Prawo Jazdy AM: Nowe Szczegóły

Ostatnia rozmowa z Janem Szumiałem z Praskiej Auto Szkoły w Skuterowo.com wywołała lawinę maili, pytań, komentarzy. Zainteresowani przygotowywaną rewolucją w kwestii prawa jazdy na skuter dzisiaj mogą liczyć na nowe szczegóły.

Skuterowo.com: Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą mogli ją wymienić na prawo jazdy AM?

Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą mogły wymienić ją na prawo jazdy kat. AM. Warunkiem będzie zdanie jej w odpowiednim Urzędzie ze względu na miejsce zamieszkania/zameldowania, dostarczenie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych (od lekarza upoważnionego do badań kierowców i kandydatów na kierowców), aktualnego zdjęcia i wniesienie opłaty za wydanie prawa jazdy. Urząd przed wydaniem uprawnień dokona sprawdzenia czy osoba ubiegająca się o wydanie dokumentu nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Skuterowo.com:  A co z wiekiem. Czy prawo jazdy AM będzie obowiązywać każdego? A może tylko czternastolatków? Prawo przecież nie działa wstecz…

Jan Szumiał: Osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy będą miały ukończone 18 lat nie będą musiały posiadać uprawnień do kierowania motorowerem (prawa jazdy kat. AM). Minimalny wiek – 14 lat. Osoby ubiegające się o prawo jazdy tej kategorii, które nie będą miały ukończonych lat 18, będą musiały mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Skuterowo.com: Jakie pojazdy będzie mógł prowadzić nastolatek?

Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletny instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletni instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jan Szumiał: Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim. Przypomnijmy:
Motorower to pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm sześciennych lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Jak widać zmieni się definicja motoroweru i uprawnień do kierowania przez osoby posiadające prawo jazdy kat: AM w stosunku do uprawnień dotychczasowej karty motorowerowej.
Ponieważ część z tych przepisów nie jest zawarta w samej ustawie tylko w  projektach rozporządzeń do tej ustawy, może (co nie jest wykluczone) ulec zmianom. Mowa tutaj również o samym zakresie szkolenia i egzaminowania.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Materiał jest uzupełnieniem do publikacji Skuterowo.com Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć?
Czytaj więcej o prawie jazdy na skuter (AM).

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

27 opinii

 1. A co jeśli teraz zdam moto mając 13 lat a 14 skończę 4.03, czyli 3 miesiące po wejściu nowej ustawy? Przez 3 mies. nie będę mógł jeździć? Serio po prało im się w tych łbach…

 2. Nadal się upierają przy blokadach i tej bezsensownej prędkości maksymalnej… Aj, szkoda gadać 😛 Mogli by zrobić przynajmniej jakąś furtkę dla posiadaczy normalnego prawa jazdy (kat A i B), na zdjęcie blokad w świetle prawa. Ale nie, “typu pojazdu nie można zmienić” – odpowiedzą nam. Ciekawe, że MOŻNA jednak zmienić przed sprzedażą motocykl w motorower, zakładając różne blokady 😉

 3. Prawo nie działa wstecz, więc jakim cudem mając karte motorowerową mam od nowa zdawać na AM? To jest chore.

 4. Mam pytanie czy jesli podiadam juz karte motorowerowa to obowiazkowa jest wymiana na prawojazdy AM ?

 5. przemco to powiedz mi bo jestem ciemny i zrozumiałem że znowu będę musiał to zdawać..

 6. damianus000999: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą mogły wymienić ją na prawo jazdy kat. AM

  Rozumiesz? Oddajesz kartę, płacisz i dostajesz prawko

 7. A co ze skuterami o większej pojemności, niż 50ccm i osiągającymi większą prędkość, niż 45km/h?

 8. @jarek1003: Max dozwolona pojemność silnika, będzie mogła wynosić MNIEJ niż 50 ccm. Czyli np. 49,5 to będzie idealnie – Standardowy skuter.
  OSOBY UKOŃCZYWSZY 18 lat, w dniu wejścia ustawy o prawie jazdy kategorii AM – NIE muszą zdawać ŻADNEGO Egzaminu. Jeżdżą tylko i wyłącznie z Dowodem Osobistym jak i papierami motorka.
  Osoby, które nie ukończyły 18 lat – MUSZĄ zrobić prawo jazdy kat. AM.
  Ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku. Czyli bodajże 1 stycznia 2013 roku.

 9. @Daroi: W takim wypadku potrzebne jest uprawnienie kierowania pojazdem w formie prawa jazdy kategorii B.

 10. Pshemo co ty za bzdury wypisujesz ???
  Jak nie masz pojęcia to nie wprowadzaj innych w błąd !!

  Do poruszania się skuterami o większej pojemności niż 50 ccm potrzebne jest prawo jazdy kategorii A (np. A 1 do 125 ccm)

 11. Mam pytania bo ja tu juz chlopacy nic nie ogarniam ;oooooo
  1.Kiedy wchodzi ustawa am ?
  2.Co będe mial miec/zrobic gdy bd mial zamieniac na kat.Am ?
  3Jaka moze byc predkosc max ?
  4.co jak jest max 45 a moj skter jezdzi np. 100 max ? co w tym wypadku zrobic ?????

 12. jeśli ktoś chce prowadzić skuter/motorower w 2013roku a ma już karte motorowerową i chce ją wymienić na AM musi posiadać zaświadczenie o przebytej ospie, zaswiadczenie o niekaralności , przypisać jeden procent podatków na związek romów w polsce a jak ma mnie niż 16 lat to dodatkowo musi przejść 14-to dniowy kurs tańca towarzyskiego

 13. Wyrobienie prawa jazdy będzie kosztować 100zł, ponieważ od 19 stycznia oprócz nowych kategorii będą nowe, wyższe ceny wyrobienia prawka.
  (Do 19 stycznia opłata ta wynosi 84zł, jednak państwo chce zedrzeć z nas jak najwięcej pieniędzy)

 14. Zobacz tylko jak zostało zadane pytanie: \”Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą MOGLI ją wymienić na prawo jazdy AM?\”. Dlatego tak sformułował odpowiedź. Poszukam art. gdzie było jasno sformułowana ta kwestia. Jak znajdę to wkleję.

 15. “Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą MOGŁY wymienić ją na prawo jazdy kat. AM.”
  Właśnie “MOGŁY”, a nie musiały.
  To ja już nic nie wiem. Zmieniają to wszystko, żeby tylko kase z ludzi zedrzeć.

 16. a to będzie trzeba mieć typowo skończone czternaście lat ? i czy tego nie da się jakoś obejść ? (bo chciałem zdawać na kartę motorowerową bo skończę dopiero trzynaście lat 25.03.2013r. a te przepisy wchodzą od 19.01.2013r.) i muszę czekać do ukończenia czternastu lat (25.03.2014r.) ? proszę o poradę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button