Aktualnie czytasz:
Odbieranie prawa jazdy za prędkość w terenie zabudowanym: Nowe przepisy 2015 od poniedziałku
0

Od północy, 18 maja 2015 wchodzi w życie znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym. Nowym narzędziem policji ma być odbieranie za pokwitowaniem prawa jazdy każdemu kto w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o więcej, niż 50 km/h. To nowe i dotkliwe sankcje.

Przepisy dotkną zwłaszcza motocyklistów, którzy mają do dyspozycji sporo mocy i jednocześnie mało pokory za kierownicą jednośladu. Odebranie prawa jazdy będzie od 18 maja 2015 procedurą „automatyczną” na drodze administracyjnej. Uprawnienia zostaną przez policjanta wstrzymane na okres 3 miesięcy, jednak otrzymamy pokwitowanie ważne przez 24 h (będzie możliwość wrócenia swoim pojazdem do domu bez holowania). Po tym czasie obowiązywać nas będzie zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów na jakie posiadamy uprawnienia.

Oczywiście zabranie prawa jazdy stanowi jedynie „dodatek” do mandatu w wysokości od 400-500 PLN i 10 punktów karnych. Okres trzymiesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów skutkuje prawnie wstrzymaniem uprawnień. Za jazdę w tej sytuacji nie ponosi odpowiedzialności nasz ubezpieczyciel – w rezultacie każda kolizja/wypadek będzie skutkować regresem ubezpieczeniowym (zwrot kosztów odszkodowań).

Z kolei w przypadku zatrzymania nas przez policję nasz zakaz zostanie przedłużony o 6 miesięcy. Warto pamiętać, że wkrótce też wchodzą nowe zasady karania za jazdę bez prawa jazdy – minimum 3 000 zł kary.

 
Czytaj
REKLAMA

Odkryj Stylowe Jeansy Motocyklowe City Nomad

Polska marka, polska produkcja! Zero kompromisów. Najwyższa jakość i zaawansowane technologie. Wykonane z użyciem włókien 100% DuPont™ Kevlar®. Komplet certyfikowanych protektorów SAS-TEC® z regulacją położenia. Dopasowany krój i nowoczesny design. Poczuj styl, bezpieczeństwo i komfort!

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%