Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy AM: Nowe Szczegóły
27

Ostatnia rozmowa z Janem Szumiałem z Praskiej Auto Szkoły w Skuterowo.com wywołała lawinę maili, pytań, komentarzy. Zainteresowani przygotowywaną rewolucją w kwestii prawa jazdy na skuter dzisiaj mogą liczyć na nowe szczegóły.

Skuterowo.com: Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą mogli ją wymienić na prawo jazdy AM?

Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą mogły wymienić ją na prawo jazdy kat. AM. Warunkiem będzie zdanie jej w odpowiednim Urzędzie ze względu na miejsce zamieszkania/zameldowania, dostarczenie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych (od lekarza upoważnionego do badań kierowców i kandydatów na kierowców), aktualnego zdjęcia i wniesienie opłaty za wydanie prawa jazdy. Urząd przed wydaniem uprawnień dokona sprawdzenia czy osoba ubiegająca się o wydanie dokumentu nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Skuterowo.com:  A co z wiekiem. Czy prawo jazdy AM będzie obowiązywać każdego? A może tylko czternastolatków? Prawo przecież nie działa wstecz…

Jan Szumiał: Osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy będą miały ukończone 18 lat nie będą musiały posiadać uprawnień do kierowania motorowerem (prawa jazdy kat. AM). Minimalny wiek – 14 lat. Osoby ubiegające się o prawo jazdy tej kategorii, które nie będą miały ukończonych lat 18, będą musiały mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Skuterowo.com: Jakie pojazdy będzie mógł prowadzić nastolatek?

Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletny instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletni instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jan Szumiał: Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim. Przypomnijmy:
Motorower to pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm sześciennych lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Jak widać zmieni się definicja motoroweru i uprawnień do kierowania przez osoby posiadające prawo jazdy kat: AM w stosunku do uprawnień dotychczasowej karty motorowerowej.
Ponieważ część z tych przepisów nie jest zawarta w samej ustawie tylko w  projektach rozporządzeń do tej ustawy, może (co nie jest wykluczone) ulec zmianom. Mowa tutaj również o samym zakresie szkolenia i egzaminowania.

Materiał jest uzupełnieniem do publikacji Skuterowo.com Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć?
Czytaj więcej o prawie jazdy na skuter (AM).

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
33%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
67%
27 Komentarze
1 2 3
 • Zdjęcie profilowe
  4 stycznia 2013 at 13:09

  Po raz setny (?)… trzeba.

 • Zdjęcie profilowe KOWOL__PL
  4 stycznia 2013 at 14:02

  Ale chyba nie trzeba obowiązkowo wymieniać karty na prawko co?

 • Zdjęcie profilowe
  4 stycznia 2013 at 14:25

  Zobacz tylko jak zostało zadane pytanie: \”Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą MOGLI ją wymienić na prawo jazdy AM?\”. Dlatego tak sformułował odpowiedź. Poszukam art. gdzie było jasno sformułowana ta kwestia. Jak znajdę to wkleję.

 • Zdjęcie profilowe KOWOL__PL
  4 stycznia 2013 at 14:36

  „Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą MOGŁY wymienić ją na prawo jazdy kat. AM.”
  Właśnie „MOGŁY”, a nie musiały.
  To ja już nic nie wiem. Zmieniają to wszystko, żeby tylko kase z ludzi zedrzeć.

 • Zdjęcie profilowe wodka85
  4 stycznia 2013 at 15:32

  aleeeeż skądże wcale nie trzeba wymieniać,ale pierwsze 1000 osób które to zrobi dostanie prawo jazdy kat.B gratis!!!

 • Zdjęcie profilowe amator
  4 stycznia 2013 at 21:37

  a to będzie trzeba mieć typowo skończone czternaście lat ? i czy tego nie da się jakoś obejść ? (bo chciałem zdawać na kartę motorowerową bo skończę dopiero trzynaście lat 25.03.2013r. a te przepisy wchodzą od 19.01.2013r.) i muszę czekać do ukończenia czternastu lat (25.03.2014r.) ? proszę o poradę 🙂

 • Zdjęcie profilowe mazda1309
  24 marca 2013 at 10:03

  Tu możecie pobrać aktualne testy kategorie A,B,C,D,T
  http://nowetestynaprawojazdy.pl/