Junak reaktywował model 121, jeden z najtańszych motocykli 125. Znamy nowe dane techniczne

Brak wizualnych zmian, jednak przekonstruowano jednostkę napędową

W skrócie
  • Junak 121 przeszedł kolejny lifting
  • Motocykl spełnia teraz normy Euro 5 i osiąga 10,5 KM
  • Cena w dniu premiery 7899 zł brutto
  • Wizualnie zmian nie widać. Modyfikacji uległy dane techniczne

Junak 121 to motocykl, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez polskich motocyklistów i to już chwilę po jego premierze na rynku. Głównie ze względu na niską cenę, niewielką masę i łatwość prowadzenia.

Jego siła tkwi w prostocie i zastosowaniu sprawdzonych przez lata podzespołów i rozwiązań, które pozwoliły stworzyć udany pod każdym względem motocykl na prawo jazdy B, który z jednej strony urzeka łatwością obsługi, a z drugiej nie przytłacza ogromem dodatków. To sprzęt dla początkujących oraz osób, które obniżają finansowy próg wejścia w motocyklową pasję.

Stary, nowy Junak 121. Co nowego?

Almot, właściciel marki Junak przyznaje, że model 121 to “esencja dobrze skrojonego motocykla, zachowującego dobry stosunek ceny do jakości. Z jednej strony klasyczna soft-chopperowa i wiecznie modna linia, z drugiej ogromna wszechstronność, która sprawia, że Junak 121 sprawdza się niemal wszędzie.”

Motocykl w najnowszej odsłonie powraca w niezmienionej formie wizualnej z zachowaniem ponadczasowej stylistyki. Uwagę przykuwa duży stelaż bagażnika, a lekko wyprofilowana kanapa oraz odpowiednio dopasowana kierownica, zapewniają odprężoną pozycję podczas jazdy. Do tego klasyczny w formie kokpit z elektronicznym wskaźnikiem poziomu paliwa z kontrolką rezerwy oraz wyświetlacz obecnie zapiętego biegu. W układzie hamulcowym pracują teraz dwie tarcze oraz system sprawny system CBS.

Ile mocy ma Junak 121?

Silnik Junaka 121 2022 to klasyczny i chłodzony powietrzem jednocylindrowy silnik po modyfikacjach dopasowujących parametry do norm homologacyjnych Euro 5. W układzie zasilania zagościł elektroniczny wtrysk paliwa, a o kulturę pracy dba dodatkowy wałek wyrównoważający we wnętrzu jednostki napędowej. Jednostka rozwija moc 10,5 KM przy 8500 obr./min.

Niska masa własna, wynosząca zaledwie 123 kg, wyprostowana pozycja za kierownicą oraz nisko umieszczona kanapa sprawiają, że nawet osoby stawiające swoje pierwsze kroki w świecie motocykli, szybko poczują się na nim pewnie. Z kolei 16,5 litrowy zbiornik paliwa pozwoli na niezwykle rzadkie wizyty na stacjach paliw.

Junak 121 w wersji 2022 dostępny jest w kolorach bordowym, grafitowym, czarnym oraz w wersji czarny mat. Sugerowana cena to 7899 zł brutto.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Junak 121 2022: Dane techniczne

POJEMNOŚĆ 124 cm³
RODZAJ SILNIKA CZTEROSUWOWY, JEDNOCYLINDROWY, 2 ZAWORY NA CYLINDER, CHŁODZONY POWIETRZEM , OHC
ZASILANIE SILNIKA WTRYSK PALIWA
PRĘDKOŚĆ MAKSYMALNA 90 km/h
MOC 7,7 kW / 10,5 KM (przy 8500 RPM)
WAŁEK WYRÓWNOWAŻAJĄCY TAK
ROZRUCH ELEKTRYCZNY I NOŻNY
HAMULEC PRZÓD TARCZOWY HYDRAULICZNY
HAMULEC TYŁ TARCZOWY HYDRAULICZNY
ROZMIAR OPONY PRZÓD 2.75 – 18
ROZMIAR OPONY TYŁ 110 / 90 – 16
WYMIAR DŁ. / SZER. / WYS. ( mm ) 2020 / 810 / 1295
MASA WŁASNA 123 KG
DOPUSZCZALNE OBCIĄŻENIE 150 KG
WYSOKOŚĆ SIEDZISKA ( mm ) b.d.
POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA PALIWA 16,5 L
ILOŚĆ MIEJSC 2
DOSTĘPNE KOLORY BORDOWY, GRAFITOWY, CZARNY, CZARNY MAT

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

1 opinia

  1. Witam Andrzej z Poznania. Mam lat 59 prawo kat.a,b. Teraz chciałem spokojnie spełnić swoje małe marzenia wsiąść i pojechać z żoną to tu tam tak na spokojnie. Zawsze fascynowały junak dobrze zrobiony. Honda Shadow z wałem czy BMW z wałem Liczę, że ktoś być może odpisze, podpowie, doradzi.
    Z poważaniem Andrzej ZALEWSKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button