Jazda w korku między autami zabroniona? Koszmar motocyklistów staje się prawdą

Przejazd w korku pomiędzy dwoma pojazdami jest zabroniony! Prawo drogowe 2021

  • Francja przeprowadziła eksperyment, z którego jasno nie wynika czy jazda pomiędzy samochodami stojącymi w korkach jest bezpieczna.
  • Eksperyment nie jest wiarygodny, gdyż : jak czytamy na stronie źródłowej: “eksperci wskazują, iż część kierowców nie dostosowała się do zasad eksperymentu, a tu korzystania z jazdy między pasami tylko w przypadku dużego natężenia ruchu, trzymania się lewej strony i nie przekraczania 50 km/godz.”
  • We Francji jazda między samochodami stojącymi w korkach jest zabroniona.
  • Więcej porad, tekstów oraz informacji na temat najlepszych motocykli świat znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoślad.pl.

Poruszanie się w korku pomiędzy autami w godzinach szczytu to dla miejskiego użytkownika motocykla największy atut z posiadania takiej maszyny. Zresztą to nie wszystkie zalety poruszania się jednośladem między autami. Dzięki mijaniu korków pomiędzy stojącymi samochodami zwiększa się przepustowość węzłów drogowych. Czy jednak na pewno jest to bezpieczne i już niedługo zostanie zabronione?

Proceder ten od wielu lat jest na ustach kierowców całego świata. Jedni (najczęściej jeżdżący na motocyklach) zachwalają to rozwiązanie, przyznając jednocześnie, że dzięki takiemu rozwiązaniu korki są mniejsze, a kierowcy aut szybciej mogą opuścić skrzyżowanie. Drudzy, twierdzą że mijanie samochodów w korkach jest skrajnie niebezpieczne i może być powodem olbrzymiej ilości stłuczek oraz wypadków (tą argumentacje najczęściej obierają osoby, które nie jeżdżą motocyklami. Która strona ma rację? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że w wszystkim powinien panować umiar i równowaga.

Jazda w korku między samochodami. Czy wolno?

W związku z wieloma pytaniami zadawanymi przez ekspertów w dziedzinie transportu, rząd Francji w roku 2016 rozpoczął eksperyment, mający na celu sprawdzenie czy faktycznie poruszanie się motocyklami w korku, pomiędzy autami ma sens i jest bezpieczne. Wyniki badania nie są jednoznaczne.

Jazda na suwak. W tych przypadkach nie musisz tego robić!

Eksperyment zakończono 31 stycznia 2021. W związku z tym w miejscach i na drogach, na których badano zjawisko wrócono do przepisów obowiązujących przed wprowadzeniem tymczasowego zezwolenia. A to oznacza, że od 1 lutego 2021 przejazd między autami, stojącymi w korkach jest zabroniony – to dotyczy również dróg na których do tej pory trwały testy, w tym na sławnej obwodnicy Paryża. Za złamanie przepisów i mijanie aut pomiędzy pasami grozi mandat karny w wysokości 135 Euro.

Jazda w korku między autami. Eksperyment zakończony fiaskiem?

Według ekspertów z francuskiej agencji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, Sécurité Routière informacje zebrane w ciągu pięciu lat trwania eksperymentu są niewystarczające do podjęcia ostatecznej decyzji. Z jednej strony mówi się o pozytywnych wynikach badania, jednak spora część kierowców motocykli nie stosowała się do ustalonych zasad i sytuacji, w których można było korzystać z “ulgi” w prawie. Finalnie ilość incydentów drogowych była większa, ale wśród osób nieprzestrzegających przepisów.

Dane wskazują, iż zakaz jest w tej sytuacji zasadny. Dla przykładu w regionie Ile-de-France liczba wypadków wzrosła o 40 procent, w Delcie Rodanu podwoiła się, na niektórych obszarach wzrosła trzykrotnie, w innych – ja to podaje stosowny raport – wzrosła o 12% czy też… spadła o 10%. Tu eksperci wskazują, iż część kierowców nie dostosowała się do zasad eksperymentu, a tu korzystania z jazdy między pasami tylko w przypadku dużego natężenia ruchu, trzymania się lewej strony i nie przekraczania 50 km/godz. W tym czasie także wzrosła liczba motocykli na francuskich drogach.

-czytamy na portalu PrawoDrogowe.pl.

Ciężko zatem mówić, że eksperyment zakończony został sukcesem.

Badano grupę motocykli dwukołowych oraz pojazdów trójkołowych o szerokości poniżej jednego metra. Na chwilę obecną poruszanie się motocyklem między samochodami zostało uregulowane przez Belgię, Niderlandy, Hiszpanię, Niemcy oraz Włochy. We Francji nie będzie można się już poruszać motocyklem w korku między stojącymi samochodami.

A czy w Polsce można jeździć w korku między stojącymi samochodami? O wszystkim przeczytasz w naszym artykule:

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami jeździć motocyklem lub skuterem w korku?

.

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button