Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć nowe prawko?
37

Co to jest prawo jazdy AM. Kiedy i kogo będzie obowiązywać. Jak będzie przebiegać egzamin na tę kategorię. O tym dla Skuterowo.com Jan Szumiał z Praskiej Auto Szkoły.

Jan Szumiał: Obecnie żeby jeździć motorowerem, bo musimy powiedzieć, że skuter to nie jest zawsze motorower, bo niektórzy kojarzą skuter z motorowerem. Skuter jest po prostu rodzaj zabudowy motocykla albo motoroweru. Natomiast motorower jest to pojazd o pojemności do 50 cm3 silnika i ograniczonej prędkości.

Pojazd taki może rozwijać nie większą prędkość niż 45 km/h. Jeżeli rozwija większą prędkość, a ma pojemność 50 cm3 już to nie jest motorower. Obecnie żeby poruszać się motorowerem trzeba mieć ukończone lat 13 i posiadać kartę motorowerową. Kartę taką wydaję dyrektor szkoły po przeprowadzeniu egzaminu i teoretycznego i praktycznego, albo przez dyrektora albo przez osobę upoważnioną do tego – i to już wystarczy by już poruszać się po drogach motorowerem. +

Musimy pamiętać, że jest to pojazd mechaniczny, który jednak jakiś umiejętności wymaga i odpowiedniego stanu fizycznego. Do tej pory, jeżeli nawet dyrektor szkoły widzi, że stan zdrowotny dziecka nie odpowiada czy nie pozwala na prowadzenie pojazdu, jeżeli dziecko umie jeździć a zna przepisy ruchu drogowego może dostać kartę motorowerową. Druga rzecz – żeby obecnie poruszać się motorowerem mając lat 18 nie trzeba żadnych uprawnień. To również jest problem jeżeli chodzi o alkohol. Mnóstwo osób po spożyciu alkoholu mimo tego, że ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami właściwie jako takich uprawnień potrzebnych do kierowania motorowerem nie potrzebuje i stąd jest potrzeba, żeby wprowadzić nowe kategorie. Uprawnieniem tym będzie prawo jazdy kategorii AM, zastępujące dotychczasową kartę motorowerową. Będzie podniesiona dolna granica wieku, nie 13, a 14 lat i będzie trzeba przejść najpierw badania lekarskie identyczne jak na prawo jazdy. Trzeba będzie mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Następnie będzie trzeba odbyć kurs, identyczny kurs jak na kategorię A z przepisów ruchu drogowego, z umiejętności poruszania się i zdać egzamin państwowy. Wtedy będziemy mogli jeździć pojazdami z zakresu kategorii AM, czyli motorowerami. Tu można powiedzieć, że : "No dobrze, ale prawo nie może działać wstecz". Co mają zrobić osoby, które mają już ukończone 18 lat i do tej pory jeżdżą motorowerami? Czy te osoby też będą musiały przechodzić szkolenie, zdawać egzaminy? Tak jak mówiłem, prawo nie cofa się w związku z tym będzie to przesunięte stopniowo. Osoby, które w przyszłym roku skończą 18 lat będą musiały ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, w następnym roku 19 latkowie i tak dalej będzie szło, czyli za 10 lat będą musiały mieć prawo jazdy AM osoby, które ukończą lat 28.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
33%
0%
37 Komentarze
1 2 3 4
 • Zdjęcie profilowe Jantar54
  23 sierpnia 2012 at 20:16

  witam. Z tego co jest podane powyżej kogo będzie dotyczyć prawo jazdy AM rozumiem że mając w dniu dzisiejszym 56 lat i jeżdząc na dowód osobisty nie muszę się ubiegać o to prawo jazdy.
  Skoro 18-latek musi się ubiegać w 2013r, 19-latek w 2014 a 28-letek za 10 lat to ja za 56 lat ale tego nie doczekam bo będę mówiąc delikatnie na tamtym świecie.
  Tak więc chodzi mi konkretnie czy muszę się ubiegać o to prawo jazdy ( jeżeli tak to kiedy ), czy mogę po prostu w dalszym ciągu bez problemowo jeździć wyłącznie na dowód osobisty.

  Pozdrawiam

 • Zdjęcie profilowe przemokras
  10 grudnia 2012 at 16:48

  zwalone to prawo:D
  Mój keeway na full seri/blokadach popyla 55:D i co 10 za dużo:D To motocykl niech mnie dorwio:D

 • 10 grudnia 2012 at 18:30

  Mam pytanko a jak ja mam 28 lat już to też mam zdawać na te prawo jazdy na skuter bo nie kumam

 • Zdjęcie profilowe SzymoOoN90
  12 grudnia 2012 at 16:03

  Mam pytanie , mam teraz 13 lat i 14 ( które są potrzebne do zrobienia AM ) skończę 21 kwietnia . Z tego wynika , że jak wejdzie AM , to będę miał 13 lat . Czyli co , będę musiał czekać do urodzin i zdawać na AM , czy po prostu wymienią mi dopiero po urodzinach, a może wymienią mi od razu , bo teoretycznie nie mogą mi odebrać ustawowo uprawnień do jazdy ( chyba , że się mylę ) ( jeśli popełniłem jakieś błędy to przepraszam )

 • Zdjęcie profilowe guliwer55
  12 grudnia 2012 at 16:45

  Wystarczy dokładnie pomału przeczytać a pisze wyraznie kto musi a kto nie proste ja mam 57 lat nie mam problemu ze zrozumieniem a wy młodzi pytacie po kilka razy wstyd .

 • Zdjęcie profilowe SzymoOoN90
  12 grudnia 2012 at 17:11

  Sory , ale o twojej sytuacji mówili wiele razy i fachowcy , i potem na forach . A o takiej jak ja to jeszcze nie słyszałem , żeby ktoś mówił ani pisał .