Nawet 5000 zł mandatu? Za tyle kupisz drugi motocykl!

Zmiany w taryfikatorze mają być batem na kierowców. Czy wysokie kary finansowe sprawia, że wypadków na drogach będzie mniej?

W skrócie
 • Maksymalny mandat, który mogą nałożyć policjanci za wykroczenie na drodze wzrósł dziesięciokrotnie
 • Recydywa, bezwzględne pierwszeństwo pieszych i możliwość konfiskowania pojazdu - to najważniejsze zmiany w przepisach
 • Jaki mandat grozi za przekroczenie prędkości w 2023 roku?
 • Kara grzywny, którą może nałożyć sąd na kierowcę wzrosła do 30 000 złotych

Polski rząd co rusz serwuje nam kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego, a wszystko po to, aby na naszych drogach było jeszcze bezpieczniej. Systematycznie rosnąca liczba fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości, znacznie bardziej surowy taryfikator czy pierwszeństwo pieszych na pasach to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy wiecie, że z 500 złotych do aż 5000 złotych wzrósł maksymalny mandat za wykroczenia drogowe?

Wysokie kary finansowe to jednak nie jedyne zmiany, gdyż po nowelizacji kierowca może otrzymać nawet 15 punktów w przypadku nieudzielenia pomocy ofiarom wypadku, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście, omijanie opuszczonych zapór kolejowych, jak również wjeżdżanie na przejazd podczas ich opuszczania czy na czerwonym świetle. Tyle punktów trafi na nasze konto także jeżeli przekroczymy dopuszczalną prędkość o ponad 70 km/h, a także prowadząc pojazd pod wypływem narkotyków lub alkoholu. Z kolei za używanie telefonu w czasie jazdy ustawodawca przewidział aż 12 punktów karnych. Warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna w myśl nowych przepisów zniknęły kursy reedukacyjne, a punkty karne były ważne 24 miesiące od momentu zapłaty mandatu. Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, poinformował, że od 17 września ponownie będą obowiązywać stare przepisy, czyli będą one ważne jedynie rok i ponownie w WORDach będzie możliwość skasowania 6 oczek.

PiS wycofuje się z własnej reformy – kasowanie punktów karnych oraz ich ważność jednak wraca na starych zasadach!

Nowy taryfikator mandatów 2023 – jakie przepisy się zmieniły?

Nowelizacja taryfikatora mandatów, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., wprowadziła szereg zmian przepisów. Najpoważniejszą wydaje się wzrost maksymalnej stawki mandatu za wykroczenia drogowe z 500 do 5000 zł. Pierwszą znaczącą zmianą jest wprowadzenie przepisów, które pozwalają na zarekwirowanie pojazdu kierowcy, który prowadził w stanie nietrzeźwości, a poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi co najmniej 1,5 promila, prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy lub spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości. Nie jest to jednak koniec kar dla pijanych kierowców, gdyż najprawdopodobniej jeszcze w październiku 2023 roku wejdą w życie przepisy, które wydłużą karę pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu w stanie nietrzeźwości (od 3 do 16 lat), a grzywna lub ograniczenie wolności za samo prowadzenie pojazdu w tym stanie zostaną zamienione na karę pozbawienia wolności do lat 3.

Zmiany pojawią się także w przypadku przeglądów rejestracyjnych i oznaczać będą obowiązek dokumentacji fotograficznej oraz dwukrotną stawkę przeglądu wykonanego 30 dni po terminie.

Jaki mandat grozi za przekroczenie prędkości w 2023 roku?

Po 17 września 2022 roku kierowcy za ponowne popełnienie wykroczenia tego samego typu w ciągu dwóch lat otrzymają podwojoną grzywnę. Nadal policjanci mogą też zatrzymywać prawo jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości o co najmniej 51 km/h. Aktualne stawki mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości obowiązują od 1 stycznia 2022 r. i wynoszą:

 • do 10 km/h – 50 zł;
 • 11-15 km/h – 100 zł;
 • 16-20 km/h – 200 zł;
 • 21-25 km/h – 300 zł;
 • 26-30 km/h – 400 zł;
 • 31-40 km/h – 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
 • 41-50 km/h – 1000 zł (2000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
 • 51-60 km/h – 1500 zł (3000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
 • 61-70 km/h – 2000 zł; (4000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
 • ponad 70 km/h – 2500 zł (5000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy).

Mandaty 2023 za inne wykroczenia drogowe

Nowelizacja sprawiła także, że dziesięciokrotnie wzrósł maksymalny mandat, który mogą nałożyć na kierowcę policjanci i wynosi on aktualnie 5000 złotych. Warto wspomnieć, że wcześniej najwyższą karą, która była przewidziana za wykroczenia drogowego był mandat karny w wysokości maksymalnie 500 złotych. Dodatkowo jeżeli sprawa trafi do sądu, a kierowca kierował pojazdem pod wpływem alkoholu, doprowadził do wypadku lub lekceważył przepisy, może zostać na niego nałożona grzywna w wysokości do 30 000 złotych. Za brak pasów mundurowi ukarają nas mandatem w wysokości 100 złotych, natomiast za przewożenie dzieci w nieprawidłowy sposób kara grzywny wynosić będzie 300 złotych. Korzystanie z telefonu przez kierowcę w czasie jazdy jest szczególnie niebezpieczne, dlatego za to wykroczenie przewidziane jest aż 15 punktów karnych i 500 złotych.

 

Dodatkowo kwota mandatu została również zmieniona w przypadku poniższych wykroczeń:

 • od 500 do 2500 zł za naruszenie przez kierującego zakazu korzystania z “korytarza życia” dla pojazdów uprzywilejowanych,
 • 2000 zł (4000 zł za recydywę) za naruszenie zakazu objeżdżania zapór/półzapór i wjeżdżania na przejazd, jeśli ich opuszczanie zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, a także zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
 • 2000 zł za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym do dozwolonego;
 • 1000 zł (2000 zł za recydywę) za naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu (np. określonego znakiem drogowym, na skrzyżowaniu, przejeździe kolejowym/rowerowym);
 • od 300 do 500 zł za złamanie zakazu “jazdy na zderzak” na autostradach i drogach ekspresowych;
 • 300 zł za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu;
 • 200 zł za niewłaściwe sygnalizowanie manewru;
 • 150 zł za zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu.

Spore zmiany nastąpiły także w przypadku osób, które pomimo obowiązku nie wskażą organowi ścigania osoby, której powierzyły swój pojazd. Jeżeli będzie to postępowanie w sprawach o przestępstwo grozi to mandatem w wysokości minimum 4000 zł, przy sprawach o zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym minimum 2000 zł, o przekroczenie prędkości minimum 800 zł, a w pozostałych minimum 500 zł.

Pierwszeństwo pieszych

W 2021 roku w życie weszły przepisy, które wprowadziły bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściu i przy wchodzeniu na nie. Nowy taryfikator mandatów przewiduje kary w wysokości 1500 zł (3000 zł w warunkach recydywy) za wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych, do których zaliczamy:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi poprzecznej, na którą skręca kierujący pojazdem;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania;
 • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
 • naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Ile dni mają kierowcy na zapłacenie mandatu?

Na zapłacenie mandatu zaocznego kierowca ma 14 dni, natomiast w przypadku kredytowego termin płatności wynosi 7 dni. Opłatę możemy uiścić na poczcie lub wykonując przelew internetowy z naszego konta bankowego.

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button