiskus wyciągnie rękę po należny podatek!
0

Quad lub skuter jako prezent na pierwszą komunię? Mimo iż zgodnie z prawem pociecha nie może jeszcze na nich jeździć to jednak często takie właśnie prezenty dostają z okazji tej uroczystości. Na dodatek za taki szpanerski prezent bardzo często trzeba jeszcze zapłacić podatek.

Wprawdzie sam pomysł kupna skutera czy też quada jest po prostu bezsensowny (do prowadzenia tych pojazdów uprawnia prawo jazdy kategorii AM i B1, a te można otrzymać dopiero po ukończeniu odpowiednio 14 i 16 roku życia), jednak w pierwszokomunijnym szaleństwie wiele rodzin po prostu za wszelką cenę chce się pokazać i kupuje taki właśnie nieprzydatny prezent. Pomijając fakt nakłaniania młodego człowieka do łamania prawa warto pamiętać, że taki prezent jest nie tylko nieodpowiedzialny ale i kłopotliwy. Dlaczego? Najczęściej trzeba od niego zapłacić podatek.

Zastępca naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Warszawie, Iwona Potyralla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznacza, że rodzice powinni znać wartość prezentów, które dostaje ich dziecko. Jeżeli darowiznę daje najbliższa rodzina (rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo), nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Skarbowego pod warunkiem, że jej wartość nie przekracza 9.637 zł. Jeżeli na prezent składa się kilka osób z rodziny to wartość ta wzrasta do kwoty 19.274 zł.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku prezentów od dalszej rodziny. Prezent od wujka czy cioci będzie wolny od podatku do kwoty 7.276 zł. W przypadku osób, które nie są z obdarowanym związane więzami rodzinnymi wartość prezentu wolnego od podatku spada do 4.902 zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Co zrobić kiedy pociecha zostanie obdarowana takim prezentem? Jej opiekunowie powinni taką darowiznę zgłosić na specjalnym druku SD-Z2. Mają na to pół roku od otrzymania prezentu. Podatek zależy od stopnia pokrewieństwa i wynosi od 3 do 12 %.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
50%
50%