Aktualnie czytasz:
Nie ruszaj skuterem/motocyklem jako pierwszy spod świateł
9

Dzień jak codzień. Śmigasz między autami w korku. Raz jest luźniej, raz ciaśniej, w niedalekiej perspektywie widzisz sygnalizację świetlną, która jest dla Ciebie jakby przepustką do wolności. Stoisz, po chwili zielone, manetka do oporu wyjeżdżasz na środek i bum. Wypadek.

Co się stało? Przecież miałem zielone? Ty tak. Jednak ktoś inny postanowił skorzystać z późnego żółtego, albo wczesnego czerwonego. Przez to znalazłeś się nie ze swojej winy na kursie kolizyjnym z idiotą drogowym bez wyobraźni. O dziwo takich przypadków w Polsce jest mnóstwo. Na codzień widzimy jak kierowcy samochodów, motocykli i motorowerów mają w szczerym poważaniu czerwone światło. Sygnalizacja jest skonstruowana w taki sposób, że dopóki dla ruchu poprzecznego nadawany jest sygnał żółty inni nadal widzą zakaz wjazdu na skrzyżowania. Inaczej ma się w pierwszej fazie czerwonego. W momencie jego świecenia inni mogą już przygotowywać się do jazdy. Ci, którzy posiadają refleks już ruszają. Ten refleks może zabić.

Jak zminimalizować ryzyko takiego wypadku? Po pierwsze sami nie nadużywajmy światła żółtego, o czerwonym już nie wspominając. Naprawdę warto się zatrzymać, użyć wyobraźni i być świadomym ryzyka. Po drugie nie śpieszmy się ruszając w momencie, gdy na semaforze widzimy światło czerwone połączone z żółtym: "przygotuj się do jazdy". Ruszając zbyt szybko po chwili znajdując się już na przecięciu dróg wystawiamy się na powitanie spóźnialskiego z poprzecznego kierunku ruchu. Wówczas mamy do czynienia z ogromnymi prędkościami (przelatywanie na późnym żółtym i wczesnym czerwonym prowokuje do wciśnięcia gazu). Szanse na przeżycie przy uderzeniu bocznym w skuterzyste są najmniejsze.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Po trzecie. Ruszając ze skrzyżowania odruchowo rozejrzyjmy się. Jeden gest głową lewa - prawa może uratować nam życie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe mxx_rs
  15 lipca 2012 at 00:07

  Bardzo słuszny artykuł.
  Ja zawsze się rozglądam na lewo i prawo przed wjazdem na skrzyżowanie nawet na zielonym, które się pali od jakiegoś czasu.

  Warto również rzucić okiem w lusterko przed skrętem w lewo.
  Nie wszyscy wiedzą, że na skrzyżowaniach się nie wyprzedza :/

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  15 lipca 2012 at 22:48

  Racja. Na skuterze czy motocyklu nigdy nie ma się tak naprawdę pierwszeństwa.

 • 15 lipca 2012 at 23:27

  to nie sprawiedliwe motocykliści są postrzegani jako zakaly na drodze ze to niższość jak powiedział kiedyś pewien człowiek ”samochód przenosi ciałem, motocykl duchem”

 • Zdjęcie profilowe sysgone
  16 lipca 2012 at 22:46

  Zawsze się rozglądam, nawet dojeżdzając do podporządkowanych. Co mi po świadomości, że „to ja miałem pierwszeństwo, a nie ta ciężarówka”. Wypiszą mi to jako epitafium na pomniku? „Miał pierwszeństwo i cholernego pecha”? Zasadę ograniczonego zaufania staram się stosować zawsze i wszędzie, niezależnie, czy jadę Maksem, puszką, czy rowerem.

 • Zdjęcie profilowe xxbartek50
  21 kwietnia 2013 at 12:20

  Bardzo przydatny artykuł. Muszę się przyznać, że jako świeżak często ruszałem od razu na żółtym poprzedzającym zielone.
  Mimo, iż zawsze ruszając spoglądam w lewo i prawo, to bez dwóch zdań ten artykuł uświadomił mi ryzyko jakiego podejmowałem się do dziś.

 • Zdjęcie profilowe pinio6
  29 listopada 2014 at 09:46

  Coś strasznego, po włączeniu zielonego światła ruszyłem powoli skuterem, gdy już byłem na Limanowskiego nagle ujrzałem widok najeżdżającego samochodu który wjechał na czerwonym świetle. Nie zdążyłem na żadną reakcję (hamulec, ucieczka lub coś innego), sekunda i uderzenie. Leżąc na asfalcie nie dałem rady wstać z powodu bardzo strasznego bólu nogi i barku.
  Już w domu po tomografii, rentgenie i teraz kuracja. Ból co jakiś czas jest dalej mocny, ale daje radę. Na szczęście tylko potłuczony bez złamań i ciężkich obrażeń.

  http://olsztyn.wm.pl/232058,Seat-zderzyl-sie-ze-skuterem-na-Limanowskiego-w-Olsztynie.html#axzz3KBy4TrVP

 • Zdjęcie profilowe Rurek
  29 listopada 2014 at 10:16

  Uuu kolego, wracaj szybko do zdrowia

 • Zdjęcie profilowe Druid
  1 grudnia 2014 at 08:43

  Szybko dochodź do siebie, a jak dojdziesz, to pomyśl czy nie warto takiemu \”nierozważnemu\” kierowcy wytoczyć powództwa cywilnego o odszkodowanie za ten ból i cierpienie. Przynajmniej dostaniesz kasę na np. dobry ubiór lub nowszy skuterek. Ludzie powinni się nauczyć, że takie ciężkie przewinienia drogowe jak jazda na czerwonym świetle, potrącenia na pasach itp. po prostu drogo kosztują, a nie tylko mandacik 300zł…

 • Zdjęcie profilowe Michalk001
  1 grudnia 2014 at 18:15

  Oczywiście że idź do sądu. Dostaniesz kasę za szkody i taki daltonista nauczy się jeździć.