Prawo Jazdy AM: Odpowiadamy na pytania

Od soboty, 19.01.2013 obowiązuje nowa ustawa o kierujących pojazdami. Na jej mocy znika karta motorowerowa. Dotychczas wydane zachowują ważność do ukończenia pełnoletności. Potem należy je wymienić. Z kolei Ci, którzy dotychczas jeździli na dowód mogą jeździć dalej. Proste? Okazuje się, że nie...

Przez  ostatnie godziny pod naszym adresem [email protected] dyżurował nasz zespół redakcyjny w oczekiwaniu na Wasze wątpliwości dotyczące prawa jazdy AM i karty motorowerowej po zmianie przepisów. W sumie przez 24 godziny spłynęło do nas ponad 300 maili. Wiele pytań dotyczyło tych samych zagadnień. Dlatego wybraliśmy spośród nich kilkanaście najciekawszych.

Wojtek: Mam 13 lat, dziś czyli 19 stycznia 2013 roku weszła nowa kategoria na prawo jazdy AM. Moje pytanie dotyczy wymiany karty motorowerowej na AM, czy trzeba ukończyć 14 lat? Pytam o to ponieważ na niektórych portalach było tak a na niektórych, że nie. Chciałbym być pewien na 100%.
Zgodnie z zapisami nowej ustawy, do czasu ukończenia 14 roku życia musisz i możesz jeździć posiadając wyłącznie kartę.

Piotr: Mój brat przed wejściem tej ustawy o AM zdał egzamin teoretyczny, lecz nie udało mu się podejść do egzaminu, ze względu na pogodę (śnieg) czy jeżeli nie udało mu się dojść do praktycznego egzaminu, to ten teoretyczny jest już nie ważny z dniem dzisiejszym? czy jeśli zdał teorię, to może zdawać jeszcze na starych zasadach? 
Niestety nie ma już takiej możliwości. Nowa ustawa nie przewiduje takiej sytuacji.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Rafał: Mam 19 lat i jeżdżę skuterem na dowodzie, ponieważ zgubiłem kartę motorowerową. Czy jest taka możliwość jeżdżenia dalej na dowodzie czy będę musiał zrobić prawo jazdy?
Przed wejściem ustawy w życie miałeś ukończone 18 lat, zatem możesz dalej, dożywotnio jeździć posiadając wyłącznie dowód osobisty.

Artur: Witam jak to jest mam aktualnie 17 lat i kartę motorowerową, do kiedy powinienem ją wymienić i jaki jest koszt, i czy jak złapie policja mogę mieć nieprzyjemności z tego powodu? I jakie?
Kartę musisz wymienić przed ukończeniem 18 roku życia. Do tego czasu policja może jedynie Ciebie pouczyć o tej konieczności. Koszt wymiany to około 100 PLN.

Kamil: Kartę wyrobiłem już dwa lata temu , ale aktualnie mieszkam w UK , jaką mam możliwość wymienienia mojej starej karty motorowerowej na prawo jazdy kat.AM. Zameldowany nadal jestem w Polsce w Gnieźnie, tylko, że  jeśli już jadę do Polski to do Warszawy do babci. Co bym musiał zrobić, aby wyrobić prawo jazdy w Warszawie?
Zmienić miejsce zameldowania. Niestety wniosek o wydanie prawa jazdy AM należy składać w wydziale komunikacji relatywnym do miejsca zameldowania.

Norbert: Czy na kat. AM będą punkty karne?
Na pewno tak, nie wiadomo jednak od jakiej granicy wieku jej właściciela będą mogły być naliczane.

Inne publikacje na ten temat:

Kuba: Jeśli nie wymienię karty na prawo jazdy AM i będę się poruszać skuterem jak czeka mnie kara?
Żadna. Chyba, że skończysz 18 lat. Wówczas jej ważność wygasa.

WLKB: Mam 26 lat , jeżdżę skuterem do pracy od 6 lat. Czy nowe prawo mnie dotyczy?
Nie, przed wejściem prawa w życie miałeś ukończone 18 lat.

Jacek: Gdzie można zdawać prawo jazdy AM?
Kurs na AM będzie należało odbyć w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców, który będzie prowadzić takie szkolenia. Egzamin państwowy w WORD.

Paweł: Czy po wejściu tej ustawy będzie można jeździć na skuterze na prawo jazdy kat. B?
Tak, każda inna kategoria uprawnia do jazdy skuterem.

Kari59: Mam 16 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia muszę wymienić kartę motorowerową, ale nadal mogę prowadzić motorower na karcie motorowerowej.  Czyli mam to rozumieć tak, że na karcie motorowerowej mogę jeździć cały czas, a np. 2 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia wymienić ją dopiero na prawo jazdy AM?
Dokładnie tak.

Piotr: Wymiany na AM (bez konieczności zdawania egzaminu) należy dokonać przed ukończeniem pełnoletności. Co się stanie jeśli jej nie wymienię?
Będziesz traktowany jak kierowca bez uprawnień. Wymiana przed 18tymi urodzinami jest konieczna. Karta wówczas traci ważność.

Arek: Jeżeli posiadam kartę motorowerową to nie muszę jej wymieniać na te prawo jazdy AM dopiero przed ukończeniem 18 roku życia? Czyli to znaczy ze mogę jeździć dalej na karcie motorowerowej? Byłbym niezmiernie wdzięczny gdybyście mogli odpisali na mojego emaila.
Tak, dalej, do ukończenia osiemnastki możesz jeździć na karcie.

Mikass: Jeżeli dostałem kartę motorowerową 2 lata temu, mogę na niej jeździć bez żadnych konsekwencji do 18 roku życia, tak?
Tak, dalej, do ukończenia osiemnastki możesz jeździć na karcie.

Tomasz: Mam 23 lata, skuter posiadam od roku, czy kurs AM i A2 będzie mnie obowiązywał, czy mogę poruszać się skuterem tylko z dowodem osobistym?
Tak, przed wejściem prawa w życie miałeś ukończone 18 lat.

Wojtek: Chciałbym się zapytać jak wygląda sytuacja jeśli zdałem kartę motorowerową w 2012 r. i 14 urodziny mam dopiero w listopadzie. Czy też muszę wymienić kartę czy będę musiał zdawać te szkolenia na AM?
Po 14 urodzinach wymieniasz kartę motorowerową na prawo jazdy AM bez egzaminu.

Norbert: Co się stanie jeżeli podczas kontroli policyjnej nie będę miał AM tylko zwykłą kartę?
Karta jest ważna do 18 roku życia. Do tego czasu możesz w pełni legalnie jeździć motorowerem/skuterem. W razie kontroli policjant może Ciebie jedynie pouczyć o konieczności wymiany uprawnień.

Chincio: Posiadam już kartę motorowerowa i czy mogę już iść wymienić do urzędu na Prawo Jazdy AM:
Tak, już jutro. Nie zapomnij o badaniach lekarskich.

Patryk: Mam 14 lat i chciałbym na wiosnę zakupić skuter. Czy dopiero po ukończeniu 18 roku życia będę mógł zdawać na prawo jazdy AM?
Jeśli nie masz karty motorowerowej to na wiosnę będziesz mógł się zapisać na kurs i egzamin. Prawo Jazdy AM można zdobyć od 14 roku życia.

Hadesband: Jak Państwo myślicie kto będzie prowadził kursy na kategorię AM? Czy będą to OSK które mają kategorię B czy A a może obie?
Szkolenia na AM będzie prowadzić większość ośrodków.

Adam: Mam 17 lat i kartę motorowerową, kartę zdałem kilka lat wcześniej. Za rok będę pełnoletni, czy muszę wymieniać kartę motorowerową na prawo jazdy AM? 
Tak, przed osiemnastymi urodzinami.

Shazzik: Mam 32 lata i posiadam skuter Romet 50. Nie posiadam karty motorowej ani prawa jazdy. Czy na dowód osobisty mogę nim jeździć?
Tak, każdy, kto przed 19.01.2013 ukończył 18 lat może dalej jeździć na dowód.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy 2013: Raport
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych
Znaki Drogowe

Inne publikacje na ten temat:

59 opinii

 1. @Przemo178 – egzamin będziesz mógł zdawać najwcześniej 21 września 2014, więc odpowiedź na twoje pytanie jest oczywista 😉

 2. Jak zdam prawko na kategorie AM to czy będe mógł jeździć quadem powyżej 50cc,do 350kg i do 45km/h??Proszę o odpowiedż.Mi zdaje się że tak ale chce się upewnić.Z GÓRY DZIĘKI.

 3. mega4450 napisał:

  Witam. Czyli w 2013 roku już nie mogę zdawać na kartę motorowerową?

  Nie możesz, bo nie ma już czegoś takiego.
  Teraz masz prawo jazdy kat. AM.

 4. Chyba dokładnie od 19 stycznia br. Ile kosztuje to Ci nie powiem dokładnie, ale słyszałem, że koło 1000 zł. Zadzwoń do jakiejś szkoły nauki jazdy i zapytaj po prostu.

 5. Witam.mam 15 lat pochodzę z Sieradza chcę zrobic Prawo Jazdy AM z skrzynią manualną w Sieradzu żadnym ośrodku nie ma Motorowera ze skrzynią manualną co mam zrobić ? Dowiedziałem się że jesli zrobie na skrzyni Automatycznej to tylko na Automacie bede mógł jezdzić a ja chcę na Manualnej ale tak jak napisałem wyzej nie ma Motorowera z Manualną ?

 6. Nie, nie da się. To, że w chwili wejścia w życie nowej ustawy, byłeś pełnoletni upoważnia Cię jedynie do tego, by po drogach publicznych poruszać się motorowerem. Zdobycie natomiast uprawnień AM wiąże się z koniecznością odbycia kursu i zdania egzaminów.
  Bycie pełnoletnim nie jest równoznaczne ze zdobyciem uprawnień AM.

 7. Witam Wszystkich , mam mały problemik , mam ukończone 28 lat, mieszkam w norwegi , z odpowiedzi się dowiedziałem że mogę na dowód jeździć , ale mieszkam teraz w norwegi , i tu jest potrzebne właśnie prawo jazdy na skuter AM , czy da się zrobić bez testów w pl takie prawko ? może jakieś unijne upoważnienie ?, pytam o to bo w pl nigdy nie jestem dość czasu żeby zdać na kategorie AM .

 8. Witam Wszystki mam takie małe pytanko jak nie mam karty AM to bede mógł podejść do kategori A1 czy będę musiał zdawać kartę AM a potem katre na A1 ??

 9. mam pytanie na przykład jak ma sie 14 lat a trzeba zgode opiekuna czyli rodzica to czy może to być brat który jest pełnoletni być

 10. Witam mam 27 lat mam pytanie czy jak ukończyłem 18 lat przed rokiem 2013 jeździłem skuterem na dowód i teraz zakupiłem samochód aixsam 50cm czy nadal mogę jeździć na dowód?

 11. Mogę jeździć na dowod ale tylko po naszym kraju. A jak to jest, jak chcę wyjechać za granicę? Muszę iść na kursy ? Czy dostanę kat. AM w urzędzie?

 12. Mam pytanie czy posiadając prawo jazdy na kategorię am chcąc zrobić sobie a1 muszę ponownie podchodzić do kursu szkoleniowego? Czy mogę odrazu podejść tylko do części praktycznej, chce sie upewnić gdyż dużo moich znajomych znajomych właśnie sie ze mną kłóci o to, ze kat am różni sie wieloma przepisami od a1, moim zdaniem mogę podejść do egzaminu praktycznego bez pochodzenia do do teorii, proszę o wasze zdanie!

 13. Witam, 22 lipca 2020 kończę 25 lat.Jeżdzę skuterem.Czy muszę iść na prawo jazdy AM, mając do tej pory kartę motorowerową? Czy wystarczy tylko wymienić na „plastik”?Złapała mnie policja i twierdzą,że nie mam uprawnień do kierowania skuterem,była laweta i mandat 200zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button