Peugeot Kisbee: Tuning 70 ccm

Ostatnio na warsztat wzięliśmy właśnie Peugeot-a Kisbee. Celem klienta było zwiększenie mocy i elastyczności silnika. Jednostka tego skutera to konstrukcja łudząco podobna do typowego, chińskiego GY6. Jednak, jak się okazało, z małymi znaczącymi wyjątkami. Tuning zaczęliśmy od demontażu silnika celem wymiany fabrycznego zestawu cylinder + tłok na produkt Airsal poj. 70 ccm dedykowany dla GY6. Pierwszy napotkany problem to wał korbowy. Standardowa konstrukcja GY6 z jedną, mała modyfikacją- średnica sworznia tłoka to 10 mm (Peugeot chyba polubił Minarelli)! Ten zabieg producenta wymusił połowienie silnika i wymianę wału z właściwym dla Airsal-a (i GY6) korbowodem. Zastosowaliśmy tuningowy wał odprężony, pozwalający na uruchamianie silnika rozrusznikiem elektrycznym. Użycie standardowego wału GY6 to późniejsza męka ridera zmuszająca go do korzystania wyłącznie z rozrusznika nożnego.

Niestety na standardowym wale stopień sprężania zestawu Airsal 70 ccm przerasta możliwości rozrusznika elektrycznego. Dla pewności bezawaryjnego działania zmieniliśmy także seryjny łańcuch rozrządu na japoński DID. Po złożeniu Peugeot-a przyszedł czas na odpalenie. Silnik “zagadał” bez problemu, niestety moduł Peugeot-a nie pozwalał wejść na obroty. “Grzebiemy” dalej i zmieniamy moduł na tuningowy GY6 z możliwością regulacji momentu zapłonu. Jest jeszcze gorzej niż na oryginale. Nie zostało nam nic innego – w ruch poszedł miernik oraz wertowanie schematu instalacji. Po zbadaniu sprawy zdecydowaliśmy się na test jeszcze jednego modułu tuningowego GY6, którego zamontowanie wiązało się jednak z małą modyfikacją połączenia przewodów w kostce. Wynik okazał się strzałem w 10! Została nam regulacja gaźnika, zabawa z dyszami i strojenie wario rolkami. Po skończeniu silnik zaczął pracować w pełnym zakresie obrotów. Z własnej ciekawości postanowiliśmy jeszcze sprawdzić ww. konfigurację we współpracy z tuningowym układem wydechowym NCY wykonanym w całości z polerowanej “kwasówki”. Niestety konstrukcja Kisbee wymagała użycia palnika w celu precyzyjnego dopasowania rury wydechu do geometrii ramy. Wynik naszych prac: znaczny wzrost momentu obrotowego i elastyczności silnika. Skuter przyśpiesza zdecydowanie szybciej. Prędkość max.to ok 80 km/h. Airsal 70 ccm w konfiguracji z układem NCY “mruczy” pięknym basem i nie zostawia złudzeń, że w środku siedzi więcej koników niż w standardowym Kisbee.  W niedalekich planach przedstawiona modyfikacja zostanie wzbogacona o  wykorzystanie tuningowego wałka rozrządu NCY o poprawionej charakterystyce krzywek,  wariatora TOP RACING SV chrom oraz sportowego sprzęgła firmy RMS.

screwer

BMW K1300R

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

  1. witam mam jet forca 125 który stał dwa lata odpala od pierwszego szczała ale na obroty nie wchodzi, wchodzi ale nie na tyle żeby jechać odpaliłem bez filtra powietrza ale nie ma zmiany paliwo dolałem świeże,co jeszcze gaznik czyścić może wydech zatkany co robić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button