125 ccm
Aktualnie czytasz:
Motocykle WSK mają wrócić na rynek. Tylko po co?
0

Wiem, wiem – tytuł przewrotny i narażony na ogromną falę hejtu. Ale jeśli odłożymy na bok, co przychodzi mi ciężko, patriotyzm produktowy i lokalny, a potem wczytamy się w słowa z-cy burmistrza Świdnika, to możemy dojść do podobnych wniosków. Dla przypomnienia:

Dziś niewiele mogę na ten temat powiedzieć, ponieważ wciąż trwają rozmowy. Mamy potencjalnego polskiego inwestora. Produkcja będzie realizowana w naszym województwie, ale nie wiem, czy akurat w Świdniku. Założenie jest takie, aby w tym motocyklu był jak największy udział części wytwarzanych w Polsce. Na pewno silnik będzie sygnowany tabliczką „Made in Poland”.

I teraz: jakie sukcesy w masowej produkcji silników motocyklowych w ostatnich 20. latach ma Polska? Oczywiście, na ten stan rzeczy ma ogromna liczba zmiennych, o których napisano zresztą książki. Zadam pytanie w takim razie inaczej: czy silnik Made in Poland, w teorii zbudowany od zera, byłby lepszy od produkowanego w Chinach / Indiach silnika budowanego na japońskiej licencji?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

I teraz warto zastanowić się dlaczego Hindusi i Chińczycy tak intensywnie przejmują rynek motoryzacyjny (odkładając na chwilę na bok fakt, że są ich niemetaforyczne miliardy). Czy z tego powodu, że chcieli robić swoje silniki czy z tego, że od dekad są zapleczem produkcyjnym dla Zachodu i kopiują najlepsze rozwiązania? Zdroworozsądkowo podchodzi do tego jeden z naszych czytelników:

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Moim zdaniem, a mogę się mylić, WSK nie powinna powracać jeśli ma to być ambitny projekt radnych i rządzących, którzy chcą zainteresować gminą inwestorów. WSK, jeśli już musi wrócić, niech wróci jako pojazd składany w Polsce, może nawet produkowany w Polsce, ale na licencjach z Japonii, korzystający z doświadczenia i wiedzy osób, które produkują miliony jednośladów rocznie.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
36%
Interesujące
9%
heh...
9%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%