Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych w roku 2023: lista zmian, jakie mandaty? Tabela mandatów

Rewolucja w prawie o ruchu drogowym już była. W 2023 roku czas więc na ewolucje. Nowe przepisy mają uderzyć przede wszystkim w tych, co jeżdżą pod wpływem alkoholu.

W skrócie
 • NA rok 2023 ustawodawca przewidział jedynie niewielkie, ale istotne zmiany w przepisach
 • Wysokie kary i najważniejsze ograniczenia z nowelizacji z 2022 roku nadal będą obowiązywać. A to oznacza, że wciąż trzeba zdejmować nogę z gazu.
 • W planach na 2023 rok jest powrót kursów reedukacyjnych oraz zaostrzenie kar dla pijanych kierowców
 • W tym artykule znajdziesz aktualny taryfikator mandatów na 2023 rok

1 Stycznia 2022 roku zmusił nie tylko do przywyknięcia do nowej daty, ale też do nowych, momentami przerażająco wysokich mandatów za wykroczenia drogowe. Rok 2023 pod tym względem jest mniej rewolucyjny, natomiast nie oznacza to braku zmian. Nowości możemy spodziewać się w karach za jazdę pod wpływem, przeglądach technicznych, i zbijaniu punktów karnych.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym na 2023 rok w większości są dopiero na etapie planów wprowadzenia. Jednym z najistotniejszych i najgłośniejszych takich planów jest konfiskata pojazdu kierowcy, który prowadził mając we krwi od 1,5 promila alkoholu. Nie jest to jedyna kara, która grozić będzie tak, nie oszukujmy się, bezmyślnemu kierowcy. Przepis ten miał wejść w życie pod koniec tego roku, jednak termin realizacji został przesunięty na marzec 2024 roku.

Nieco wcześniej, bo w październiku 2023 roku wydłużony zostanie okres pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu pod wpływem alkoholu na 3 do 16 lat. Natomiast za samo prowadzenie pojazdu nie będzie już obowiązywać kara finansowa, a od razu kara pozbawienia wolności do lat 3. Przypomnijmy, że stan nietrzeźwości wcale nie zaczyna się od wyżej wspomnianych 1,5 promili. Za taki uznaje się, gdy we krwi znajduje się od o,5 promila alkoholu lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Zmian w taryfikatorze mandatów na rok 2023 są chociaż np. wprowadzenie konfiskaty za jazdę w stanie nietrzeźwości na ten moment zostanie odwleczone do 2024 roku. Warto jednak zaznaczyć. że ustawodawca wydłużył karę pozbawienia wolności nawet do 16 lat za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości. Wzrosła również kara za samo prowadzenie motocykla lub samochodu w stanie upojenia alkoholowego – od teraz kierowcy będzie grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat. To nie wszystkie zmiany w taryfikatorze mandatów na rok 2023.

Stare praktyki w nowym wydaniu

Oprócz tego, że na celownik po raz kolejny wzięci zostaną Ci co prowadzą pod wpływem alkoholu, zmiany na 2023 rok przewidują powrót kursów reedukacyjnych. Kurs taki będzie odbywać się, gdy kierowca dorobi się maksimum punktów, czyli  24 (lub 20 w przypadku kierowców ze stażem krótszym niż rok). Po odbyciu kursu kasowane bedą wszystkie punkty. Istotne jest jednak to, że reedukacja będzie mogła się odbyć tylko raz w roku. Na ten moment nie są jeszcze znane koszty ani szczegóły techniczne takiego kursu, ponieważ jego projekt jest dopiero ustalany. Podobnie jest z inną nowością prawną zapowiadaną na ten rok. Mowa o zmianach w przeglądach technicznych. Po ich wprowadzeniu, diagnosta będzie miał obowiązek utworzenia dokumentacji fotograficznej pojazdu, przedstawiającej jego stan. Przy okazji ucierpieć mogą zapominalscy, bowiem za 30 i więcej dni spóźnienia z przeglądem, obowiązywać będzie podwójna stawka za usługę. Co istotne, nie oznacza to, że w dowód i w CEPiK będzie wpisana data wykonania przeglądu, a data upłynięcia poprzedniego badania technicznego.

Nieznacznie więcej zapłacą też Ci co przegapili ubezpieczenie samochodu. Obecnie za spóźnienie nie dłuższe niż 3 dni, Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny nakłada karę w wysokości 1400 zł. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej w drugiej połowie 2023 roku, kara ta wzrośnie do 1440 zł, a maksymalnie będzie mogła wynieść nawet 7200 zł. Przypomnijmy, że w 2022 roku te kary startowały od wartości 1200 zł.

Co nowego w prawie drogowym 2023? Najważniejsze informacje:

 1. Taryfikator mandatów wprowadzony w 2022 roku wciąż będzie obowiązywać. Zmianie ulegną nieliczne kary.
 2. Wprowadzenie konfiskaty za jazdę w stanie nietrzeźwości na ten moment zostanie odwleczona do 2024 roku.
 3. W 2023 roku zostaną wprowadzone przepisy wydłużające karę pozbawienia wolności nawet do 16 lat za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości. Za samo prowadzenie w tym stanie także grozić będzie pozbawienie wolności do 3 lat.
 4. Na ten rok zaplanowano także przywrócenie kursów reedukacyjnych umożliwiających “wykasowanie” punktów karnych.
 5. W 2023 roku trzeba będzie pilnować terminu przeglądu technicznego. Za spóźnienie powyżej 30 dni badanie będzie kosztować dwa razy więcej.
 6. Kary za nieopłacenie OC także wzrosną w 2023 roku w związku ze wzrostem płacy minimalnej.

Taryfikator mandatów w 2023 roku bez zmian. Tyle zapłacisz za przekroczenie prędkości:

 1. do 10 km/h – mandat 50 zł
 2. o 11-15 km/h – 100 zł
 3. o 16-20 km/h – 200 zł
 4. o 21-25 km/h – 300 zł
 5.  o 26-30 km/h – 400 zł
 6. o 31-40 km/h – 800 zł
 7. o 41-50 km/h – 1000 zł
 8. o 51-60 km/h – 1500 zł
 9. o 61-70 km/h – 2000 zł
 10. o 71 km/h i więcej – 2500 zł

Co się zmieniło w 2022 roku

Z początkiem 2022 roku w życie weszły najpoważniejsze zmiany w prawie o ruchu drogowym od lat. Początkowo były przyjmowane z ogromnym oburzeniem, jednak wyjścia nie było, trzeba było się do nich dostosować. Patrząc po sposobie jazdy Polaków, chyba większość wyszła z tego samego założenia, ale co się dziwić, mandaty urosły do okrutnych wartości. Zgodnie z nowelizacją górna granica grzywny nałożonej w postępowaniu mandatowym, czyli podczas wypisywania kwitu przez policjanta podskoczyła aż do 5 tysięcy złotych, a w przypadku, gdy złamiesz dwa przepisy jednocześnie – nawet 6 tysięcy złotych. Z kolei w postępowaniu sądowym granica grzywny wzrosła z 5 do 30 tys. zł!

Aby “wynagrodzić” kierowcom przepisową jazdę, od ilości punktów uzależniono kwoty za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Oznacza to, że jeśli będziesz jeździć przepisowo i nie będziesz otrzymywać mandatów, a co za tym idzie punktów karnych, to za ubezpieczenie OC zapłacisz mniej.

Nie ma drogi na skróty. Taryfikator mandatów 2023:

Jedną z najbardziej elektryzujących nowości taryfikatora mandatów 2022 była zmiana wysokości mandatu karnego za niewskazanie sprawcy popełnionego wykroczenia. Wcześniej kierowca mógł zostać ukarany mandatem karnym w wysokości zaledwie 500 zł, co często doprowadzało do nieprzyznawania się kierowców do popełnianych czynów. Obecnie osoby które nie wskażą kierowcy zostaną ukarani mandatem karnym w wysokości 8000 zł!


Kolejną niezwykle istotną kwestią było podwyższenie do kwoty 2000 zł mandatu za objeżdżanie zapór i półzapór na przejazdach kolejowych jeśli ich opuszczanie lub podnoszenie zostało rozpoczęte, albo jeszcze nie zostało ukończone. Ale tyczy się to nie tylko zmotoryzowanych. Karę poniosą również osoby piesze oraz rowerzyści, którzy wejdą lub wjadą na przejazd kolejowy.

To nie koniec zmian. Ustawodawca w nadziei na zwiększenie nieuchronności kary wprowadził również zmianę dotyczącą utrzymywania się oraz kasowania punktów karnych. Po wprowadzeniu zmian punkty karne utrzymują się na koncie kierowcy przez dwa lata od daty zapłacenia mandatu. Oznacza to zatem, że jeśli kierowca będzie unikać opłacenia mandatu, to jego punkty będą utrzymywały się dłużej.

Renta dla osób najbliższych ofiary wypadku drogowego. Nowy taryfikator mandatów

Jedną z istotnych zmian, które faktycznie wpływają na wyobraźnie kierowców jest dotkliwe karanie osób, które spowodują w stanie nietrzeźwości wypadek ze skutkiem śmiertelnym (mowa o umyślnym przestępstwie): takie osoby będą zobligowane do wypłacania renty osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego.

Wypadek motocyklowy

Bardzo ważny jest fakt, że przyznanie renty będzie narzucane urzędowo, a rodzina zmarłego nie będzie musiała występować do sądu czy sporządzać jakiegokolwiek wniosku o przyznanie renty. Dodatkowo należy wspomnieć, że świadczenie, o którym mowa będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie wliczane w dochód przy rozliczeniu rocznym.

Uważaj na przejściu dla pieszych. Mandaty za wykroczenia w tych miejscach mogą przerazić

Od samego początku prowadzenia zmian w prawie drogowym, ustawodawcy bardzo mocno pracowali nad nowelizacją prawa w odniesieniu do zabezpieczenia przejść dla pieszych przed piratami drogowymi. Niestety statystyki nie kłamią i do wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi w zatrważającej ilości przypadków właśnie na przejściach przez jezdnie. W 2023 roku minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do osoby pieszej lub wyprzedzenie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia osoby pieszej wciąż wyniesie 1500 zł!

CANARD przejście dla pieszych

To jednak nie wszystko – jeśli kierowca po raz kolejny w ciągu dwóch lat dopuści się takiego czynu, zapłaci 3 tys. zł mandatu. Inną kwestią jest również uruchomienie systemu prawnego, który zezwoli na sądowe orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, jeśli kierowca spowoduje realne zagrożenie dla życia i zdrowia osoby pieszej.

Taryfikator mandatów 2023. Tabela najważniejszych kar

Rodzaj wykroczenia Kara
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wbrew obowiązkowi. od 1500 zł
Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej. od 1500 zł
Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem. od 1500 zł
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. od 1500 zł
Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. od 1500 zł
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu. od 2500 zł
Prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu pojazdu innego niż mechaniczny. od 1000 zł
Tamowanie lub utrudnianie ruchu. do 500 zł
Tamowanie lub utrudnianie ruchu przez osobę prowadzącą pojazd mechaniczny. od 500 zł
Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h pojazdem mechanicznym. od 800 zł
Wyprzedzanie pojazdem mechanicznym mimo zakazu. od 1000 zł
Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień. od 1500 zł
Prowadzenie bez wymaganych uprawnień pojazdu innego niż mechaniczny. do 1500 zł
Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. od 2000 zł
Objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, oraz wejścia lub wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych. od 2000 zł
Niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. do 8000 zł

 

Taryfikator mandatów 2023

 

 

Lp.

Kwalifikacja prawna – ustawa – Kodeks wykroczeń  

 

Naruszenie

 

Grzywna w zł*

Naruszone przepisy ruchu drogowego

z aktów prawnych wg opisu pod tabelą**

1 2 3 4 5
I. Przepisy o ruchu pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch
1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

art. 97

Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza 50 art. 11 ust. 1
2 Naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi 50 art. 11 ust. 2
3 Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim 50 art. 11 ust. 3
4 Naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów 50 art. 11 ust. 4
 

5

Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku  

100

 

art. 11 ust. 4a

6 Naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych przy wchodzeniu na jezdnię lub torowisko oraz podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko 50 art. 13
 

7

Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd:  

150

 

art. 14 pkt 1 lit. a

1)     na przejściach dla pieszych
8 2)     w miejscach innych niż przejścia dla pieszych 200
9 Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi 200 art. 14 pkt 1 lit. b
 

10

Przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi:  

50

 

art. 14 pkt 2

1)     na obszarze zabudowanym
11 2)     na obszarze niezabudowanym 100
12 Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko 50 art. 14 pkt 3
13 Przebieganie przez jezdnię 50 art. 14 pkt 4
14 Chodzenie po torowisku 50 art. 14 pkt 5
15 Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie 2000 art. 14 pkt 6

 

 

16

 

art. 97a pkt 1

Naruszenie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza  

2000

 

§ 100 [1]

17  

 

art. 97

Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni 50 art. 14 pkt 7
 

18

Korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych  

300

 

art. 14 pkt 8

19 art. 92 § 1 Niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych 50 § 30 lub § 39

w zw. z § 40 [1]

 

20

 

art. 97

Naruszenie przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch obowiązku:  

100

 

art. 15a ust. 1

1)     korzystania z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów
21 2)     przestrzegania zasady ruchu prawostronnego na drodze dla rowerów 50 art. 15a ust. 1
22  

art. 86a

3)     na chodniku lub drodze dla pieszych: 200  

 

art. 15a ust. 3

a) poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
23 b) ustąpienia pierwszeństwa pieszemu 200
24 art. 90 § 1 c) nieutrudnienia ruchu pieszemu 200
25 art. 97 4)     korzystania, przy przekraczaniu jezdni, z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych 50 art. 15a ust. 4
26 5)     przekraczania torowiska wyodrębnionego z jezdni tylko w miejscu do tego wyznaczonym 50 art. 15a ust. 5
27 art. 90 § 1 6)     ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu 200 art. 15a ust. 6 pkt 5
 

28

 

 

 

 

art. 97

Niestosowanie się przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch do zakazu: 200 art. 15a ust. 7 pkt 1
1)     poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
29 2)     przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku 50 art. 15a ust. 7 pkt 2
30 3)     ciągnięcia pojazdu lub ładunku 50 art. 15a ust. 7 pkt 3
31 4)     czepiania się pojazdów 100 art. 15a ust. 7 pkt 4
32 5)     poruszania się tyłem 50 art. 15a ust. 7 pkt 5
33 Korzystanie z dróg lub ich części, w sposób niezgodny z przeznaczeniem, przez pieszego lub osobę poruszającą się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch 50 art. 45 ust. 1 pkt 4
II. Przepisy o bezpieczeństwie pieszych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu
A. Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierującego pojazdem mechanicznym
34  

art. 86b

§ 1 pkt 1

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście 1500 / 3000 art. 26 ust. 1 albo ust. 1a
35 Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża 1500 / 3000 art. 26 ust. 2

 

36 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni 1500 / 3000 art. 26 ust. 4 albo

ust. 5

37 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu 1500 / 3000 art. 17 ust. 2
38 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem 1500 / 3000 art. 23 ust. 1 pkt 3
39 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania 1500 / 3000 art. 11 ust. 5
40 art. 86b

§ 1 pkt 2

Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej 1500 / 3000 art. 26 ust. 7
41 art. 86b

§ 1 pkt 3

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem 1500 / 3000 art. 26 ust. 3 pkt 1
42 art. 86b

§ 1 pkt 4

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu 1500 / 3000 art. 26 ust. 3 pkt 2
43 art. 86b

§ 1 pkt 5

Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych 1500 / 3000 art. 26 ust. 3 pkt 3
44 art. 97 Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku 300 art. 26 ust. 6
B. Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierującego pojazdem innym niż mechaniczny
45  

 

 

art. 86b § 2 w zw. z

§ 1 pkt 1

Nieustąpienie, wbrew obowiązkowi, pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście 50-500 art. 26 ust. 1
46 Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża 50-300 art. 26 ust. 2
47 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni 50-300 art. 26 ust. 4 albo

ust. 5

48 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu 50-200 art. 17 ust. 2
49 Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania 50-100 art. 11 ust. 5
 

50

art. 86b § 2 w zw. z

§ 1 pkt 2

Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej  

50-500

 

art. 26 ust. 7

 

51

art. 86b § 2 w zw. z

§ 1 pkt 3

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem  

50-500

 

art. 26 ust. 3 pkt 1

 

52

art. 86b § 2 w zw.

z § 1 pkt 4

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu  

50-500

 

art. 26 ust. 3 pkt 2

 

53

art. 86b § 2 w zw. z

§ 1 pkt 5

Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych  

50-100

 

art. 26 ust. 3 pkt 3

 

54 art. 97 Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku 50 art. 26 ust. 6
III. Przepisy dotyczące ruchu pojazdów
A. Zasady ogólne i przepisy porządkowe
 

55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

art. 97

Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej przez kierujących innymi pojazdami w warunkach zwiększonego natężenia ruchu utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu  

500-2500

 

art. 9 ust. 3

56 Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni, pasa ruchu 150 art. 16 ust. 4
57 Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym albo osobę prowadzącą pojazd napędzany silnikiem 100 art. 16 ust. 5
 

 

 

 

 

58

Przewożenie w pojeździe kategorii M1 N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z masą i wzrostem dziecka, oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe, z wyjątkiem przewożenia:

1)       na tylnym siedzeniu takiego pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z wymaganymi warunkami;

2)       w pojeździe kategorii M1 i N1 na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci

 

 

 

 

 

300

 

 

 

 

art. 45 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 39 ust. 3, 3a–3c

 

59

Przewożenie w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka  

300

 

art. 45 ust. 2 pkt 4

 

60

Przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci  

300

 

art. 45 ust. 2 pkt 5

61 Przewożenie na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu 300 art. 45 ust. 2 pkt 6
 

62

Przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane  

300

art. 45 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 39 ust. 3a
63 Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy 100 art. 39 ust. 1
 

64

Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa  

100

art. 45 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 39 ust. 1

 

65 Nieużywanie kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym podczas jazdy motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem 100 art. 40 ust. 1
 

66

Kierowanie motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem przewożącym pasażera nieużywającego kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym  

100

art. 45 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 40 ust. 1
67 Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem 500 art. 45 ust. 2 pkt 1
68 Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem 500 art. 45 ust. 2 pkt 2
69 Wjeżdżanie na pas między jezdniami 100 art. 45 ust. 1 pkt 5
70 Niedopełnienie obowiązków przez uczestników wypadku poprzez nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było zabitego lub rannego 150 art. 44 ust. 1 pkt 3

lub ust. 3

71 Nieużywanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez osobę wykonującą roboty lub inne czynności na drodze 150 art. 41
B. Prędkość i hamowanie
72  

 

 

art. 92a § 1

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:  

50

 

 

 

 

art. 20 lub art. 31

ust. 1 pkt 1 albo

§ 27, § 31 lub § 81

ust. 1 i 2 [1]

do 10 km/h
73 o 11–15 km/h 100
74 o 16–20 km/h 200
75 o 21–25 km/h 300
76 o 26–30 km/h 400
77  

 

art. 92a § 2

o 31–40 km/h 800 / 1600
78 o 41–50 km/h 1000 / 2000
79 o 51–60 km/h 1500 / 3000
80 o 61–70 km/h 2000 / 4000
81 o 71 km/h i więcej 2500 / 5000
 

82

 

 

 

 

art. 97

Niezachowanie przez kierujących pojazdami objętymi indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdami lub zespołami pojazdów o długości większej niż 7 metrów niezbędnego odstępu od pojazdów znajdujących się przed nimi  

200

 

art. 19 ust. 3

 

83

Niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m  

300-500

 

art. 19 ust. 4 lub 5

 

84

Przekroczenie indywidualnie określonej dopuszczalnej prędkości dla danego pojazdu  

zgodna z lp.

72-81

art. 21 ust. 4 lub

art. 63 ust. 2 pkt 4 lub ust. 3 pkt 2 lit. d

C. Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

 

85  

 

art. 97

Zawracanie w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudnić 200-400 art. 22 ust. 6 pkt 4
86 Zawracanie w tunelach, na mostach i wiaduktach oraz na drogach jednokierunkowych 200 art. 22 ust. 6 pkt 1
87 Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru 200 art. 22 ust. 5
88 Nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem 150 art. 22 ust. 2
D. Wymijanie, omijanie i cofanie
89 art. 97 Omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo z jego lewej strony 100 art. 23 ust. 1 pkt 2
90 art. 97 Naruszenie zakazów cofania w tunelach, na mostach i wiaduktach 200 art. 23 ust. 2
E. Wyprzedzanie
91  

art. 97

Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu 300 art. 24 ust. 2
92 Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym 350  

art. 24 ust. 6

93 Niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia 100
 

94

 

 

 

 

 

art. 92b

Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: 1000 / 2000 art. 24 ust. 7 pkt 1
1)     silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
95 2)     silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi 1000 / 2000 art. 24 ust. 7 pkt 2
96 3)     silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany 1000 / 2000 art. 24 ust. 7 pkt 3
97 4)     uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym 1000 / 2000 art. 24 ust. 11
98 5)     na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany 1000 / 2000 art. 27 ust.4
99 6)     na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim 1000 / 2000 art. 28 ust. 3 pkt 3
100 7)     przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany 1000 / 2000 art. 28 ust. 6
101 8)     określonego znakiem drogowym 1000 / 2000 § 23 ust. 1-3 [1]
102 Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony 1000 / 2000 art. 24 ust. 3–5
F. Przecinanie się kierunków ruchu
103 art. 97 Naruszenie przez kierującego zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy 300 art. 25 ust. 4 pkt 1
104  

art. 97a pkt 1

Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone 2000 / 4000 art. 28 ust. 3 pkt 1
105 Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały 2000 / 4000 § 98 ust. 5 [1]
 

106

 

art. 97a pkt 2

Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy  

2000 / 4000

 

art. 28 ust. 3 pkt 2

art. 97 Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd tramwajowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, przez art. 28 ust. 6 w zw.

 

 

107

kierującego pojazdem:  

500

z ust. 3 pkt 2
1)     kierującego pojazdem mechanicznym
108 2)     kierującego innym pojazdem niż mechaniczny 100
109 Omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy (tramwajowy) w sytuacji, w której wymagało to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu 250 art. 28 ust. 3 pkt 4

lub ust. 6

110 Naruszenie obowiązku usunięcia pojazdu unieruchomionego na przejeździe kolejowym (tramwajowym) lub ostrzegania kierujących pojazdami szynowymi w sytuacji, w której usunięcie pojazdu nie było możliwe 300 art. 28 ust. 4 lub

ust. 6

G. Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
111 art. 88 Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a lub pkt 2 lit. a
 

112

 

 

art. 97

Naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni  

100

art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. b
113 Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych 100 art. 29 ust. 2 pkt 1
114 Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym 100 art. 29 ust. 2 pkt 2
115 Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 art. 30 ust. 3
H. Holowanie
116  

 

 

 

 

 

 

 

art. 97

Holowanie pojazdu, w którym znajduje się kierujący niemający wymaganych uprawnień do kierowania tym pojazdem 250 art. 31 ust. 1 pkt 3
 

117

Holowanie pojazdu na połączeniu sztywnym, jeżeli nie jest sprawny co najmniej jeden układ hamulcowy, albo na połączeniu giętkim, jeżeli nie są sprawne dwa układy hamulcowe  

250

 

art. 31 ust. 1 pkt 6

118 Holowanie pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub niesprawnych hamulcach 250 art. 31 ust. 2 pkt 1
 

119

Holowanie pojazdu na połączeniu giętkim, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony  

250

 

art. 31 ust. 2 pkt 2

120 Holowanie więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego 250 art. 31 ust. 2 pkt 3
121 Holowanie pojazdem z przyczepą (naczepą) 250 art. 31 ust. 2 pkt 4
 

122

Naruszenie przez kierującego warunków holowania poprzez:  

100

 

art. 31 ust. 1 pkt 2

1)     niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania
123 2)     nieprawidłowe połączenie pojazdu holowanego z holującym 150 art. 31 ust. 1 pkt 4
124 3)     brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdu holowanego 150 art. 31 ust. 1 pkt 5
125 4)     niezachowanie właściwej odległości między pojazdami holowanym a holującym 100  

art. 31 ust. 1 pkt 7

126 5)     niewłaściwe oznakowanie połączenia między pojazdami (holu) albo brak takiego oznakowania 50
I. Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

 

127 art. 97 Naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić 100 art. 33 ust. 1
128  

art. 90 § 1

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych 100 art. 33 ust. 1
129 Nieopuszczenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku 100 art. 33 ust. 1a
130  

art. 97

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku 50 art. 33 ust. 2
131 Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem lp. 132 50 art. 33 ust. 3 pkt 1
132 art. 90 § 1 Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru 200 art. 33 ust. 3 pkt 1 w zw. z ust. 3a
133  

 

art. 97

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach 50 art. 33 ust. 3 pkt 2
134 Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów 100 art. 33 ust. 3 pkt 3
 

135

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych  

200

art. 33 ust. 5 lub art. 33a ust. 2 lub art. 33b ust. 2
 

 

136

 

art. 86a

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku:  

 

300

 

 

art. 33 ust. 6 albo art. 33c

1)     poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
137 2)     ustąpienia pierwszeństwa pieszemu 300
138 art. 90 § 1 3)     nieutrudnienia ruchu pieszemu 300
139  

 

 

 

 

 

 

art. 97

Naruszenie przez kierującego pojazdem zaprzęgowym zakazu jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni 100 art. 34 ust. 5 pkt 2
140 Naruszenie przez kierującego pojazdem zaprzęgowym zakazu pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem 100 art. 34 ust. 5 pkt 3
141 Naruszenie przez kierującego pojazdem zaprzęgowym zakazu jazdy pojazdami na płozach bez dzwonków lub grzechotek 50 art. 34 ust. 5 pkt 4
142 Naruszenie przez jeźdźca lub poganiacza obowiązku korzystania z określonej drogi lub części drogi 100 art. 35 ust. 1
143 Pędzenie zwierząt płochliwych, niesprawnych fizycznie lub niedających sobą kierować 50 art. 35 ust. 2
144 Pędzenie zwierząt bez odpowiedniego nadzoru, a pojedynczych bez uwięzi 50 art. 37 ust. 1
145 Naruszenie przez poganiacza obowiązku poruszania się po lewej stronie pędzonych zwierząt 50 art. 37 ust. 2 pkt 1
146 Naruszenie przez poganiacza obowiązku używania, w okresie niedostatecznej widoczności, odpowiedniego oświetlenia 50 art. 37 ust. 2 pkt 2
147 Naruszenie przez poganiacza zakazu pędzenia zwierząt po określonych drogach 50 art. 37 ust. 4 pkt 1
148 Naruszenie przez poganiacza zakazu przepędzania zwierząt w poprzek drogi w miejscu niewidocznym na dostateczną odległość 50 art. 37 ust. 4 pkt 3
149 Naruszenie przez poganiacza zakazu zatrzymywania zwierząt na jezdni 50 art. 37 ust. 4 pkt 4
150 Naruszenie wprowadzonych przez radę powiatu zakazów pędzenia zwierząt 50 art. 37 ust. 5
151 Naruszenie nakazu, aby w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd zaprzęgowy znajdował się poza jezdnią 50 art. 46 ust. 3
152 art. 91 Pozostawienie pojazdu zaprzęgowego na postoju bez zachowania środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia wypadku 50 art. 46 ust. 5

 

J. Autostrady i drogi ekspresowe
153 art. 97 Niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego minimalnego odstępu między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu 300-500 art. 19 ust. 3a
 

154

art. 97 lub

art. 92 § 1

Jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych  

2000

art. 16 ust. 2, art. 22

ust. 6 pkt 2 lub 3

lub § 17 ust. 1 [1]

155  

 

 

art. 97

Cofanie na autostradzie lub drodze ekspresowej 300 art. 23 ust. 2
156 Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową pojazdem, dla ruchu którego drogi te nie są przeznaczone 250 art. 45 ust. 1 pkt 4
157 Zatrzymanie lub postój pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu 300 art. 49 ust. 3
158 Nieusunięcie z jezdni pojazdu unieruchomionego z przyczyn technicznych oraz nieostrzeganie innych uczestników ruchu 300 art. 49 ust. 3
159 Niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu silnikowego z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej 300 art. 50 ust. 1 pkt 1

lub ust. 2 pkt 1

K. Zatrzymanie i postój
160  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

art. 97

Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu 100-300 art. 46 ust. 1
161 Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej 100 art. 46 ust. 2
162 Naruszenie obowiązku umieszczania pojazdu (z wyjątkiem pojazdu zaprzęgowego) poza jezdnią w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym 150-300 art. 46 ust. 3
163 Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku 100 art. 47
164 Niezachowanie wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem przez kierującego pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego 100 art. 47a
 

165

Zatrzymywanie pojazdu:  

300

 

art. 49 ust. 1 pkt 1

1)     na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania
166 2)     na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi 100-300 art. 49 ust. 1 pkt 2
167 3)     w tunelu, na moście lub na wiadukcie 200 art. 49 ust. 1 pkt 3
168 4)     na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli kierujący pojazdami wielośladowymi są zmuszeni do najeżdżania na tę linię 100 art. 49 ust. 1 pkt 4
169 5)     na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni lub na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni 100 art. 49 ust. 1 pkt 5
170 6)     w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli pojazd je zasłania 100 art. 49 ust. 1 pkt 6
171 7)     przy lewej krawędzi jezdni 100 art. 49 ust. 1 pkt 7
172 8)     na pasie między jezdniami 100 art. 49 ust. 1 pkt 8
173 9)     w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką – na całej jej 100 art. 49 ust. 1 pkt 9

 

długości
174 10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu 100 art. 49 ust. 1 pkt 10
175 11) na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru 100 art. 49 ust. 1 pkt 11
176 Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd 100 art. 49 ust. 2 pkt 1
177 Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu 100 art. 49 ust. 2 pkt 2
178 Naruszenie zakazu postoju przed lub za przejazdem kolejowym na odcinku od przejazdu do słupka wskaźnikowego z jedną kreską 100 art. 49 ust. 2 pkt 3
179 Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone 100 art. 49 ust. 2 pkt 4
180 Naruszenie zakazu postoju na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub o długości przekraczającej 12 m 200-300 art. 49 ust. 2 pkt 5
181 art. 84 lub

art. 91

Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku 150 art. 50 ust. 1 pkt 2

lub ust. 2 pkt 2

L. Używanie świateł zewnętrznych
182  

 

 

art. 88

Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 art. 51 ust. 1
183 Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 art. 51 ust. 1 lub 2
184 Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej 100 art. 51 ust. 6
185 Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 art. 51 ust. 1 lub

ust. 6

 

186

Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności  

150-300

art. 52 ust. 1 lub

ust. 2 lub art. 30

ust. 2

187  

art. 97

Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 art. 51 ust. 3
188 Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 art. 51 ust. 5
189 Używanie “szperacza” podczas jazdy 100 art. 52 ust. 3
M. Używanie pojazdów w ruchu drogowym
190  

 

 

 

art. 97

Bezpodstawne korzystanie z ułatwień w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem uprzywilejowanym 300 art. 53 ust. 2
191 Naruszenie przepisów o obowiązku wysyłania przez pojazdy żółtych sygnałów błyskowych 200 art. 54 ust. 1 lub

ust. 3

192 Bezpodstawne używanie żółtego sygnału błyskowego 100 art. 54 ust. 4
193 Brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdów do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego 300 art. 55 ust. 1
194 Nieoznaczenie pojazdu zarejestrowanego za granicą znakiem określającym państwo rejestracji 100 art. 59 ust. 2
195 Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim 200 art. 60 ust. 1 pkt 1
196 Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych 300 art. 60 ust. 1 pkt 2
197 Zakrywanie tablic rejestracyjnych 500

 

198 Zakrywanie innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne 100
199 Ozdabianie tablic rejestracyjnych oraz umieszczanie z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tych tablic 500 art. 60 ust. 1 pkt 3
200 Umieszczanie na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone 500 art. 60 ust. 1 pkt 3a
201 Umieszczanie na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczania tablicy rejestracyjnej 300 art. 60 ust. 1 pkt 3b
202 Umieszczenie na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany 100 art. 60 ust. 1 pkt 4
203 Niedopełnienie przez kierującego pojazdem obowiązku utrzymywania tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności 100 art. 60 ust. 1a
204 Oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu 50 art. 60 ust. 2 pkt 1
205 Używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem nie wyższa niż 300 art. 60 ust. 2 pkt 2
206 Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, z wyjątkiem pojazdu wykonującego czynności na drodze 100 art. 60 ust. 2 pkt 3
207 Ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku 300 art. 60 ust. 2 pkt 4
208 Używanie opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi 100 art. 60 ust. 2 pkt 5
209 Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze niepokrytej śniegiem 100 art. 60 ust. 3
210 Wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery, wózki rowerowe lub hulajnogi elektryczne 200 art. 32 ust. 6
 

 

211

Naruszenie przepisów przez kierującego pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat, w tym:  

 

200

 

 

 

art. 57 ust. 1

1)     nieoznaczenie pojazdu tablicami informującymi, że przewożone są nim dzieci lub młodzież
212 2)     niewłączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży 200
213 3)     oznaczenie pojazdu tablicami informującymi, że przewożone są nim dzieci lub młodzież, w czasie gdy dzieci lub młodzież nie są przewożone 50 art. 57 ust. 3
214 Niezachowanie szczególnej ostrożności i niezatrzymanie pojazdu w razie potrzeby przez kierującego pojazdem, który omija pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat 200 art. 57 ust. 2
 

215

Niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku: 200 art. 57a ust. 1
1)     włączenia świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci
216 2)     zdjęcia, zasłonięcia lub złożenia tablicy z napisem “autobus szkolny”, jeżeli są przewożone inne osoby lub nie przewozi się żadnych osób 50 art. 57a ust. 3
217 Naruszenie przepisów dotyczących przewożenia osób niepełnosprawnych przez kierującego pojazdem przewożącym takie osoby 200 art. 58 ust. 1
 

218

Niezachowanie szczególnej ostrożności i niezatrzymanie pojazdu w razie potrzeby przez kierującego pojazdem, który omija pojazd przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych  

200

 

art. 58 ust. 2

 

N. Przewóz ładunków i ciągnięcie przyczep
219  

 

 

 

 

art. 97

Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne 200 art. 61 ust. 2 pkt 4
220 Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający tablice rejestracyjne lub inne tablice albo znaki, w które pojazd jest wyposażony 100 art. 61 ust. 2 pkt 4
221 Przewożenie ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w niewłaściwy sposób 300 art. 61 ust. 8 w zw.

z ust. 9

222 Niezabezpieczenie urządzeń służących do mocowania ładunku przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy 200 art. 61 ust. 4
223 Naruszenie przepisów o przewozie ładunków sypkich 150 art. 61 ust. 5
 

224

Ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego rodzaju pojazdu ciągnącego  

100-300

 

art. 62 ust. 1

O. Przewożenie osób
 

 

 

225

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

art. 97

Przewożenie osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu 300 za każdą osobę przewożoną

w niewłaściwy sposób,

nie wyższa niż 3000

 

 

 

 

 

 

art. 63 ust. 1

 

 

226

Przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji 300 za każdą osobę ponad określoną liczbę,

nie wyższa niż 3000

 

227

Naruszenie warunków dopuszczalności przewozu osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy, z zastrzeżeniem że w przypadku naruszenia warunku dopuszczalnej prędkości stosuje się odpowiednio lp. 72–81  

100

 

art. 63 ust. 2

 

228

Naruszenie warunków przewozu osób w przyczepach, z zastrzeżeniem że w przypadku naruszenia warunku dopuszczalnej prędkości lub liczby przewożonych osób stosuje się odpowiednio lp.72–81 lub 226  

100

 

art. 63 ust. 3

229 Naruszenie zakazu palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy 50 art. 63 ust. 5

 

IV. Kierujący
 

230

 

art. 94 § 1a

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia  

200

art. 3 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 2 lub 3

[5]
 

 

231

 

 

art. 95

Kierowanie pojazdem przez osobę nieposiadającą przy sobie wymaganych dokumentów 50 za brak każdego z wymaganych dokumentów, nie wyższa niż 250  

 

art. 38 lub art. 71 ust. 5a

232 art. 87 § 1a Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu 2500 art. 45 ust. 1 pkt 1
233 art. 87 § 2 Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka 1000 art. 45 ust. 1 pkt 1
V. Inne wykroczenia
234 art. 85 § 1 Samowolne ustawianie, usuwanie, włączanie, wyłączanie, zmiana położenia, zasłanianie lub czynienie niewidocznym znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego 400 art. 45 ust. 1 pkt 8
235 art. 100 pkt 2 Używanie pojazdu niszczącego nawierzchnię drogi 300 art. 39 ust. 1 pkt 2

[2]
 

236

art. 96 § 1 pkt

2

Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą wymaganych uprawnień  

300

art. 3 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 2 lub 3

[5]
 

 

237

 

art. 96 § 1 pkt

5

Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do jazdy na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdu:  

50-200

 

 

art. 66

1)     nienależycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia lub przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swojego przeznaczenia
238 art. 96 § 1 pkt

4

2)     pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu 50 art. 71
 

 

239

 

 

 

 

art. 96 § 3

Niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie:  

 

nie niższa niż 4000

 

 

 

art. 78 ust. 4 albo

ust. 5

1)     w postępowaniu w sprawach o przestępstwo
240 2)     w postępowaniu w sprawach o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie niższa niż 2000
 

241

3)     w sprawach dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości dwukrotność wysokości grzywny

 

przewidzianej za dane wykroczenie, nie niższa niż 800
242 4)     w postępowaniu w sprawach o pozostałe wykroczenia nie niższa niż 500
243 art. 91 Zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej 50-200 art. 45 ust. 1 pkt 9
244 art. 97 Samowolne umieszczanie na drodze znaków drogowych lub jakichkolwiek znaków, napisów lub symboli 100 art. 45 ust. 1 pkt 10
245 art. 100 pkt 4 Wypasanie zwierzęcia gospodarskiego w pasie drogowym 50 art. 39 ust. 1 pkt 10

[2]
246 art. 102 Uchylanie się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości 200 art. 30 [2]
 

247

 

art. 101

Uchylanie się od obowiązku oczyszczania i usuwania błota, kurzu, śniegu lub lodu z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami lub osiedlami  

200

art. 5 ust. 1 pkt 4,

ust. 3, ust. 4 pkt 2 i

3 lub ust. 5 [3]

248 art. 97 Naruszenie przepisów w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach 200-500 § 2 [4]
249 art. 96b Posługiwanie się przez osobę do tego nieuprawnioną kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym 400 art. 8 ust. 1 lub 2
 

 

250

 

 

 

 

 

 

art. 96b w zb. z art. 92 § 1

Posługiwanie się przez osobę do tego nieuprawnioną kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, i jednocześnie niestosowanie się do znaków drogowych:  

 

650

 

 

art. 8 ust. 1 lub 2 i §

18 ust. 1–3 [1]

1)     B-3 “zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych”, B-3a “zakaz wjazdu autobusów”, B-4 “zakaz wjazdu motocykli”
251 2)     B-10 “zakaz wjazdu motorowerów” 500 art. 8 ust. 1 lub 2 i §

18 ust. 11 [1]

252 3)     B-35 “zakaz postoju”, B-37 lub B-38 “zakaz postoju w dni… “ 500 art. 8 ust. 1 lub 2 i §

28 ust. 1 albo 6 [1]

253 4)     B-39 “strefa ograniczonego postoju” 500 art. 8 ust. 1 lub 2 i §

29 [1]

 

 

254

5)     D-18 “parking” lub D-18b “parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29, albo D-18a “parking – miejsce zastrzeżone”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29  

 

1200

art. 8 ust. 1 lub 2 i § 52 ust. 6 w zw. z § 2 ust. 4 albo § 52 ust. 4 w zw. z § 2 ust. 4 [1]
 

255

6)     P-18 “stanowisko postojowe” i P-24 “miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 “koperta” i P-24 “miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b  

1200

art. 8 ust. 1 lub 2 i §

90 ust. 2 i § 92 albo

§ 90 ust. 4 i § 92 [1]

 

VI. Znaki i sygnały drogowe
 

 

256

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

art. 92 § 1

Niestosowanie się do znaków:  

 

250

 

§ 18 ust. 1–3 lub

ust. 6-8 [1]

1)     B-3 “zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych”, B-3a “zakaz wjazdu autobusów”,

B-4 “zakaz wjazdu motocykli”, B6 “zakaz wjazdu ciągników rolniczych” lub B-7 “zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą”

257 2)     B-13 do B-14 “zakaz wjazdu…” 250 § 19 [1]
258 3)     C-12 “ruch okrężny” 250 § 36 ust. 1 [1]
259 4)     B-15 “zakaz wjazdu pojazdów o szerokości ponad m”, B-16 “zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad m” lub B-17 “zakaz wjazdu pojazdów o długości ponad m” 150 § 20 ust. 1-3 [1]
 

260

5)     B-5 “zakaz wjazdu samochodów ciężarowych”, B-18 “zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad………….. t” lub B-19 “zakaz wjazdu pojazdów o nacisku pojedynczej osi napędowej większym niż                                                                                                                                   t”  

500

§ 18 ust. 4 i 5, § 20

ust. 4 lub § 20 ust.

5 i 6 [1]

261 6)     B-8 do B-12 “zakaz wjazdu…” 100 § 18 ust. 9–13 [1]
262 7)     B-29 “zakaz używania sygnałów dźwiękowych” 100 § 24 ust. 1 [1]
263 8)     B-31 “pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka” 100 § 25 [1]
264 9)     B-32 “stój – kontrola celna” lub jego odpowiedników 200 § 26 [1]
265 10) B-35 “zakaz postoju” 100 § 28 ust. 1 [1]
266 11) B-36 “zakaz zatrzymywania się” 100 § 28 ust. 2 [1]
267 12) B-37 lub B-38 “zakaz postoju w dni…” 100 § 28 ust. 6 [1]
268 13) B-39 “strefa ograniczonego postoju” 100 § 29 [1]
269 14) C-1 do C-11 “nakaz jazdy…” 250 § 35 [1]
270 15) C-13 “droga dla rowerów” 100 § 37 ust. 1 [1]
271 16) C-14 “prędkość minimalna” 100 § 38 ust. 1 [1]
272 17) C-17 “nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi” 400 § 41 [1]
273 18) BT-1 “ograniczenie prędkości” 100 § 81 ust. 1 i 2 [1]
274 19) BT-3 “blokada zwrotnicy” 200 § 81 ust. 3 [1]
275 20) P-2 “linia pojedyncza ciągła” 100 § 86 ust. 3 [1]
276 21) P-3 “linia jednostronnie przekraczalna” 200 § 86 ust. 4 [1]
277 22) P-4 “linia podwójna ciągła” 200 § 86 ust. 5 [1]
278 23) P-7b “linia krawędziowa ciągła” 100 § 86 ust. 8 pkt 2 [1]
279 24) P-17 “linia przystankowa” 100 § 90 ust. 1 [1]
280 25) C-18 “nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” 200 § 42 [1]
281 26) P-21 “powierzchnia wyłączona” 100 § 90 ust. 5 [1]
282 Niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 “stop” 300 § 21 ust. 1 pkt 1 lub

 

ust. 2 albo ust. 4 [1]
 

283

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

art. 92 § 1

Niezatrzymanie pojazdu we właściwym miejscu w związku z nadawanym sygnałem świetlnym  

100

§ 99 [1]

§ 102 ust. 4 [1]

§ 107 [1]

 

284

Niestosowanie się do znaku:  

100

 

§ 49 ust. 1 lub 2 [1]

§ 91 ust. 1 [1]

1)     D-11 “początek pasa ruchu dla autobusów” lub D-12 “pas ruchu dla autobusów” oraz P-22 “BUS”
285 2)     D-13 “początek pasa ruchu powolnego” 100 § 49 ust. 3 [1]
286 3)     D-18 “parking”, D-18a “parking – miejsce zastrzeżone” lub D-18b “parking zadaszony” 100 § 52 ust. 1–3, ust. 4

lub ust. 5 [1]

 

287

4)     D-18 “parking” lub D-18b “parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29, albo D-18a “parking – miejsce zastrzeżone”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29  

800

§ 52 ust. 6 w zw. z

§ 2 ust. 4

albo § 52 ust. 4 w

zw. z § 2 ust. 4 [1]

 

288

5)     P-18 “stanowisko postojowe” i P-24 “miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 “koperta” i P-24 “miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b  

800

§ 90 ust. 2

i § 92 albo § 90 ust. 4

i § 92 [1]

289 6)     D-19 “postój taksówek” 100 § 53 [1]
290 7)     F-10 “kierunki na pasach ruchu” lub F-11 “kierunki na pasie ruchu” oraz P-8a “strzałka kierunkowa na wprost”, P-8b “strzałka kierunkowa do skręcania” lub P-8c “strzałka kierunkowa do zawracania”  

250

§ 72 lub

§ 87 ust. 1–2 [1]

291 8)     BT-4 “stop – zwrotnica eksploatowana jednostronnie” 200 § 81 ust. 4 [1]
292 9)     P-18 “stanowisko postojowe”, P-19 “linia wyznaczająca pas postojowy” 100 § 90 ust. 2–3 [1]
293 10) P-20 “koperta” 100 § 90 ust. 4 [1]
 

 

294

Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez:  

 

§ 98 ust. 2 pkt 2 [1]

1)     wejście na przejście dla pieszych, jeżeli sygnalizator S-5 nadaje sygnał czerwony 200
295 2)     kierującego kolumną pieszych, jeźdźca lub poganiacza, z wyłączeniem lp. 16 200 § 100 [1]
296 3)     kierującego pojazdem, z wyłączeniem lp. 105 500 § 95–98, 102, 104

lub 106 [1]

VII. Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tamowanie lub utrudnianie ruchu
art. 86 § 1 Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez:

 

 

 

 

297

1)     kierującego pojazdem mechanicznym kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona

o 1000

 

 

 

298

2)     uczestnika ruchu lub inną osobę znajdującą się na drodze, z wyjątkiem kierującego pojazdem mechanicznym kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona

o 500

 

 

299

 

 

 

 

 

 

art. 86 § 1a

Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jeżeli następstwem było naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia przez:  

 

1500 / 3000

1)     kierującego pojazdem mechanicznym
 

 

 

 

300

2)     uczestnika ruchu lub inną osobę znajdującą się na drodze, z wyjątkiem kierującego pojazdem mechanicznym kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona

o 1000, jednak nie niższa niż 1500

301 art. 86 § 2 Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka 2500
302 art. 90 § 2 Tamowanie lub utrudnianie ruchu przez kierującego pojazdem mechanicznym nie niższa niż 500

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button