Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć nowe prawko?

Co to jest prawo jazdy AM. Kiedy i kogo będzie obowiązywać. Jak będzie przebiegać egzamin na tę kategorię. O tym dla Skuterowo.com Jan Szumiał z Praskiej Auto Szkoły.

Jan Szumiał: Obecnie żeby jeździć motorowerem, bo musimy powiedzieć, że skuter to nie jest zawsze motorower, bo niektórzy kojarzą skuter z motorowerem. Skuter jest po prostu rodzaj zabudowy motocykla albo motoroweru. Natomiast motorower jest to pojazd o pojemności do 50 cm3 silnika i ograniczonej prędkości.

Pojazd taki może rozwijać nie większą prędkość niż 45 km/h. Jeżeli rozwija większą prędkość, a ma pojemność 50 cm3 już to nie jest motorower. Obecnie żeby poruszać się motorowerem trzeba mieć ukończone lat 13 i posiadać kartę motorowerową. Kartę taką wydaję dyrektor szkoły po przeprowadzeniu egzaminu i teoretycznego i praktycznego, albo przez dyrektora albo przez osobę upoważnioną do tego – i to już wystarczy by już poruszać się po drogach motorowerem. +

Musimy pamiętać, że jest to pojazd mechaniczny, który jednak jakiś umiejętności wymaga i odpowiedniego stanu fizycznego. Do tej pory, jeżeli nawet dyrektor szkoły widzi, że stan zdrowotny dziecka nie odpowiada czy nie pozwala na prowadzenie pojazdu, jeżeli dziecko umie jeździć a zna przepisy ruchu drogowego może dostać kartę motorowerową. Druga rzecz – żeby obecnie poruszać się motorowerem mając lat 18 nie trzeba żadnych uprawnień. To również jest problem jeżeli chodzi o alkohol. Mnóstwo osób po spożyciu alkoholu mimo tego, że ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami właściwie jako takich uprawnień potrzebnych do kierowania motorowerem nie potrzebuje i stąd jest potrzeba, żeby wprowadzić nowe kategorie. Uprawnieniem tym będzie prawo jazdy kategorii AM, zastępujące dotychczasową kartę motorowerową. Będzie podniesiona dolna granica wieku, nie 13, a 14 lat i będzie trzeba przejść najpierw badania lekarskie identyczne jak na prawo jazdy. Trzeba będzie mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Następnie będzie trzeba odbyć kurs, identyczny kurs jak na kategorię A z przepisów ruchu drogowego, z umiejętności poruszania się i zdać egzamin państwowy. Wtedy będziemy mogli jeździć pojazdami z zakresu kategorii AM, czyli motorowerami. Tu można powiedzieć, że : “No dobrze, ale prawo nie może działać wstecz”. Co mają zrobić osoby, które mają już ukończone 18 lat i do tej pory jeżdżą motorowerami? Czy te osoby też będą musiały przechodzić szkolenie, zdawać egzaminy? Tak jak mówiłem, prawo nie cofa się w związku z tym będzie to przesunięte stopniowo. Osoby, które w przyszłym roku skończą 18 lat będą musiały ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, w następnym roku 19 latkowie i tak dalej będzie szło, czyli za 10 lat będą musiały mieć prawo jazdy AM osoby, które ukończą lat 28.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

37 opinii

 1. “Osoby, które w przyszłym roku skończą 18 lat będą musiały ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, w następnym roku 19 latkowie i tak dalej będzie szło, czyli za 10 lat będą musiały mieć prawo jazdy AM osoby, które ukończą lat 28.”

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Mam obecnie 28 lat – czy to znaczy że za 10 lat muszę robić kategorię AM?

 2. Uf a już myślałem, że nie kupię sobie skutera, bo chyba lekarz nie zgodziłby się na wydanie takiego prawa jazdy ze w względu na mój wzrok. Na szczęście mnie to nie dotyczmy bo już mam skończone 27 a przy zakupie pewnie i 28. Wiele osób pewnie stwierdzi no tak “krecik” na skuterze nie powinien jeździć. Jednak to co widzę jak jeżdżąc do pracy jak kierowcy wymijają mnie na podwójnej ciągłej na przejeździe kolejowym na psach dla pieszych, to sądzę że prawko powinien dostać każdy z oświadczeniem, że postara się nie zabić siebie lub innych przez rok i tyle. Sorry za sarkazm.

 3. Jak masz teraz 28 lat to nie będziesz musiał robić kategorii…. Osoby, które w przyszłym roku skończą 18 lat będą tą granicą, czyli wszyscy starsi nie będą musieli a wszyscy młodsi będą musieli…

 4. czyli co ? jak jestem rocznik 1996 to żeby teraz jeżdzic skuterem będe musiał zdać ten nowy test ? CZYLI JAK MAM KARTE MOTOROWEROWA TO MOGE JĄ WYŻUCIĆ BO NIEOPŁACA MI SIE TERAZ KUPOWAC SKUTERA BO ŻEBY NIM JEŻDZIC MUSZE NAJPIERW ZDAC NOWY EGZAMIN. TO JEST CHORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 5. no właśnie nie wiem czy będziesz musiał bo prawo nie działa wstecz. Czyli teoretycznie jak masz kartę motorowerową albo zrobisz ją w tym roku to nie powinno Cie to objąć. Ale lepiej poszukaj odpowiedzi gdzieś jeszcze.

 6. [quote]Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Mam obecnie 28 lat – czy to znaczy że za 10 lat muszę robić kategorię AM?[/quote]

  Czytanie ze zrozumieniem Panowie…
  Sięgnie to tych co w następnym roku będą mieli 18 lat, a za 10 lat taki 18 latek będzie miał 28, za 20 lat 38, itd 😉

  Więc jazda na tak zwany “dowód” nie bezie obowiązywać tych co bedą w następnym roku mieli 18 i następnych 18 latków w kolejnych latach… i od danego rocznika, będzie wymagane prawko, bez możliwości jazdyna dowód.
  Wy też za 10 lat przecież nie będziecie mieli tych 20, 30 40 obecnych, prawda? 😀

 7. Moim zdaniem powinni zrobić coś takiego, ze jak ktoś ma już prawo jazdy na samochód , to żeby mógł tez jeździć na tym prawku motorowerem , ale widzę ze to bardziej chodzi o pieniądze niż o bezpieczeństwo , kartę motorowerową robiło się za darmo albo jakieś tam grosze chyba 10 zł a na AM to tak jak na motor ma być .

 8. Oczywiście, że pieniądze, a wmawia nam się że o bezpieczeństwo.
  Dlaczego w krajach gdzie łatwiej jest zdać prawko, zdaje się je w znacznie wcześniejszym wieku, oraz nie ma tak skomplikowanych testów / przesiewu na egzaminach, albo nawet istnieje coś takiego jak “przyuczenie przez znajomego w roli instruktora” (jeździsz z “Lką” w samochodzie, a obok Ciebie kumpel mający prawko), lub tak jak wspomniałeś ludzie mający “B” mogą prowadzić moto do pojemności 125 cm3, jeździ się bezpieczniej niż w PL?

  Tu nie o trudność egzaminu chodzi i o skuteczność przesiewu, tylko o kulturę jazdy, wynikającą z nieuchronności prawa.

  Czego uczy egzamin tak naprawdę?
  Teorii praktycznie, bo i tak doświadczenie zdobywasz w ciągu jazdy później.

  Nie zastanawiał Was fakt, dlaczego nasi rodacy na zachodzie i w Czechach / Słowacji jeżdżą przepisowo, nie wyprzedzają na 3go, itp (poza wyjątkami)?

  Nagle stajemy się poza naszymi granicami kulturalnymi i miłymi dla innych kierowcami.

  I nie są potrzebne ograniczenia do 50, schowany w krzakach policjant, itp – miasta są tam tak monitorowane, że lepiej nie ryzykować mandatu… zresztą działa też i efekt w stylu “skoro inni tak jeżdżą to ja się dostosuje”… wiec jest podobnie jak u nas, tylko na odwrót.

  Owszem nie wszędzie jest idealnie “tam”, ale ogólnie lepiej niż u nas.

 9. Panie Janie Szumiał-kompromitujesz siebie i swoją szkołę jazdy tymi wypowiedziami a zarazem wprowadzasz w błąd.Po pierwsze przed wejściem w życie ustawy kto miał kartę motorowerową będzie mógł ją za opłatą wymienić na prawo jazdy kat.AM.Po drugie osoby które ukończą 18 lat przed wejściem w życie ustawy będą mogli jezdzić na tzw.dowód osobisty.Po trzecie nie ma żadnego przesunięcia czasowego dot. zdawania egzaminu na kat.AM.Proszę się zapoznać dokładnie z ustawą panie Szumiał a administracje portalu proszę o usunięcie wideo i jego wypowiedzi z sieci tego pseudo eksperta by nikt więcej się nie musiał denerwować na dowód tego link do strony gdzie rzetelnie wytłumaczono o co tak na prawdę biega w tej nowelizacji ustawy i samym prawo jazdy kat.AM http://www.naukajazdy-malta.pl/motor.html

 10. ej kurde ja już tego nie rozumiem -.- mam 21 lat, jeżdżę na tzw. dowód czyli co? za 3 lata bd musiał robić prawko AM? a jak sobie zrobię A to już bd miał luz? dzięki za odp.
  Pzdr.
  Melman

 11. chcą nas nauczyć kultury jazdy??? wystarczy popatrzeć jak uczą nowych kierowców szok ,mało chodzi o kase ,w innych krajach niema takich trudności co do skuterów

 12. No i wreszcie ktos wyjasnil o co chodzi z tymi nowymi przepisami. Nie bedzie balaganu a ornosnie wideo przylaczam sie do “przedmowcy”

 13. a to ci nowość to teraz jak mam to rozumieć? Obecnie mam 19lat za rok będę miał 20 dokładnie w marcu i co żeby poruszać się motorowerem 50ccm to będę musiał robić jakieś śmieszne prawko na AM?? Czy mnie to nie będzie dotyczyło?

 14. remek1106 ja mam 15 lat i kartę motorowerową czyli mam uprawnienia do kierowania motorowerem a ze prawo nie działa wstecz to karty mi nie zabiorą i nie będę musiał zdawać drugi raz bo to było by bez sensu ewentualnie aby zarobić na nas pieniądze będziemy musieli wymienić tak jak mówisz papierek na plastik

 15. Pan Jan wbrew pozorom ogarnął tylko tak to jest napisane że trzeba nad tym z butelka wódki usiąść.
  Wieć jeżeli ktoś na przykład w przyszłym roku skończy 18 lat to zgodnie z ustawa nie może prowadzić motoroweru bez AM.
  Ale przypuścmy że dany delikwent nie jest zainteresowany prowadzeniem jednośladu, a przypadkiem po 10 ciu latach (od wejscia ustawy w zycie) czyli w wieku 28 lat zapragnie mieć skuter.
  Wówczas pomimo ze ma 28 lat to będzie musiał mieć AM.
  Tylko dlatego że gdy przepisy wchodziły w zycie był niepełnoletni.
  Nawet jak jak ktoś będzie miał 40 lat to bedzie musiał w 2053 roku robic AM tylko dlatego że w momencie wejścia ustawy w zycie był niepełnoletni.
  Ustawa nie dotyczy osób które ukończą 18 lat przed okresem jej obowiazywania czyli przed styczniem 2013.
  Trochę to skomplikowane ale myslę że Panu Janowi własnie o to chodziło

 16. A jak dla mnie kolejny durny przepis.Jak wprowadzono instalacje na gaz do samochodów to zaraz za tym przyszła akcyza ,bo można na tym zarobić. To samo jest w tym przypadku. Ja jeżdżę motorowerami od 12 roku życia a teraz mam 38 i nie miałem całe szczęście żadnego wypadku i żadne prawo jazdy nie było mi potrzebne przez tyle lat. Jak w szkołach była by porządna edukacja to nie było by tylu wypadków z udziałem nieletnich i czy to na skuterze czy rowerze. Poza tym jak ktoś ma trochę oleju w głowie to żadne prawo jazdy nie będzie mu potrzebne a jak niema to i prawo jazdy mu nie pomoże.pozdrawiam

 17. witam. Z tego co jest podane powyżej kogo będzie dotyczyć prawo jazdy AM rozumiem że mając w dniu dzisiejszym 56 lat i jeżdząc na dowód osobisty nie muszę się ubiegać o to prawo jazdy.
  Skoro 18-latek musi się ubiegać w 2013r, 19-latek w 2014 a 28-letek za 10 lat to ja za 56 lat ale tego nie doczekam bo będę mówiąc delikatnie na tamtym świecie.
  Tak więc chodzi mi konkretnie czy muszę się ubiegać o to prawo jazdy ( jeżeli tak to kiedy ), czy mogę po prostu w dalszym ciągu bez problemowo jeździć wyłącznie na dowód osobisty.

  Pozdrawiam

 18. zwalone to prawo:D
  Mój keeway na full seri/blokadach popyla 55:D i co 10 za dużo:D To motocykl niech mnie dorwio:D

 19. Mam pytanie , mam teraz 13 lat i 14 ( które są potrzebne do zrobienia AM ) skończę 21 kwietnia . Z tego wynika , że jak wejdzie AM , to będę miał 13 lat . Czyli co , będę musiał czekać do urodzin i zdawać na AM , czy po prostu wymienią mi dopiero po urodzinach, a może wymienią mi od razu , bo teoretycznie nie mogą mi odebrać ustawowo uprawnień do jazdy ( chyba , że się mylę ) ( jeśli popełniłem jakieś błędy to przepraszam )

 20. Wystarczy dokładnie pomału przeczytać a pisze wyraznie kto musi a kto nie proste ja mam 57 lat nie mam problemu ze zrozumieniem a wy młodzi pytacie po kilka razy wstyd .

 21. Sory , ale o twojej sytuacji mówili wiele razy i fachowcy , i potem na forach . A o takiej jak ja to jeszcze nie słyszałem , żeby ktoś mówił ani pisał .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button