Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy AM: Nowe Szczegóły
27

Ostatnia rozmowa z Janem Szumiałem z Praskiej Auto Szkoły w Skuterowo.com wywołała lawinę maili, pytań, komentarzy. Zainteresowani przygotowywaną rewolucją w kwestii prawa jazdy na skuter dzisiaj mogą liczyć na nowe szczegóły.

Skuterowo.com: Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą mogli ją wymienić na prawo jazdy AM?

Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą mogły wymienić ją na prawo jazdy kat. AM. Warunkiem będzie zdanie jej w odpowiednim Urzędzie ze względu na miejsce zamieszkania/zameldowania, dostarczenie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych (od lekarza upoważnionego do badań kierowców i kandydatów na kierowców), aktualnego zdjęcia i wniesienie opłaty za wydanie prawa jazdy. Urząd przed wydaniem uprawnień dokona sprawdzenia czy osoba ubiegająca się o wydanie dokumentu nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Skuterowo.com:  A co z wiekiem. Czy prawo jazdy AM będzie obowiązywać każdego? A może tylko czternastolatków? Prawo przecież nie działa wstecz…

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Jan Szumiał: Osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy będą miały ukończone 18 lat nie będą musiały posiadać uprawnień do kierowania motorowerem (prawa jazdy kat. AM). Minimalny wiek – 14 lat. Osoby ubiegające się o prawo jazdy tej kategorii, które nie będą miały ukończonych lat 18, będą musiały mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Skuterowo.com: Jakie pojazdy będzie mógł prowadzić nastolatek?

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletny instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletni instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jan Szumiał: Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim. Przypomnijmy:
Motorower to pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm sześciennych lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Jak widać zmieni się definicja motoroweru i uprawnień do kierowania przez osoby posiadające prawo jazdy kat: AM w stosunku do uprawnień dotychczasowej karty motorowerowej.
Ponieważ część z tych przepisów nie jest zawarta w samej ustawie tylko w  projektach rozporządzeń do tej ustawy, może (co nie jest wykluczone) ulec zmianom. Mowa tutaj również o samym zakresie szkolenia i egzaminowania.

Materiał jest uzupełnieniem do publikacji Skuterowo.com Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć?
Czytaj więcej o prawie jazdy na skuter (AM).

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
67%
27 Komentarze
1 2 3
 • Zdjęcie profilowe
  4 stycznia 2013 at 13:09

  Po raz setny (?)… trzeba.

 • Zdjęcie profilowe KOWOL__PL
  4 stycznia 2013 at 14:02

  Ale chyba nie trzeba obowiązkowo wymieniać karty na prawko co?

 • Zdjęcie profilowe
  4 stycznia 2013 at 14:25

  Zobacz tylko jak zostało zadane pytanie: \”Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą MOGLI ją wymienić na prawo jazdy AM?\”. Dlatego tak sformułował odpowiedź. Poszukam art. gdzie było jasno sformułowana ta kwestia. Jak znajdę to wkleję.

 • Zdjęcie profilowe KOWOL__PL
  4 stycznia 2013 at 14:36

  „Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą MOGŁY wymienić ją na prawo jazdy kat. AM.”
  Właśnie „MOGŁY”, a nie musiały.
  To ja już nic nie wiem. Zmieniają to wszystko, żeby tylko kase z ludzi zedrzeć.

 • Zdjęcie profilowe wodka85
  4 stycznia 2013 at 15:32

  aleeeeż skądże wcale nie trzeba wymieniać,ale pierwsze 1000 osób które to zrobi dostanie prawo jazdy kat.B gratis!!!

 • Zdjęcie profilowe amator
  4 stycznia 2013 at 21:37

  a to będzie trzeba mieć typowo skończone czternaście lat ? i czy tego nie da się jakoś obejść ? (bo chciałem zdawać na kartę motorowerową bo skończę dopiero trzynaście lat 25.03.2013r. a te przepisy wchodzą od 19.01.2013r.) i muszę czekać do ukończenia czternastu lat (25.03.2014r.) ? proszę o poradę 🙂

 • Zdjęcie profilowe mazda1309
  24 marca 2013 at 10:03

  Tu możecie pobrać aktualne testy kategorie A,B,C,D,T
  http://nowetestynaprawojazdy.pl/